Porady na zmęczone oczy

Większość z nas pracuje przy komputerze, a bywa że nierzadko opuszczając miejsce pracy udajemy się do domu i zasiadamy przed ekranem telewizora. A pod koniec dnia niejednokrotnie narzekamy na zmęczone, piekące oczy a nawet bóle głowy. Można temu zaradzić. Oto kilka ćwiczeń i rad, które pomogą rozluźnić i zrelaksować oczy.
Marta Kosakowska / 04.06.2012 07:27

Większość z nas pracuje przy komputerze, a bywa że nierzadko opuszczając miejsce pracy udajemy się do domu i zasiadamy przed ekranem telewizora. A pod koniec dnia niejednokrotnie narzekamy na zmęczone, piekące oczy a nawet bóle głowy. Można temu zaradzić. Oto kilka ćwiczeń i rad, które pomogą rozluźnić i zrelaksować oczy.

Porady na zmęczone oczy

Fot. Depositphotos

Zmęczenie oczu zwykle objawia się jako uczucie "piasku pod powiekami", suchości oczu lub nawet bólami okolic nasady nosa czy skroni. Gdy nasze oczy są przemęczone mogą się również pojawić problemy z widzeniem, takie jak trudności w ocenie odległości czy dwojenie się obrazu. Może to znacznie pogorszyć naszą wydajność w pracy czy chociaży wykonywanie codziennych czynności, takich jak czytanie i pisanie, o prowadzeniu samochod nie wspominając. Aby temu zapobiec, wystarczy regularnie stosować odpowiednie ćwiczenia, które w trakcie pracy przy komputerze pozowlą oczom przez chwilę się rozluźnić. Gimanstykę oczu można wykonywać również profilaktycznie, aby w przyszłości uniknąć problemów ze wzrokiem.

Oto kilka porad oraz prostych ćwiczeń, które pomogą rozluźnić i odpocząć twoim oczom:

  • Jeśli wykonujesz pracę, która wymaga dużego wytężania wzroku np. pracujesz przy komputerze, staraj się jak najczęściej mrugać oczami. Dzięki temu, nie tylko zadbasz o odpowiednie nawilżenie oczu oraz wspomożesz ich oczyszczanie z ewentualnych drobinek kurzu czy pyłu, które mogą znajdować się w powietrzu, ale również rozluźnisz mięśnie.
  • Pomocne może okazać się również zamykanie oczu co jakiś czas na kilka sekund. Często robimy to intuicyjnie, gdy intensywnie eksploatujemy nasze oczy. Warto pamiętać o tej prostej metodzie, ponieważ przynosi ona natychmiastową ulgę dla zmęczonych oczu.
  • Ważne jest również, by co jakiś czas (np. co 20-30 minut) oderwać wzrok od komputera i skupić się na jakimś obiekcie, który znajduje się w oddali (np. obrazku na ścianie). Zatrzymaj wzrok na obiekcie przez około pół minuty, dzięki czemu twoje oczy odpoczną i będą znów gotowe do wytężonej pracy.
  • Jeśli mamy ku temu warunki w pracy, co jakiś czas warto oprzeć łokcie na biurku i własnymi dłońmi zakryć oczy na kilka minut.
  • Możesz również wykonać serię prostych ćwiczeń, na którą składają się ruchy gałkami ocznymi: w prawo - w lewo, w górę - w dół oraz po skosie. Każde z tych ćwiczeń wykonaj w serii 10 powtórzeń. Można również wykonywać ruchy gałek ocznych po okręgu oraz w tzw. "ósemki".
  • Siedząc przy biurku, spójrz na przeciwległą ścianę i "narysuj" na niej wzroskiem "ósemkę". Wykonuj ruchy wyłącznie gałkami ocznymi, głowa powinna pozostać nieruchoma. Ćwiczenie powtórz 5 razy, po czym zmień kierunek.
  • Jeśli tylko masz taką możliwość, zadbaj, aby w twoim miejscu pracy znalazł się jakiś element wystroju w kolorze zielonym. Może to być cokolwiek, wystarczy ramka na zdjęcie postawiona na biurku lub kubek na kawę w tym kolorze. Zieleń działa kojąco i relaksująco, nie tylko na nasze oczy, ale również nerwy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/11.06.2018 21:26
Ja również robię przerwy od kompa i staram się nie nadużywać szkieł kontaktowych. To są proste metody ale wierzcie mi, że bardzo skuteczne. W sytuacjach kryzysu pomagają krople nawilżające, o których wspominała marcysia. To duża ulga w pracy, kiedy nie mrugasz co chwilę i nie bolą cię oczy.
/27.05.2018 19:31
dla mnie Starazolin też jest ratunkiem - szczególnie jak jestem w pracy i czuję już dyskomfort pod powiekami. czasem robię też okłady, ale to Starazolin jest dla mnie głównym ratunkiem
/31.03.2017 22:17
Siedzę przed monitorami prawie non stop, jak nie komp, to komórka. Zakraplam Starazolinem i do przodu!
POKAŻ KOMENTARZE (4)