Pantomogram to zdjęcie rentgenowskie, które daje wgląd w problemy zdrowotne zębów, a także szczęk, kości twarzoczaszki, stawów skroniowo-żuchwowych i zatok szczękowych/fot. Fotolia fot. Fotolia

Pantomogram – zdjęcie rentgenowskie zębów

Pantomogram to zdjęcie rentgenowskie, które daje wgląd w problemy zdrowotne zębów, a także szczęk, kości twarzoczaszki, stawów skroniowo-żuchwowych i zatok szczękowych. Do czego pomocny jest pantomogram i jak się go wykonuje? Dlaczego warto się zdecydować na rentgen zębów?
/ 01.12.2011 14:50
Pantomogram to zdjęcie rentgenowskie, które daje wgląd w problemy zdrowotne zębów, a także szczęk, kości twarzoczaszki, stawów skroniowo-żuchwowych i zatok szczękowych/fot. Fotolia fot. Fotolia

Zęby a zdrowie

Zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale również dobre funkcjonowanie naszego organizmu.

Wydawałoby się, że próchnica zębów to coś zwykłego, dającego się błyskawicznie wyleczyć oraz niemająca bardziej poważnych następstw. A jednak nieleczona próchnica ma ogromy wpływ na nasze zdrowie: przyczynia się do stanu zapalnego miazgi zębowej, utraty, zapalenia oraz zniszczenia tkanek okołozębowych. Wszelkie jej powikłania to nie tylko ból zębów nie do wytrzymania, ale także choroby serca, nerek, schorzenia stawów czy nowotwory. Bakterie, które dostaną się poprzez kanały zębowe do krwiobiegu, mogą wyrządzić w organizmie ogromne spustoszenie.

Droga do zdrowego uśmiechu bywa długa i skomplikowana. Dobrze, jeżeli w jej trakcie nie działamy na oślep, lecz szczegółowo wiemy, co nam dolega i z czym musimy sobie poradzić.

Zobacz też: Co jeść, by mieć zdrowe zęby?

Szczegółowe zdjęcie

Pantomogram to zdjęcie rentgenowskie szczęki i żuchwy. Dzięki niemu mamy wgląd w stan wszystkich naszych zębów oraz całą strukturę, która je otacza – kości, stawy skroniowo-żuchwowe, a częściowo również zatoki szczękowe.

Wykorzystanie pantomogramu

Pantomogram, jako narzędzie diagnostyczne, jest wykorzystywany w:

  • chirurgii – ocena zmian pourazowych, zapalnych i rozwojowych;
  • implantologii – ocena stanu uzębienia i struktur kostnych, która umożliwia diagnostykę przedimplacyjną;
  • protetyce – ocena uzębienia i struktur kostnych, która umożliwia uzupełnienia protetyczne;
  • ortodoncji – ocena obecności i położenia zębów stałych oraz wczesne wykrycie wad i nieprawidłowości rozwojowych;
  • periodontologii – ocena wielkości i zaawansowania zniszczenia przyzębia;
  • schorzeniach stawów skroniowo-żuchwowych.

Ponadto pantomogram zleca się także ze wskazań ogólnych, które wykonuje się, aby wykryć ogniska zapalne uzębienia.

Cena wykonania zdjęcia pantomograficznego to około 100 złotych.

Zobacz też: Szybkie sposoby na piękny uśmiech!

Dlaczego warto?

Pantomogram daje niezwykłą możliwość zobrazowania na jednym zdjęciu rentgenowskim w powiększeniu całego statusu zębowego, porównania obu głów żuchwy.

Cyk... i zdjęcie gotowe!

Za pomocą ortopantomografu wykonywane jest zdjęcie, którego zrobienie jest bezbolesne i trwa bardzo krótko. Pacjent siedzi, gdy aparatura prześwietla twarzoczaszkę, przesuwając się wokół niej.

Dawka promieniowania jest niewielka, lecz z badania nie mogą korzystać kobiety w ciąży.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/24.09.2018 16:52
Ile kosztuje takie zdjęcie zęba jakbym poszła prywatnie?