POLECAMY

Za tę epidemię możemy podziękować przeciwnikom szczepień. Groźna choroba błyskawicznie się rozprzestrzenia!

Chodzi o wyjątkowo zakaźną chorobę: odrę. Jak się przed nią ochronić?
Marta Słupska / 5 miesięcy temu
Za tę epidemię możemy podziękować przeciwnikom szczepień. Groźna choroba błyskawicznie się rozprzestrzenia! fot. Adobe Stock

W minionym roku w 30 europejskich krajach odnotowano 14 451 przypadków zachorowań na odrę. To ponad trzy razy więcej niż w 2016 roku. Eksperci mówią już o epidemii – tym bardziej, że sytuacja pogarsza się ze względu na niskie wskaźniki szczepień.

Skąd ta epidemia odry?

Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna, która przenosi się drogą powietrzno-kropelkową. Jej powikłania są szczególnie groźne dla małych dzieci poniżej 5. roku życia. Objawy odry to przede wszystkim wysypka, która pojawia się na twarzy, a następnie – w ciągu kilku dni – na całym ciele.

W ciągu ostatnich dwóch lat UE Centrum odnotowało 50 zgonów z powodu odry. Problem jest przede wszystkim w tych europejskich krajach:

 • w Rumunii (ponad 10,6 tys. zachorowań),
 • we Włoszech (prawie 5 tys. zachorowań),
 • w Grecji (prawie 1,5 tys. zachorowań),
 • Niemczech (ponad 900 zachorowań).

Na odrę można się zaszczepić. Według Światowej Organizacji Zdrowia, aby zapobiec odrze, konieczny jest wskaźnik zaszczepień wynoszący co najmniej 95%. WHO ma tu na myśli odsetek dzieci, które otrzymują szczepionkę w odpowiednim czasie.

Niestety, antyszczepionkowe trendy sprawiają, że coraz mniej osób jest zaszczepianych, co powoduje poważne problemy epidemiologiczne. Przykładowo 10 lutego w szpitalu w Poitiers na zachodzie Francji zmarła na odrę 32-letnia niezaszczepiona kobieta. Od listopada 2017 roku w tym regionie szaleje zresztą epidemia odry.

Spośród wszystkich przypadków odnotowanych w 2017 roku [...] 87 proc. dotyczyło osób niezaszczepionych
— napisano w oświadczeniu ECDC.

Jedynym sposobem na zatrzymanie tej epidemii są więc szczepienia. Tym bardziej, że odra jest wysoce zakaźną chorobą: chory może zakazić nawet 20 osób ze swojego otoczenia.

O zakażenie zresztą nietrudno: wystarczy przebywanie w pomieszczeniu, w którym był obecny nosiciel wirusa, dotknięcie czegoś, czego dotykał chory czy kontakt z jego wydzielinami pochodzącymi z kichnięcia lub kasłania.

Czy twoje dziecko ma odrę?

Odra – objawy i powikłania

Powikłania, które powoduje odra, mogą mieć charakter neurologiczny lub oddechowy. Zaliczamy do nich m.in. podostre stwardniające zapalenie mózgu, które jest chorobą nieuleczalną, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, krtani czy ucha środkowego. Są one szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci.

Przypominamy: najbardziej charakterystycznym objawem odry jest wysypka. Do innych symptomów tej choroby zaliczamy:

 • katar,
 • kaszel,
 • lekką gorączkę,
 • zapalenie spojówek,
 • zapalenie oskrzeli,
 • zapalenie jelit,
 • zapalenie ucha środkowego,
 • zapalenie ośrodkowego układu nerwowego.

Polecamy:
Kolejne dziecko zmarło na odrę... Polsce grozi epidemia. Komu za to należy podziękować?
Odra atakuje nieszczepione dzieci! Aż 17 z nich już zmarło

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (37)
/wczoraj
Nie jestem antyszczepionkowcem ale powinniście wyjaśnić ludzią O objawach poszczepiennych. Mój synek pół godziny po szczepieniu przestał oddychać. 2 doby leżał pod respiratorem. Miesiąc na oddziale intensywnej terapii. Ze skutkami szczepienia i niedotleniania po szczepieniu walczymy 2 lata A być może do końca życia. Od 2 lat walcze o normalnośc mojego dziecka. rehabilitacja , ciągłe wizyty lekarskie i badania. Nie pracuje bo nie mam możliwości. Jedno szczepienie wywróciło nasz świat do góry nogami. Cała rodzina tym żyje. Dodam że to nie po szczepieniu od Odry ale od wzw ale ktoś powinien opisać dobrodziejstwa objawów poszczepiennych.
/tydzień temu
A wiecie,że szczepionkę przeciw tężcowi stworzono z myślą o koniach?Tak,tak moi drodzy ,to nie żarty.Po wojnie tyle zostało,że przy byle zadrapaniu na pogotowiu szprycują nią jak tralala...Ale wybór należy do świadomych obywateli...
/tydzień temu
nikt nie udowodnil ze szczepionki sa bezpieczne wiec powinien byc wybor czemu z ludzmi postepuja jak z niewolnikami ,,pan karze pod grozba kary a sluga musi wykonac rozkaz pana "
POKAŻ KOMENTARZE (34)