POLECAMY

Najlepsze sposoby na migrenę

Jest wiele sposobów na walkę z migreną. Sprawdź nasze propozycje. Na pewno któryś z nich ci pomoże!
Najlepsze sposoby na migrenę fot. Fotolia

Kiedyś traktowana jak choroba arystokracji i rozpieszczonej panienek, współcześnie okazała się schorzeniem, które może dotknąć każdego, niezależnie od wieku (chorują już dzieci!) i statusu społecznego. Zasada równości nie dotyczy jednak kobiet – z powodu tego bólu my akurat cierpimy znacznie częściej niż mężczyźni.

Objawy

Dolegliwości pojawiają się ni stąd ni zowąd, choć w około 10 proc przypadków poprzedza je tzw. aura – godzinę przed pojawieniem się bólu chory widzi błyski, zygzaki, pasma. Aura mija, gdy pojawia się ból – pulsujący, po jednej stronie głowy, w okolicy oczodołu lub skroni, stopniowo narastający. Często towarzyszą mu jeszcze inne objawy: nudności, bóle brzucha, nadwrażliwość na zapachy, dźwięki, światło. Jeśli taki atak miałaś choć raz w życiu, na pewno długo go nie zapomnisz... Na szczęście migrenę można leczyć i zmniejszać jej objawy. Sprawdź, jak to zrobić.

Wskazanie lekarskie - spokój

Atak migrenowy może być spowodowany stresem, napięciem nerwowym, hałasem, zaduchem. By zelżał, trzeba zapewnić sobie chwile relaksu.
 • Jeśli masz taką możliwość, połóż się. Najpierw jednak wywietrz dobrze pokój, w którym przebywasz, zasłoń rolety, wyłącz telefon, radio, telewizor. I pozwól sobie na co najmniej  godzinę odpoczynku – najlepiej byłoby zasnąć ("przespanie" migreny to jedna z najskuteczniejszych metod walki z tą chorobą).  
 • Jeśli nie możesz się położyć, choć na kilka minut zamknij oczy i spróbuj odciąć się od bodźców. Pomóc ci w tym może aromat świecy, np. lawendowej lub o woni kwiatu pomarańczy. Jeśli zapachy przeszkadzają ci, usiądź przy otwartym oknie i wdychaj świeże powietrze. Ale uwaga! Dopilnuj, by w pokoju nie było przeciągu! W czasie ataku migreny twoja odporność słabnie, a to znaczy, że łatwo ci będzie złapać przeziębienie!

Leki nie tylko na receptę

Jeśli miewasz migreny tak często, że miesięcznie zjadasz więcej niż 10 tabletek przeciwbólowych, powinnaś wybrać się do neurologa po specjalistyczne leki. Jeżeli jednak dolegliwości nie są tak dokuczliwe, możesz leczyć się sama.
 • Na własną rękę stosować możesz leki przeciwbólowe dostępne bez recepty: gdy tylko zauważysz pierwsze objawy migreny, przyjmij maksymalną bezpieczną dawkę takiego preparatu (1000 mg aspiryny lub 1000 mg paracetamolu albo 400 mg ibuprofenu).
 • Jeśli masz leki przepisane przez neurologa, stosuj je zgodnie z jego wytycznymi. Pamiętaj, nie możesz na własną rękę zwiększać dawki. To nie sprawi, że lek zadziała silniej, zwielokrotnisz tylko jego działanie uboczne. W leczeniu migreny obecnie najczęściej stosowane są tzw. tryptany, nowoczesne preparaty, które nie tylko zmniejszają ból, ale także objawy współtowarzyszące, tj. nudności, wymioty czy światłowstręt. By zadziałały dobrze, trzeba je przyjąć w pierwszej godzinie ataku choroby.

