Łuszczyca skóry - przyczyny objawy i leczenie łuszczycy

Łuszczyca skóry fot. Fotolia
Dużo się o niej słyszy, jednak niewiele osób wie, czym tak naprawdę jest łuszczyca. Chciałabyś poznać prawdę, zamiast trzymać się mitów? Przeczytaj!
Marta Wilczkowska / 02.04.2014 12:50
Łuszczyca skóry fot. Fotolia
Choć wiedza dotycząca chorób jest w polskim społeczeństwie coraz większa, wokół łuszczycy nadal krąży wiele mitów. Niewiedza dotycząca tej choroby skutkuje powstawaniem wielu przekłamań, które bardzo często są krzywdzące dla cierpiących na nią osób. Dlatego warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest łuszczyca.

Czym jest łuszczyca?


Łuszczyca to jedna z najczęściej występujących przewlekłych chorób skóry. Rozwija się na tle autoimmunologicznym (w związku z wadliwym funkcjonowaniem układu odpornościowego, który zwraca się przeciw własnym komórkom). Łuszczycy towarzyszy pojawianie się łuszczących się zmian skórnych, od których choroba wzięła swoją nazwę. Zmiany nie muszą być stałe - bardzo często choroba występuje "rzutami", po których następuje okres remisji.

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą i niezakaźną - nie ma żadnej możliwości zarażenia się od chorego, zarówno podczas kontaktu ze skórą ani w żaden inny sposób.

Jakie są objawy łuszczycy?

Dla łuszczycy bardzo charakterystyczne jest powstawanie na skórze zaróżowionych lub czerwonobrunatnych grudek, które pokrywają się nawarstwiającą się, łuszczącą "łuską". Zmiany powstają najczęściej na skórze łokci i kolan, mogą jednak pojawić się też w okolicach kości krzyżowej, pośladów a także na owłosionej skórze stóp i dłoni.

Na czym polega leczenie łuszczycy?


Nieznane są przyczyny rozwoju łuszczycy, nie dysponujemy więc skutecznym sposobem wyleczenia tej choroby. W procesie leczenia dąży się do zredukowania zmian skórnych, poprzez zastosowanie odpowiednich maści. Dużą popularnością cieszy się także fototerapia i terapie medycyny naturalnej i niekonwencjonalnej. W przypadku ostatnich dwóch nie ma jednak wiarygodnych dowodów, potwierdzających skuteczność tych metod.

Choć nie ma możliwości zarażenia się łuszczycą, choroba bywa mylona z grzybicznym zapaleniem paznokci, a także inną chorobą autoimmunologiczną - atopowym zapaleniem skóry. W przypadku podejrzenia łuszczycy warto więc skonsultować objawy z dermatologiem, który na podstawie diagnozy zaleci odpowiedni sposób leczenia.

Czytaj także:

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA