Skurcze łydek - pierwsza pomoc i profilaktyka

Jeśli potężny ból skurczu wyrwał cię kiedyś ze snu, wiesz, jak bolesne są wspomnienia pobudki, której następstwa można odczuwać nawet przez kilka kolejnych dni! Nie dopuść do tego ponownie! Sprawdź, jak zapobiegać nocnym skurczom w przyszłości!

Jeśli potężny ból skurczu wyrwał cię kiedyś ze snu, wiesz, jak bolesne są wspomnienia pobudki, której następstwa można odczuwać nawet przez kilka kolejnych dni! Nie dopuść do tego ponownie! Sprawdź, jak zapobiegać nocnym skurczom w przyszłości!

Skurcze łydek - pierwsza pomoc i profilaktyka

Relaksujesz się głębokim, błogim snem, gdy nagle kłujący ból przeszywa twoją łydkę? Zwijasz się z bólu próbując w myślach znaleźć szybki sposób na złagodzenie cierpienia. Jak sobie wtedy pomóc i przeciwdziałać tego typu nocnym przygodom? Oto recepta!

Warto trzymać się bezpiecznych, sprawdzonych i co najważniejsze, skutecznych rozwiązań - gwarantujących ulgę i kojących rozdzierający ból.

Fot. Depositphotos

Wracając do pierwszej pomocy w razie skurczu, oto środki, które pomogą ci osiągnąć cel:

 • Masaż - powoli i równomiernie masuj bolącą nogę. Masaż mięśni powinien się odbywać zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara lub w kierunku przeciwnym do skurczu.
 • Rozciąganie - przespaceruj się po pokoju i zginaj kolana. Jeśli nie jesteś w stanie wstać z łóżka sięgnij dłonią w kierunku palców stopy, chwyć je i wyprostuj nogę. Postaraj się wytrzymać chwilę w tej pozycji.
 • Ciepłe okłady - przyłóż do łydki ciepły ręcznik lub kompres. To ukoi ból.
 • Prysznic lub kąpiel - weź ciepły prysznic lub kąpiel. Efekt powinien być podobny, jak przy
  masażu i rozciąganiu.
 • Napij się wody - często przyczyną skurczu jest picie zbyt małej ilości płynów. Uzupełnij je!
  Samo wypicie wody nie zadziała jednak tak, jak masaż. Nie oczekuj cudów.

Przeciwdziałanie skurczom jest uzależnione od ich przyczyny i w tym kontekście należy szukać odpowiedzi o profilaktykę. Przyczyną nocnego skurczu mogą być:

 • Ciąża - problemy z krążeniem i niedobory niektórych witamin i minerałów, szczególnie
  magnezu, potasu i wapnia mogą spowodować skurcz.
 • Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej - nie powinno się dopuszczać do odwodnienia organizmu. Pijmy 1,5 - 2 litrów płynów dziennie.
 • Zwyczaj siedzenia na nodze – to przyzwyczajenie źle wpływa na ukrwienie nogi, co w
  efekcie prowadzi do skurczu.
 • Wysokie obcasy - częste i długie chodzenie w butach na obcasie powoduje napięcie mięśni
  łydki, a stąd już tylko krok do skurczu.
 • Nadwyrężenie mięśni - duża aktywność fizyczna może doprowadzić do przeforsowania
  mięśni.
 • Niektóre choroby - zwłaszcza te, które powodują problemy z krążeniem i utrzymaniem
  równowagi poziomu elektrolitów: (cukrzyca, nadciśnienie, schorzenia nerwowe).
 • Symptom poważniejszej choroby - skurcze mogą sygnalizować początek chorób naczyń
  krwionośnych, dlatego w razie częstych ataków, należy bezwzględnie udać się do lekarza.

Podsumowując, uzupełnij niedobory witamin, popij solidnie wodą, odstaw obcasy, systematycznie rozciągaj mięśnie a jeśli to na dłuższą metę nie pomoże, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/2 miesiące temu
Mamy tu typowy przykład, kiedy idiota ma ochotę się wypowiedzieć. Bo jak nazwać kogoś, kto na nocny skurcz łydki radzi udać się spokojnie do łazienki i wziąć ciepły prysznic? To tak jakby osobie, która przypadkiem siadła w szalejącym ognisku zaproponować rozważenie innego miejsca na odpoczynek. Chyba, że autorowi chodziło o to, aby osoba z bólem zawczasu planowała prysznic, gdyby nie zajmując się łydką zesrała się z bólu w międzyczasie. Przy okazji lekcja ortografii dla naszego myśliciela: nadwerężenie (nie "nadwyrężenie") Byłoby pięknie, jakby w internecie wypowiadali się tylko ludzie mający naprawdę coś do powiedzenia... To powszechny problem wszystkich forów: pada konkretne pytanie - i sto odpowiedzi typu "a może", "nie wiem, ale chyba", "a czy próbowałeś zrobić tak, aby problem nie wstąpił"? - itp., ale nic na temat. Ludzie! - piszcie i odpowiadajcie tylko jak coś naprawdę wiecie, bo paplanie bez sensu tylko po to, aby zaistnieć od razu plasuje was w kategorii idioty.
/2 lata temu
No właśnie - początek choroby z żyłami. Nie można bagatelizować takich skurczy, u mnie okazało się, że był problem z prawidłowym przepływem krwi. Kupiłam krem Varive, który okazał się naprawdę dobrym wyborem. Smaruję nogi regularnie, są mniej opuchnięte, mniej bolą i nocą nie budzą mnie już skurcze.