POLECAMY

Jak rozpoznać objawy boreliozy? Ta choroba może ci grozić!

Dowiedz się, jak można się zarazić chorobą i jakie objawy świadczą o jej rozwoju. Sprawdź, jak nie przeoczyć pierwszych objawów boreliozy.
Jak rozpoznać objawy boreliozy? Ta choroba może ci grozić! fot. Fotolia

Choć ich wielkość zdecydowanie nie zapowiada wagi problemu, kleszcze mogą przenosić boreliozę - zakaźną i bardzo groźną chorobę, wywołaną przez bakterie należące do rodziny krętków. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o tej chorobie.

Borelioza - co to takiego?

Borelioza to choroba zakaźna wywołana przez Borrelia burgdorferi, bakterie z rodziny krętków. Do zarażenia boreliozą dochodzi najczęściej na skutek ukąszenia przez kleszcza (zdarza się, że boreliozę przenoszą też pchły lub komary). Na skutek kontaktu z krwią bakterie przechodzą do organizmu człowieka, umiejscawiając się następnie w skórze, ścięgnach, ścianach naczyń krwionośnych lub tkance nerwowej.

Jak rozwija się borelioza?

Borelioza może rozwijać się u człowieka w 3 fazach. W miarę postępowania infekcji objawy rozszerzają się od miejscowych na skórze wokół ukąszenia, do ogólnych, dotykających całego organizmu.

Objawy boreliozy - zaczyna się od rumienia

Rumień wędrujący to zaczerwienienie wokół miejsca ukąszenia, pojawiające się od tygodnia do maksymalnie 3 tygodni od momentu ukąszenia. Zdarza się, że rumień dotyczy też innych miejsc - wtedy niezbędne są dodatkowe badania, umożliwiające trafne postawienie diagnozy. Jeśli po ukąszeniu kleszcza pojawi się niepokojące zaczerwienienie koniecznie zgłoś się do lekarza - im wcześniej podejmiesz terapię, tym leczenie będzie łatwiejsze.

Zdarza się, że mimo rozwoju boreliozy zarumienienie jest bardzo niewyraźne, lub nie ma go wcale. Dlatego ważne, żebyś poznała inne objawy tej choroby:

Po czym jeszcze możesz rozpoznać objawy boreliozy?

Rozwojowi boreliozy mogą też towarzyszyć mniej charakterystyczne dolegliwości, takie jak:

  • szumy w uszach,
  • wrażenie zimna,
  • skurcze mięśni,
  • poczucie dezorientacji,
  • zaburzenia pamięci,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • inne.

Borelioza może mieć charakterystyczne objawy (rumień wędrujący) lub wywoływać dolegliwości, które mogą być skojarzone z wieloma innymi schorzeniami. Dlatego wszystkie niepokojące symptomy pojawiające się po ukąszeniu kleszcza powinny być skonsultowane z lekarzem.

Dowiedz się więcej o objawach boreliozy z naszego forum medycznego.

Czytaj także:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (18)
/2 lata temu
Leczył ktoś borelioze w Ebiocare?
/2 lata temu
z boreliozą nie ma żartów, ja dowiedziałam się po 7 latach od ukąszenia...
/2 lata temu
oki dzięki za info, Zaraz poczytam o nim :)
POKAŻ KOMENTARZE (15)