Kojący dotyk

Pokonać migrenowe bóle głowy pomagają także delikatne masaże oraz ciepłe i zimne okłady.
 • Najpierw masaż: opuszkami palców zataczaj koła i w ten sposób masuj cała głowę. Następnie skoncentruj się na masowaniu przestrzeni od czubka do czoła – wzdłuż przedziałku. Warto także delikatnie uciskać płatki uszu. Pamiętaj! Aby masaż był skuteczny, powinien trwać kwadrans.
 • Potem wykonaj kompres, ale nie taki jak zwykle. Najpierw zanurz stopy w bardzo ciepłej wodzie, a po 2-3 minutach dodatkowo połóż na głowę zimny okład. Odpoczywaj z zamkniętymi oczami kilkanaście minut. Dzięki temu zabiegowi naczynia krwionośne w stopach rozszerzą się, krew zacznie w nich szybciej płynąć, a to sprawi, że zmniejszy się ciśnienie w mózgu.
 • Możesz również stosować naprzemienne okłady na czoło – najpierw bardzo ciepły, potem zimny (np. kostki lodu zawinięte w ściereczkę).

Napoje przeciwbólowe

W walce z migreną pomóc ci mogą również napary ziołowe oraz napoje zawierające kofeinę, która zmniejsza obrzęk naczyń krwionośnych.  
 • Gdy czujesz, że zbliża się ból migrenowy, najpierw napij się słodkiej kawy. Podniesie ona nieco pozom cukru we krwi i ułatwi jej krążenie w mózgu. Może okaże się, że to wystarczy, by ból się nie "rozkręcił"?
 • Możesz także sięgnąć po szklankę naparu z rozmarynu lekarskiego (łyżeczka suszu na szklankę wrzątku, parz 10 min., przecedź). Taki napój pomaga, ale tylko na początku, gdy ból nie jest jeszcze bardzo nasilony.  
 • Wielu osobom ulgę przynosi również sposób naszych babć: mocna czarna herbata z kilkoma goździkami. Herbata zawiera kofeinę, a goździki działają przeciwzapalnie.
 • Jeśli migrenie towarzyszy stres, pomogą ci zioła uspokajające (np. melisa i kozłek lekarski).

Co nowego w leczeniu

Na migrenę chorują 4 miliony Polaków. To potężna grupa ludzi, którą ból dosłownie wyrywa z codziennych obowiązków. Dlatego specjaliści opracowują coraz skuteczniejsze metody walki z tym schorzeniem.
 • Opaska Cefaly – może ograniczyć lub całkowicie wyeliminować farmakologię w leczeniu przewlekłych i nawracających bólów głowy. Urządzenie wykorzystuje neurostymulację. Wytwarza mikroimpulsy, które oddziałują na nerw trójdzielny, czego efektem jest relaks, zmniejszenie bólu, a przy dłuższym okresie stosowania zapobieganie atakom migreny. Skuteczność Cefaly została dowiedziona w testach klinicznych. Cena: od 800 zł.
 • Botoks – podczas zabiegu, strzykawką podaje się niewielką ilość toksyny botulinowej w wybrane miejsca m.in. mięsień czołowy. Efektem jest zatrzymanie przewodnictwa pomiędzy nerwem i mięśniem, a co za tym idzie relaksacja tego drugiego. Zabieg pomaga zlikwidować wzmożone napięcie, a tym samym umożliwia pozbycie się migreny na 3-6 miesięcy. Koszt: 500-1000 zł.

Zobacz także:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
@henrin ooo witam koleżankę, zapewne jesteśmy razem na fanpejdżu Migrena z głowy. Ja też stosuję się do porad abcmigrena, dobrze, że jest nas tyle. Człowiekowi zawsze raźniej w chwilach bólu :)
/2 lata temu
Zdrowsza dieta i spokojniejszy tryb życia naprawdę bardzo pomagają w walce z migreną. Warto również stworzyć listę czynników, które wywołują atak i starać się ich unikać. Bardzo przydatny jest w tym dzienniczek migrenowy :) prowadzę go na abcmigrena.pl, bo przez większość dnia jetem on-line, więc mam do niego stały dostęp :)
/2 lata temu
Spokój popieram. Po drugie, jedzonko. Warto się przyjrzeć, co jemy, bo konserwantów i różnych dziwnych dodatków w produktach całe mnóstwo. Dobrym rozwiązaniem jest też prowadzenie dziennika migrenowego, żeby mieć czarno na białym, co szkodzi, co jest neutralne. Tabletka niech pójdzie w ruch, jak wszystko zawiedzie ;)
POKAŻ KOMENTARZE (1)