POLECAMY

Za tę epidemię możemy podziękować przeciwnikom szczepień. Groźna choroba błyskawicznie się rozprzestrzenia!

Chodzi o wyjątkowo zakaźną chorobę: odrę. Jak się przed nią ochronić?
Marta Słupska / 3 miesiące temu
Za tę epidemię możemy podziękować przeciwnikom szczepień. Groźna choroba błyskawicznie się rozprzestrzenia! fot. Adobe Stock

W minionym roku w 30 europejskich krajach odnotowano 14 451 przypadków zachorowań na odrę. To ponad trzy razy więcej niż w 2016 roku. Eksperci mówią już o epidemii – tym bardziej, że sytuacja pogarsza się ze względu na niskie wskaźniki szczepień.

Skąd ta epidemia odry?

Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna, która przenosi się drogą powietrzno-kropelkową. Jej powikłania są szczególnie groźne dla małych dzieci poniżej 5. roku życia. Objawy odry to przede wszystkim wysypka, która pojawia się na twarzy, a następnie – w ciągu kilku dni – na całym ciele.

W ciągu ostatnich dwóch lat UE Centrum odnotowało 50 zgonów z powodu odry. Problem jest przede wszystkim w tych europejskich krajach:

 • w Rumunii (ponad 10,6 tys. zachorowań),
 • we Włoszech (prawie 5 tys. zachorowań),
 • w Grecji (prawie 1,5 tys. zachorowań),
 • Niemczech (ponad 900 zachorowań).

Na odrę można się zaszczepić. Według Światowej Organizacji Zdrowia, aby zapobiec odrze, konieczny jest wskaźnik zaszczepień wynoszący co najmniej 95%. WHO ma tu na myśli odsetek dzieci, które otrzymują szczepionkę w odpowiednim czasie.

Niestety, antyszczepionkowe trendy sprawiają, że coraz mniej osób jest zaszczepianych, co powoduje poważne problemy epidemiologiczne. Przykładowo 10 lutego w szpitalu w Poitiers na zachodzie Francji zmarła na odrę 32-letnia niezaszczepiona kobieta. Od listopada 2017 roku w tym regionie szaleje zresztą epidemia odry.

Spośród wszystkich przypadków odnotowanych w 2017 roku [...] 87 proc. dotyczyło osób niezaszczepionych
— napisano w oświadczeniu ECDC.

Jedynym sposobem na zatrzymanie tej epidemii są więc szczepienia. Tym bardziej, że odra jest wysoce zakaźną chorobą: chory może zakazić nawet 20 osób ze swojego otoczenia.

O zakażenie zresztą nietrudno: wystarczy przebywanie w pomieszczeniu, w którym był obecny nosiciel wirusa, dotknięcie czegoś, czego dotykał chory czy kontakt z jego wydzielinami pochodzącymi z kichnięcia lub kasłania.

Czy twoje dziecko ma odrę?

Odra – objawy i powikłania

Powikłania, które powoduje odra, mogą mieć charakter neurologiczny lub oddechowy. Zaliczamy do nich m.in. podostre stwardniające zapalenie mózgu, które jest chorobą nieuleczalną, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, krtani czy ucha środkowego. Są one szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci.

Przypominamy: najbardziej charakterystycznym objawem odry jest wysypka. Do innych symptomów tej choroby zaliczamy:

 • katar,
 • kaszel,
 • lekką gorączkę,
 • zapalenie spojówek,
 • zapalenie oskrzeli,
 • zapalenie jelit,
 • zapalenie ucha środkowego,
 • zapalenie ośrodkowego układu nerwowego.

Polecamy:
Kolejne dziecko zmarło na odrę... Polsce grozi epidemia. Komu za to należy podziękować?
Odra atakuje nieszczepione dzieci! Aż 17 z nich już zmarło

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (19)
/2 tygodnie temu
Co za tuman to pisał "aby zapobiec odrze" - kur** mać czy Wam nie wchodzi do głowy że uno: nie ma szczepionki na zapobieganie,i tak się zachoruję na daną chorobę jeżeli ma się styczność z danym wirusem secundo: To nie są śmiertelne choroby,były jeszcze na początku 19 wieku.Ale Europa tkwi w przekonaniu że szczepionkami "wyzbyliśmy" się chorób.Jakie wyzbycie? Te wirusy nadal w przyrodzie występują i będą występować czy wam się to podoba czy nie.Nikogo nie interesuje postęp medycyny ani tym bardziej poprawa warunków sanitarnych.Zasiewa się w rodzicach strach już na samym początku " BO PAŃSTWA DZIECKO UMRZE!". Przepraszam, ale gdzie naukowe dowody ,statystyki ile dzieci zachorowało mimo szczepień ,ile dzieci miało powikłania po chorobie tych szczepionych i tych nie szczepionych,ile dzieci zostało źle zdiagnozowanych co doprowadziło do powikłań, ile dzieci miało nie porządany odczyn poszczepienny? GDZIE SĄ TE STATYSTYKI?! No własnie, nie ma.
/3 miesiące temu
Nikt z moich znajomych nie choruje na odre, znajomi znajomych też nie, w rodzinie również nie było tej choroby, więc gdzie ta epidemia ja się pytam!? :O Za to mam dwa przypadki NOP-ów w rodzinie w tym jeden ciężki, moje dziecko również bardzo źle znosiło szczepienia. Co za tania propaganda, żal!
/3 miesiące temu
mój drugi syn (teraz ma półtora roku), bardzo ciężko przeżył szczepionkę odra świnka różyczka. Generalnie miałam przed oczami najgorsze. Nie reagował przez dobę, patrzył w jedno miejsce lub spał, nie jadł, nie pił, nawet nie płakał, nic nie jarzył, miał wysoką temp i drgawki. Jest to bardzo inwazyjna żywa szczepionka, dlatego nie mam pojęcia dlaczego takie 3 choroby są połączone w jedną... powinny być rozdzielone....
POKAŻ KOMENTARZE (16)