POLECAMY

7 alarmujących objawów odry

Jak rozpoznać pierwsze objawy tej groźnej choroby zakaźnej? Sprawdź!
7 alarmujących objawów odry fot. Fotolia
Odra to groźna i wyjątkowo zakaźna choroba wieku dziecięcego. Choć większość dzieci jest szczepiona przeciwko niej, co i rusz słyszymy o kolejnych małych pacjentach z podejrzeniem odry. Jak rozpoznać objawy odry? Przeczytaj!

Najważniejsze objawy odry

Objawy choroby zależą od fazy jej rozwoju. Wczesne objawy odry (ostry ból gardła, katar, suchy kaszel) łatwo pomylić ze zwykłą infekcją.

Pierwszym towarzyszącym chorobie objawem charakterystycznym dla odry są tzw. plamki Koplika, czyli niewielkie, białawe przebarwienia pojawiające się na błonie śluzowej policzków na wysokości zębów trzonowych.

Do 5 dni od momentu zarażenia najpierw na twarzy (za uszami na na czole) a potem na reszcie ciała pojawiają się różowe, zlewające się ze sobą plamy. Wysypce towarzyszy też kaszel i wysoka gorączka. Po upływie 4-5 dni gorączka ustępuje, a kolor plamek zmienia się na ceglastoczerwony. Następuje też silne złuszczanie się naskórka.

Podsumowując, najważniejsze objawy odry to:
  1. ostry ból gardła,
  2. katar,
  3. suchy kaszel,
  4. białawe przebarwienia po wewnętrznej stronie policzków,
  5. gorączka,
  6. różowa, zlewająca się wysypka przechodząca w kolor ceglasty,
  7. złuszczenie naskórka.

Dlaczego odra jest taka groźna?

Niebezpieczeństwo związane z odrą wynika z jej wysokiej zaraźliwości oraz dużym ryzyku wystąpienia groźnych powikłań. m.in: U dorosłych kobiet jest także jedną z przyczyn poronień.

Leczenie odry polega na niwelowaniu towarzyszących jej objawów.

Te choroby są groźne dla twojego dziecka:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)