Skręcenie stawu skokowego? Dowiedz się, na czym polega, jakie są jego rodzaje i jak się je leczy

Skręcenie stawu skokowego to najczęstszy uraz, z jakim ludzie zwracają się do ortopedy. Dochodzi do niego nie tylko u sportowców. Najczęściej uszkodzeniu ulegają struktury położone na bocznej stronie stawu.
Ewa Cwil / 7 miesięcy temu
Skręcenie stawu skokowego? Dowiedz się, na czym polega, jakie są jego rodzaje i jak się je leczy fot. Adobe Stock

Skręcenie stawu skokowego jest najczęstszym powodem wizyt u ortopedy. Dochodzi do niego wtedy, gdy zostanie przekroczony naturalny, bezpieczny zakres ruchu w stawie. Bardzo często, bo aż w 95% przypadków, dochodzi do wykręcenia stopy na zewnątrz, a o wiele rzadziej do wykręcenia jej do środka.
Skręcenie stawu skokowego polega na uszkodzeniu torebki stawowej i/lub więzadeł.

Stopnie skręcenia stawu skokowego

Diagnozuje się trzy typy skręcenia stawu skokowego, które wyróżnia się na podstawie nasilenia uszkodzeń torebki stawowej i więzadeł.

Pierwszy stopień

Lekkie uszkodzenie (pęknięcie) torebki stawowej i naciągnięcie więzadeł.

Drugi stopień

Rozerwanie torebki stawowej i naderwanie więzadeł.

Trzeci stopień

Całkowite rozerwanie torebki stawowej i zerwanie więzadeł.

Objawy skręcenia stawu skokowego

  • W stopniu pierwszym pojawia się niewielki ból, który nie utrudnia chodzenia. Może też dojść do niewielkiego obrzęku, który samoistnie znika. Często występuje też krwiak i wrażenie lekkiej niestabilności stopy.
  • W stopniu drugim ból jest duży, podobnie jak obrzęk i krwiak. Chodzenie jest wyraźnie utrudnione, a niestabilność stawu zauważalna.
  • W stopniu trzecim ból może być paradoksalnie mniejszy niż w stopniu drugim, jednak bardzo nasila się podczas chodzenia. Ruchomość stopy ulega wyraźnemu ograniczeniu, pojawia się bardzo duży obrzęk oraz duży krwiak, a niestabilność stopy jest znaczna.

Kiedy dochodzi do skręcenia stawu skokowego?

Najczęściej nienaturalne wygięcie stopy zdarza się podczas zeskakiwania z podwyższenia, podczas biegu oraz chodzenia po nierównym podłożu.

Leczenie skręcenia stawu skokowego

  • Specjalistycznego leczenia nie wymaga pierwszy stopień skręcenia. Wystarczy unieruchomienie stawu skokowego opaską elastyczną lub bandażem oraz powstrzymywanie się przez pewien czas od chodzenia i uprawiania sportów. Bardzo często ludzie aktywni, po doznaniu tego typu urazu, zbyt szybko wracają do treningów, co może przyczynić się do trwałej niestabilności stawu i nawracających skręceń.
  • Drugi stopień skręcenia najczęściej wymaga leczenia farmakologicznego oraz unieruchomienia stopy specjalnym stabilizatorem. Oczywiście konieczny jest tez odpoczynek i rehabilitacja.
  • W trzecim stopniu skręcenia stawu skokowego konieczne może być założenie opatrunku gipsowego, a po jego zdjęciu stabilizatora. Unieruchomienie stopy trwa zwykle 5-6 tygodni. Jeśli lekarz stwierdzi przewleką niestabilność stawu, konieczna jest operacja. Powrót do sprawności trwa wtedy ok. 3 miesięcy i wymaga rehabilitacji po zdjęciu gipsu pooperacyjnego.

Polecamy:
Staw skokowy pod ochroną, czyli słów kilka o stabilizatorach kostki
Czy skręcenie lub zwichnięcie stawu wymaga rehabilitacji?
Pierwsza pomoc w skręceniach stawów
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)