POLECAMY

Kłucie w klatce piersiowej

Kłucie w klatce piersiowej (prawym, lewym boku, pod mostkiem) może być objawem ponad 20 różnych chorób.
/ 10 miesięcy temu
Kłucie w klatce piersiowej fot. Fotolia

Bólu czy kłucia w klatce piersiowej nie należy lekceważyć, gdyż może być objawem zarówno łagodnej jak i bardzo poważnej choroby. Dlatego bardzo ważne jest, aby w przypadku pojawienia się bólu lub kłucia w różnych częściach klatki piersiowej, zgłosić się do lekarza i zdiagnozować przyczynę dolegliwości.

Przyczyny sercowo-naczyniowe (stanowią ok. 25% bólów w klatce piersiowej):

Ból zawałowy

Podobny do dławicowego (zobacz niżej), nasilony o przedłużonym czasie trwania – trwa dłużej niż kilkadziesiąt sekund. Wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Ból dławicowy

Świadczy o niedokrwieniu serca podczas wzmożonej jego pracy. Umiejscowiony bardzo różnie, często zamostkowo, promieniujący do łopatek, pleców, żuchwy lub kończyn górnych. Ma charakter ściskania, gniecenia lub ucisku. Trwa od 30 sekund do kilku minut. Nasila się przy wysiłku fizycznym, w pozycji leżącej i w stresie.

Zespół wypadania płatka zastawki dwudzielnej

Ból pojawia się w spoczynku i jest bardzo podobny do bólu dławicowego. Często opisywany jako kłucie za mostkiem. Trwa do kilku godzin. Często towarzysza mu: zawroty głowy i przyspieszona praca serca.

Tętniak aorty

Ból określany jest jako świdrowanie lub palenie w okolicy zamostkowej a także między łopatkami, promieniujący do brzucha, boków tułowia lub kończyn dolnych. Tętniak aorty może stanowić zagrożenie życia.

 

Zapalenie osierdzia

Ból nasila się przy kaszlu i głębokim wdechu oraz w pozycji leżącej, jest miażdżący, często umiejscowiony za mostkiem, zsynchronizowany z biciem serca, czasami promieniujący do lewego barku. Dyskomfort zmniejsza się na siedząco i w pochyleniu tułowia do przodu.

Kardiomiopatia przerostowa

Ból najczęściej pojawia się po duszności i ma charakter dławicowy. Zmniejsza się w pozycji głębokiego przysiadu (pozycja kuczna).

Niektóre przyczyny pozasercowe (stanowią ok. 75% bólów w klatce piersiowej).

Refluks, zapalenie przełyku, kurcz przełyku

Objawia się piekącym, zaciskającym lub palącym bólem w okolicy zamostkowej lub w nadbrzuszu. Czasami promieniuje do pleców. Często pojawia się po obfitym posiłku, alkoholu i wysiłku fizycznym. Nasila się w pozycji leżącej.

Uwięźnięcie gazów w okrężnicy

Świadczą o nim bóle w klatce piersiowej, w lewej lub prawej górnej części brzucha. Towarzyszą mu wzdęcia i wiatry.

Zapalenie tchawicy lub oskrzeli

Po kilkudniowym kaszlu może pojawić się ból w okolicach łuków żebrowych lub za mostkiem, który jest skutkiem przeciążenia mięśni międzyżebrowych lub okostnej. Nasila się podczas kaszlu.

Kamica żółciowa

Ból o różnym nasileniu promieniujący z prawego podżebrza pod lewą łopatkę lub do barków.

Ból odkręgosłupowy

Jest ostry i kłujący lub przeszywający i może promieniować do każdej części klatki piersiowej, także do okolicy zamostkowej. Trwa kilka sekund i nasila się przy kaszlu, kichaniu, wysiłku fizycznym i głębokim wdechu.

Zapalenie płuc

Jednym z jego objawów może być nagły, nasilający się przy oddychaniu ból w bocznej części klatki piersiowej.

Naderwanie i naciągnięcie mięśni

Ból klatki piersiowej jest kłujący i ostry, czasami przechodzi w pobolewanie. Nasila się podczas określonych ruchów ciała, w czasie napinania mięśni, kichania, kaszlu i w czasie głębokich wdechów.

Zespół Tietza

Kłujący ból w przedniej ścianie klatki piersiowej, w miejscu przyczepu żeber do mostka lub w przestrzeniach międzyżebrowych, nasilający się podczas ucisku tych miejsc.

Półpasiec

Zanim pojawi się wysypka, może pojawić się rozlany lub piekący ból klatki piersiowej nasilający się w silnym stresie.

Nerwica, depresja, lęki

Ból może pojawiać się w każdej części klatki piersiowej, często pod lewym sutkiem. Najczęściej promieniuje i ma ciągły charakter. Może być tępy lub kłujący, zdarza się, że naśladuje ból dławicowy. Trwa do kilku dni. Nasila się przy zmęczeniu i w silnych emocjach.

Kiedy kłucie w sercu oznacza nerwoból?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/10 miesięcy temu
Nie miałam pojęcia że ból w klatce piersiowej może mieć tyle przyczyn, w mojej rodzinie to chyba najczęściej niestety trafiają się te nerwobóle...