Kobiety a alkohol fot. materiały prasowe

Kobiety a alkohol - jak uniknąć poimprezowego kaca

Dlaczego kobiety upijają się szybciej? Jak bronić się przed negatywnymi skutkami upojenia? Przeczytaj!
Marta Wilczkowska / 19.09.2014 16:24
Kobiety a alkohol fot. materiały prasowe
Nie da się zaprzeczyć, że metabolizm alkoholu przebiega inaczej nie tylko ze względu na płeć, ale też szereg innych zróżnicowań. Z czego dokładnie wynika fakt, że panie często szybciej wpadają w stan upojenia?

Kultura picia wśród pań jest nieco inna niż wśród panów i często zastanawiamy się, z czego to wynika. Lżejsze alkohole i słodkie, kolorowe drinki często uchodzą za trunki kobiece, a mężczyzna, który „może dużo wypić” – zwłaszcza mocnych alkoholi, typu wódka czy whisky – często lubi się tym szczycić. Czy taki podział ma także jakieś uwarunkowania biologiczne?

Dlaczego kobiety upijają się szybciej?

To nie mit, że metabolizm alkoholu przebiega inaczej u mężczyzn, a inaczej u kobiet. Jest to spowodowane między innymi tym, że w naszym organizmie jest mniej wody, a więcej tłuszczu. W dodatku kobiecy organizm produkuje mniejsze ilości enzymu rozkładającego alkohol. Z tego wynika, że kobieta o tej samej wadze i w tym samym wieku co mężczyzna prawdopodobnie upije się bardziej tą samą ilością alkoholu, a stężenie alkoholu w jej krwi będzie znacznie wyższe. A przy tym warto brać pod uwagę, że kobiety zwykle ważą zdecydowanie mniej, co dodatkowo zwiększa ich podatność na upojenie. Oprócz tego trzeba pamiętać, że procesy metaboliczne zmieniają się w różnych fazach cyklu miesiączkowego.

Jak bronić się przed negatywnymi skutkami upojenia?

Oczywiście nie jest to zbiór twardych reguł – zdarza się, że kobieta ma mocniejszą głowę niż mężczyzna. Warto jednak nie testować tego na własnej skórze i odpowiednio się zabezpieczyć przed zbyt silnym upojeniem. Przed wyjściem na imprezę zjedz więc obfity posiłek, bogaty w tłuszcze i pełnowartościowe węglowodany. To jedna z tych okazji, kiedy nie powinnaś przejmować się kaloriami.

Natomiast w trakcie imprezy nie mieszaj alkoholi, a między kolejnymi drinkami sięgaj po wodę mineralną. Co więcej, aby zagwarantować sobie dobre samopoczucie następnego dnia, na zakończenie imprezy sięgnij po nowoczesny produkt, jak na przykład Alcovit Med, który wiąże cząsteczki alkoholu, pozbawiając je możliwości przedostania się do krwiobiegu. Redukując poziom alkoholu w organizmie, zmniejsza nieprzyjemne objawy dnia następnego. Dzięki temu rano będziesz w lepszej formie niż niejeden mężczyzna, z którym imprezowałaś!

Materiał partnera

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/29.04.2018 05:07
ja nie widze róznicy miedzy kacem u siebie i u mojego meza...może ja mam słabszą głowe troszeczkę, ale generalnie cierimy tak samo ;) ale jesli chodzi o sposoby na kaca, pijemy zawsze to samo - soki owocowe albo smoothiesy. Rabenhorst produkuje takie fajne, owocowe, mój ulubiony to 'energy', męża 'detox'. polecam kazdemu, kto nie chce się faszerowac tabletkami:)
/10.10.2014 14:47
Najlepszym sposób na kaca to dzień wcześniej nie pić. :) Alkohol przedostaje się do krwiobiegu już w czasie jego spożywania, więc proponuję brać alcovit w trakcie picia. Może zamiast zakąski? :P
/08.10.2014 12:44
Mam znajomą, z którą lepiej nie siadać do wódki. Mimo że nie praktykuje na co dzień ma niezwykle mocną głowę. A przecież to nie honorowo, żeby kobieta odprowadzała faceta do domu. :D
POKAŻ KOMENTARZE (2)