Rwa kulszowa w ciąży: objawy, leczenie, poród, jak sobie radzić?

Rwa kulszowa w ciąży fot. Adobe Stock
Zła wiadomość jest taka, że jeśli jesteś w ciąży, a doświadczasz bólu związanego z atakiem rwy kulszowej, nie możesz radzić sobie za pomocą silnych leków przeciwbólowych. Dobra zaś – że istnieją naturalne sposoby, które przynoszą ulgę w tej dolegliwości.
Marta Słupska / 26.10.2018 13:23
Rwa kulszowa w ciąży fot. Adobe Stock

Atak rwy kulszowej u ciężarnych występuje najczęściej u tych kobiet, które w przeszłości miały problemy z kręgosłupem. Rozpoznamy go po przeszywającym bólu w dole pleców, który często promieniuje przez pośladki aż do nóg i stóp.

Uciążliwe objawy rwy kulszowej nierzadko utrudniają lub całkowicie uniemożliwiają też chodzenie. Jej przyczyny w ciąży to najczęściej wcześniejsze zwyrodnienia, a także ucisk płodu na nerwy tworzące nerw kulszowy. Jak radzić sobie z bólem?

Do jakiego lekarza iść z rwą kulszową w ciąży?

Przy ataku rwy kulszowej w ciąży warto udać się do ginekologa, by sprawdził, czy ból nie ma bezpośredniego związku z ciążą (szczególnie, jeśli nie mija po 2-3 dniach). Jeśli nie, w dalszej kolejności poleca się odwiedzenie ortopedy, neurochirurga, neurologa lub specjalistę rehabilitacji medycznej.

W tym przypadku pomóc może też wykwalifikowany fizjoterapeuta, który zaproponuje odpowiednie ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha, pleców i miednicy.

Zdarza się, że ból jest tak dokuczliwy, że rwa kulszowa wymaga zwolnienia lekarskiego.

Ból kręgosłupa – zdiagnozuj się! [interaktywna grafika]

Jak leczyć rwę kulszową w ciąży?

Leczenie rwy kulszowej u ciężarnych różni się od leczenia tego zespołu objawów u innych osób. Podstawowym ograniczeniem jest to, że silne leki przeciwbólowe zwyczajowo przepisywane nas atak rwy nie mogą być zażywane przez kobiety w ciąży ze względu na ich szkodliwy wpływ na płód. Nie można u nich także przeprowadzać prześwietlenia lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa.  

Jak sobie zatem radzić z bólem? Odpowiednie środki, które będą pomagały, a jednocześnie nie zaszkodzą płodowi, zaleci lekarz (mogą to być zarówno tabletki, jak i maści oraz żele).

Uwaga! Kobiety w ciąży nie powinny stosować żadnych leków przeciwbólowych czy rozkurczowych bez konsultacji.

Uważa się, że ciężarne mogą bezpiecznie korzystać z paracetamolu w maksymalnej dawce 1000 mg (2 tabletki po 500 mg na dobę), ale w jego przypadku też najpierw powinny skonsultować jego zażywanie z lekarzem.

Może się też okazać, że lekarz zaleci w przypadku rwy kulszowej rehabilitację.

Domowe sposoby na rwę kulszową w ciąży

Kobietom w ciąży zamiast farmakologii poleca się naturalne sposoby uśmierzania bólu. Oto najważniejsze z nich:

  • ciepłe lub zimne okłady na okolicę krzyżowo-lędźwiową lub w miejscu najsilniejszego bólu (10 minut);
  • leżenie w pozycji krzesełkowej: na wznak z nogami podpartymi na krześle lub poduszce (łagodzi ucisk na nerw);
  • wyszukanie dla siebie pozycji, w której dolegliwości są mniejsze – leżącej, siedzącej lub stojącej (np. embrionalna lub kołyskowa);
  • masaż pod prysznicem;
  • odpoczynek: unikanie forsowania się, denerwowania, gwałtownych ruchów, skrętów tułowia (nie poleca się jednak całkowitego bezruchu).

Rwa kulszowa a poród – czy konieczna jest „cesarka”?

Każdy przypadek ciąży rozpatrywany jest indywidualnie. Może się zdarzyć, że częste ataki rwy kulszowej mogą być wskazaniem do cesarskiego cięcia.

Nie jest ono jednak zawsze konieczne. Poród naturalny też jest możliwy – najczęściej wtedy unika się np. pozycji na wznak, a zaleca rodzenie w wodzie lub w pozycji kucznej.

Zobacz też:
Jak zdiagnozować dyskopatię kręgosłupa?
Znowu boli! Jak radzić sobie z bólem lędźwiowego odcinka kręgosłupa?

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA