odra fot. Fotolia

Odra – szczepienie na tę chorobę

W Rumunii odra jest coraz większym problemem – w ciągu ostatniego roku zachorowało na nią 3400 osób.
Marta Słupska / 06.08.2018 13:16
odra fot. Fotolia

Odra to wyjątkowo zakaźna choroba, którą łatwo się zarazić. Brak szczepienia na nią może nawet prowadzić do śmierci…

Dzieci umierają na odrę

W Rumunii już 17 dzieci zmarło z powodu odry – bardzo zakaźnej choroby wieku dziecięcego, która charakteryzuje się wysypką, gorączką, zapaleniem błon śluzowych dróg oddechowych oraz spojówek. Ostatnią ofiarą choroby była roczna dziewczynka z Satu Mare na północy kraju. W ciągu ostatniego roku w Rumunii zanotowano aż 3400 przypadków tej choroby. Żadne ze zmarłych dzieci nie było szczepione na odrę.

Ocenia się, że zwiększona liczba chorych wiąże się z tym, że coraz więcej rodziców w Rumunii zawierza ruchom antyszczepionkowym i nie decyduje się szczepić swoich dzieci. Powodami są też słaby dostęp do opieki medycznej oraz niski status materialny wielu mieszkańców kraju.

Coraz więcej zachorowań na odrę

Szczepionka na odrę

Podaje się dwie dawki szczepionki na odrę: pierwszą w 13.-14. miesiącu życia dziecka, a drugą – w 10. roku.

Prawidłowo przeprowadzone szczepienie jest jedyną skuteczną metodą zapobiegania odrze, tymczasem w naszym kraju pierwszą dawkę otrzymuje ok. 80 proc. dzieci, a drugą tylko ok. 50 procent
– powiedział minister zdrowia Rumunii Florian Bodog.

Kraje, w których jest najwyższe ryzyko rozprzestrzeniania się odry (według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób), to: Francja, Niemcy, Włochy, Rumunia, Belgia, a także Polska.

Objawy odry

Odra to choroba zakaźna, którą wywołuje wirus z rodziny paramyksowirusów. Zakażają się nim zazwyczaj dzieci pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia (nie są wtedy jeszcze zaszczepione) oraz młodzież do 15. roku życia (gdy nie otrzymają dawki przypominającej szczepienia). Podczas gdy chory na grypę zaraża maksymalnie 3 osoby, chory na odrę zaraża 15-20 osób.

Objawy odry to:

  • wysypka,
  • katar i kaszel,
  • zaczerwienienie oczu,
  • gorączka,
  • ból gardła,
  • światłowstręt.

Czy twoje dziecko choruje na odrę?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/18.06.2018 10:33
Ktoś puścił plotkę, że szczepienia są groźne. Szkoda, że nikt nie pochylił się aby napisać ile dzieci umarło zanim te szczepienia weszły obowiązkowo. Przeciwnikiem może być człowiek który nie ma dzieci, albo szczęśliwie mu żadne nie umarło. Dla tych, którzy nie szczepią swoich dzieci wszystko przed nimi, bo mogą patrzeć jak umiera dorosłe dziecko w wyniku braku szczepienia w dzieciństwie. Odkąd jest ogólny dostęp do internetu i tzw znawców medycyny, specjalistów od wychowania dzieci mamy wzrost zachorowań na choroby, które wcześniej były pojedynczymi przypadkami. Dziecko, które nie ma kuratora i nie z nim problemów wychowawczych jest traktowane jak nienormalne. Ludzie przestańcie wierzyć we wszystko co piszą na stronach internetowych bez żadnych zastrzeżeń, co pokazują w telewizji w serialach typu 112 czy Na ratunek.
/12.04.2017 15:32
Joanna a byłaś kiedyś w Rumunii? taka tragedia może stać się wszędzie
/17.03.2017 11:39
tak? to prosze o informajce Joanno o tej odrze poszczepiennej? statystyka moze jakas?
POKAŻ KOMENTARZE (1)