Pantomogram – zdjęcie rentgenowskie zębów

Pantomogram fot. Fotolia
Pantomogram to zdjęcie rentgenowskie, które daje wgląd w problemy zdrowotne zębów, a także szczęk, kości twarzoczaszki, stawów skroniowo-żuchwowych i zatok szczękowych. Pomaga m.in. w dobraniu odpowiedniego leczenia oraz aparatu ortodontycznego.
/ 21.01.2020 13:20
Pantomogram fot. Fotolia

Nieleczona próchnica ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Przyczynia się do stanu zapalnego miazgi zębowej, utraty, zapalenia oraz zniszczenia tkanek okołozębowych. Wszelkie jej powikłania to nie tylko ból zębów, ale także choroby serca, nerek, schorzenia stawów czy nowotwory.

Bakterie, które dostaną się poprzez kanały zębowe do krwiobiegu, mogą wyrządzić w organizmie ogromne spustoszenie. Dlatego tak ważna jest systematyczna kontrola uzębienia. Niezwykle ważną rolę odgrywa w niej pantomogram

Pantomogram - co to jest?

Pantomogram to zdjęcie rentgenowskie szczęki i żuchwy. Dzięki niemu mamy wgląd w stan wszystkich naszych zębów oraz w całą strukturę, która je otacza – kości, stawy skroniowo-żuchwowe, a częściowo również zatoki szczękowe. 

Pantomogram niezwykle przydatny jest również w przypadku diagnozowania nieprawidłowości związanych z korzeniami zębów, np. ósemki. Pozwala również dobrać odpowiednią metodę leczenia zębów lub aparat ortodontyczny.

Pantomogram - wskazania

Pantomogram najczęściej stosuje się jako narzędzie diagnostyczne wykorzystywane przy chirurgii zęba. Prześwietlenie wykonywane jest zwykle przed wyrywaniem zęba. Dodatkowo wykorzystywane jest do oceny zmian pourazowych, zapalnych i rozwojowych. 

Inne wskazania do wykorzystywania pantomogramu to: 

  • implantologia – ocena stanu uzębienia i struktur kostnych, która umożliwia diagnostykę przedimplantacyjną,
  • protetyka – ocena uzębienia i struktur kostnych, która umożliwia uzupełnienia protetyczne,
  • ortodoncja – ocena obecności i położenia zębów stałych oraz wczesne wykrycie wad i nieprawidłowości rozwojowych,
  • periodontologia – ocena wielkości i zaawansowania zniszczenia przyzębia,
  • schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych.

Badanie pantomograficzne - jak wygląda?

Badanie wykonywane jest na stojąco. Pacjent poproszony jest o włożenie fartucha, który ma ochronić jego ciało przed promieniowaniem. Następnym krokiem jest umieszczenie głowy pod aparatem i przytrzymanie zębami specjalnego uchwytu, który składa się z jednorazowej wkładki. 

Pantomogram, podobnie jak inne badania RTG jest bezbolesny. Trwa kilka minut. Przed badaniem należy zdjąć wszystkie przedmioty składające się z metalu, m.in. paski, bransoletki, kolczyki czy naszyjniki. Konieczne jest również wyjęcie protez zębowych. Pacjent otrzymuje wyniki badania zwykle po 10-15 minutach.  

Pantomogram - czy konieczne jest skierowanie?

Aby wykonać pantomogram konieczne jest skierowanie od lekarza. Bez skierowania możliwe jest wykonanie jedynie RTG zęba. Skierowanie ma na celu ograniczenie korzystania przez pacjentów z promieniowania, które może być szkodliwe. Wydaje je lekarz dentysta

Pantomogram może być wykonany na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjentowi przysługuje 1 zdjęcie na 3 lata. Trzeba jednak pamiętać, że nie może być ono wykorzystane do leczenia prywatnego. 

Pantomogram można jednak wykonać również prywatnie. Jego ceny mogą się różnić w zależności od użytego aparatu (cyfrowy lub analogowy), jednak trzeba liczyć się z wydatkiem 80 zł-140 zł. Dużo tańsze jest RTG zęba. Za prześwietlenie pojedynczego zęba zapłacić trzeba 15-40 zł.  

Artykuł powstał na podstawie tekstu Iwony Szadkowskiej. Pierwotnie został opublikowany 27.09.2016

Więcej na temat zębów: 
Leczenie kanałowe zęba - cena, pod mikroskopem, czy boli

Wybielanie zębów - w gabinecie i w domu

Zęby mądrości - kiedy trzeba wyrwać ósemkę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA