Kleszcz a grupa krwi. Jaka krew najbardziej przyciąga kleszcze?

kleszcz a grupa krwi fot. Adobe Stock
Kleszcze może przyciągać nie tylko określony zapach, ale i konkretna grupa krwi. Naukowcy sprawdzili, które osoby stanowią dla kleszczy najbardziej pożądane źródło pożywienia.
Marta Kosakowska / 28.04.2021 15:34
kleszcz a grupa krwi fot. Adobe Stock

Kleszcze, jak powszechnie wiadomo, mogą przenosić różne choroby, w tym boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu.  Wiadomo również, że żywią się ludzką krwią. Naukowcy z Uniwersytetu Masaryka w Brnie (Czechy) postanowili sprawdzić, czy określone grupy krwi mają wpływ na przyciąganie kleszczy. Z badań naukowców jasno wynika, że pajęczaki wyraźnie preferują osoby o jednej z grup krwi.

Kleszcz a grupa krwi - która przyciąga najbardziej, a która najmniej?

Zespół badaczy zebrał nad rzeką Rudą w okolicy Brna kleszcze pospolite, które są powszechne niemal w całej Europie (przeczytaj: rodzaje kleszczy). Zebranym pajęczakom udostępniono cztery próbki grup krwi: A, B, AB oraz 0. W badaniu pominięto układ Rh+ i Rh-. Przeprowadzono 100 prób, które przyniosły jednoznaczny wynik.

Kleszcze najchętniej wybierały krew o grupie A (36%), następnie grupę O i grupę AB. Z kolei najrzadziej były skłonne wybrać krew o grupie B (15%). Wyniki badań mogą mieć proste przeniesienie na praktykę. Kleszcze preferują na swoich żywicieli osoby, które mają grupę krwi A. Badaczom nie udało się jednak ustalić, dlaczego tak jest.

Nie wiadomo do końca, dlaczego kleszcze preferują określoną grupę krwi, ale badanie wykazuje, że może ona być jednym z czynników przyciągających te pajęczaki. Osoby z grupą krwi A powinny podjąć odpowiednie środki, aby skuteczniej się chronić i zmniejszyć ryzyko zarażenia się groźnymi chorobami odkleszczowymi
- wyjaśnia kierownik badań dr Alena Zakovska.

Przeczytaj też: Groźne latające kleszcze

Jak uniknąć ukąszenia przez kleszcza?

Kleszcze są wyczulone na podwyższoną temperaturę ciała oraz zapach potu. Pajęczaki przyciągają również słodkie aromaty np. perfumy z nutą wanilii czy kokosa. Z kolei nie lubią one zapachu rozmarynu, mięty pieprzowej i czosnku. Po powrocie ze spaceru, najlepiej oczyścić odzież i buty rolką do odzieży. Dobrze jest również wziąć prysznic, który zmyje z ciała ewentualne pajęczaki, które jeszcze nie zdążyły się wgryźć. Warto dbać również o zabezpieczenie przed kleszczami zwierząt domowych.

Przeczytaj więcej: Co odstrasza kleszcze

Zobacz także, jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza, by nie zrobić sobie krzywdy!

Kup preparat na kleszcze dla siebie lub swojego pupila:

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 17.07.2018.
Źródła: A. Zakovska, J. Janecek, H. Nejezchlebova, H.L. Kucerova, Pilot study of Ixodes ricinus ticks preference for human ABO blood groups using a simple in vitro method, Annals of Agricultural and Environmental Medicine,
zdrowie.gazeta.pl

Czytaj także:
Ugryzienie kleszcza – jak wygląda? Jak wygląda kleszcz wbity w skórę? (zdjęcia)
Jak wyciągnąć kleszcza? Najbezpieczniejsza metoda usuwania kleszcza (opinia eksperta)
Kleszcz u dziecka - wyciągnij go w ciągu 24h! Poznaj opis postępowania
Rumień po kleszczu – jak wygląda i czy zawsze oznacza boreliozę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA