Leki po których nie można się opalać

Każdego lata chronimy się przed szkodliwymi promieniami UV. Jednak często zapominamy o tym, że stosowanie leków i opalanie się, może przynieść nieoczekiwane efekty. Z roku na rok, coraz więcej leków wywołuje reakcje fotouczulające i trwałe przebarwienia skóry.

Każdego lata chronimy się przed szkodliwymi promieniami UV. Jednak często zapominamy o tym, że stosowanie leków i opalanie się, może przynieść nieoczekiwane efekty. Z roku na rok, coraz więcej leków wywołuje reakcje fotouczulające i trwałe przebarwienia skóry.

Leki po których nie można się opalać

Fot. Depositphotos

Do leków szczególnie niebezpiecznych w tym aspekcie zaliczamy antybiotyki, hormony, leki psychotropowe, hormonalne, rozkurczowe, przeciwzapalne, kardiologiczne, przeciwcukrzycowe, a także zioła. Opalanie się podczas terapii nimi, skutkuje pojawieniem się przebarwień skórnych, trudnych, a nawet niemożliwych do pozbycia się.

Opalanie się podczas terapii poniższymi lekami, powoduje silne i bolesne oparzenia skóry
z towarzyszącym im rumieniem i pęcherzami. Mogą to być również krosty z płynem surowiczym, rozprzestrzeniające się na całe ciało. Reakcje fotouczulające występują najczęściej u osób wrażliwych na promienie UV. Inne zmiany skórne obejmują białawe plamy lub ciemnobrązowe, a także skutkują nierównomierną opalenizną. Dlatego, jeżeli stosujemy któryś z tych leków – warto zrezygnować z kąpieli słonecznych.

Antybiotyki i leki porzeciwgrzybicze

Lekiem z tej grupy, wywołującym fotouczulenia to antybiotyki z grupy sulfonamidów – popularny Biseptol i Bactrim oraz tetracyklin np. doksycyklina (Doxycycline, Monodox). Ponadto stosowane w dermatologii doustne antymykotyki w terapii grzybicnp flikonazol, również są przyczyną podobnych reakcji.

Hormony

Kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą jak również antykoncepcję hormonalną, powinny zrezygnować z opalania, ponieważ te leki sprzyjają reakcjom uczuleniowym na promienie UV i pojawieniu się ciemnych przebarwień. Ponadto każda terapia hormonami sterydowymi to przeciwwskazanie do opalania (Encoton, Dexaven, Hydrocortison).

Psychotropy i leki neurologiczna

Leki stosowane w psychiatrii – przeciwdepresyjne, przeciwlękowe, przeciwpsychotyczne – mogą sprzyjać fotouczuleniom i podrażnieniom skóry. Powodują silne oparzenia skóry – zwłaszcza amitryptylina i pernazyna. Leki nowej generacji, np. SSRI (inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny), wydają się być bezpieczniejsze. Zawsze trzeba zachować rozwagę. W leczeniu padaczki, trzeba uważać wówczas gdy choroba leczona jest fenytoiną.

Przeciwbólowe i przeciwzapalne

Lekiem przeciwzapalnym powodującym silne uczulenie na słońce jest sulfasalazyna, która jest stosowana w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz w chorobach stawów. Reakcje mogą też wystąpić po pyralginie, ketoprofenie (Refastin, Ketonal, Profenid), diklofenaku (Olfen), naproksenie (Opokan) i ibuprofenie (Ibum, Nurofen). Bezpieczniejsze są w tym aspekcie preparaty z paracetamolem np. Panadol, Gripex.

Stosowane w kardiologii

Z tej grupy leków, trzeba uważać w przypadku terapii beta-blokerami, jak np. propranolol. Ponadto zmiany skórne i przebarwienia wywołują leki moczopędne, jak furosemid, a także przeciwarytmiczne – amniodaron, chinidyna. Leki obniżające cholesterol z grupy fibratów obniżające zły cholesterol, a podwyższają dobry (Lipozil, Lipanthyl) też mogą być przyczyną
przebarwień skórnych.

Obniżające poziom cukru

Leki hipoglikemizujące, czyli stosowane w leczeniu cukrzycy typu II, mogą wpływać na fotouczulenia. Przykładowe preparaty, które w połączeniu z promieniami słonecznymi wywołają reakcję lub przebarwienia skórne, to: Diabetol, Chloropropamid, Diabinese.

Maści dermatologiczne

Wiele maści, zwłaszcza tych stosowanych w terapii trądziku, stanowi przeciwwskazanie do
ekspozycji na słońce, zwłaszcza gdy zawierają antybiotyki, antymykotyki i nadtlenek benzoilu
– który wybiela skórę np. Duac, Benzacne oraz kwas azelainowy np. Acnederm, Skinoren. Nie
wolno też się opalać po zastosowaniu maści z witaminą A i preparatów przeciwłupieżowych
np. Ketokonazol.

Cytostatyki

Każda terapia przeciwnowotworowa i inna w której stosowane są leki cytostatyczne, stanowi przeciwwskazanie do opalania. Skóra podczas chemioterapii jest bardzo wrażliwa na uszkodzenia, w tym na działanie promieni UV.

Zioła

Szczególnie niebezpieczne zioła to dziurawiec, arcydzięgiel i rumianek. Pod wpływem promieni słonecznych na skórze pojawiają się brązowawe przebarwienia. Zioła te są obecne w wielu preparatach, min. na wątrobę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/7 miesięcy temu
czy mogę się opalać mając miażdżycę uogólnioną ?
/rok temu
ja równiez po dziurawcu miałam problemy. nie wiedziałam że coś mi sie stanie więc wypiłam rano herbatke z dziurawca i poszłam potem na basen otwarty...efekt- wysypka na praktycznie całym ciele, w niektórych miejscach swędziała. zeszło po kilku dniach. ale nie polecam próbowac na sobie, wystraszyłam sie nieziemsko wtedy.
/3 lata temu
wypilam dziurawiec i poszlam na slonce- efekt to poparzona skora z bąblami i dlugi stan zaczerwienienia....
POKAŻ KOMENTARZE (3)