POLECAMY

Naukowcy nie mają wątpliwości. Kleszcze preferują osoby o TEJ grupie krwi

Przekonanie o tym, że kleszcze najchętniej wybierają osoby o określonej grupie krwi, do tej był jednie obiegową opinią. Dziś mamy już pewność, że w tej ludowej mądrości kryje się prawa. Badania naukowców z Czech dają jednoznaczny wynik.
Marta Kosakowska / miesiąc temu
Naukowcy nie mają wątpliwości. Kleszcze preferują osoby o TEJ grupie krwi fot. Adobe Stock

Uniwersytetu Masaryka w Brnie postanowili sprawdzić, czy określone grupy krwi mają wpływ na przyciąganie kleszczy. Z badań naukowców jasno wynika, że pajęczaki wyraźnie preferują osoby o jednej z grup krwi. Jakiej?

4-letnia dziewczynka poparzyła się na zjeżdżalni. Z poważnymi obrażeniami skóry trafiła do szpitala

Jaka grupa krwi najbardziej przyciąga kleszcze?

Zespół badaczy zebrał nad rzeką Rudą w okolicy Brna kleszcze pospolite, które są powszechne niemal w całej Europie. Zebranym pajęczakom dano dostęp do czterech próbek grup krwi: A, B, AB oraz O. W badaniu pominięto układ Rh+ i Rh-. Przeprowadzono 100 prób, które przyniosły jednoznaczny wynik.

Kleszcze najchętniej wybierały krew o grupie A (36%). Z kolei najrzadziej były skłonne wybrać krew o grupie B (15%). Wyniki badań mogą mieć proste przeniesienie na praktykę. Kleszcze preferują na swoich żywicieli osoby, które mają grupę krwi A. Badaczom nie udało się jednak ustalić, dlaczego tak jest.

Nie wiadomo do końca, dlaczego kleszcze preferują określoną grupę krwi, ale badanie wykazuje, że może ona być jednym z czynników przyciągających te pajęczaki
- wyjaśniła kierownik badań dr Alena Zakovska.

Jak uniknąć ukąszenia przez kleszcza?

Specjaliści podkreślają, że kleszcze są wyczulone na podwyższoną temperaturę ciała oraz zapachy np. potu. Pajęczaki przyciągają również słodkie aromaty np. perfumy z nutą wanilii czy kokosa. Z kolei nie lubią one zapachu rozmarynu, mięty pieprzowej i czosnku. Po powrocie ze spaceru, najlepiej oczyścić odzież i buty rolką do odzieży. Dobrze jest również wziąć prysznic, który zmyje z ciała ewentualne pajęczaki, które jeszcze nie zdążyły się wgryźć. Warto dbać również o zabezpieczenie przed kleszczami zwierząt domowych.

Zobacz, jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza, by nie zrobić sobie krzywdy!

Źródło: Annals of Agricultural and Environmental Medicine, zdrowie.gazeta.pl

Przeczytaj:
Czy morfologia krwi może wykazać nowotwór? Sprawdzamy, jakie parametry badania powinny nas zaniepokoić
Śmierć we Wrocławiu: młoda kobieta opiekowała się nieszczepionymi dziećmi. Zmarła z powodu zakażenia meningokokami

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/8 godzin temu
Guzik prawda mam grupę A i 54 lata, tylko dwa razy w życiu miłam kleszcza coś ci naukowcy zmyślają.
/wczoraj
To raczej bajka, moja dziewczyna ma B i kleszcze ją "kochają", niestety, ja mam zero i też mną nie gardzą. Taka sama bzdura z tym prysznicem, czy żeby ubierać się w długie spodnie i rękawy. Niestety przekonałem się na własnej skórze że prysznicem klesza nie zmyjesz, a już z tym ubieraniem się od stóp po czubek głowy to idiotyzm do kwadratu. Po pierwsze kto normalny wytrzyma w długich spodniach z długim rękawem jak jest 30, albo ponad 30 stopni w cieniu... Po drugie takim "ruchem" tylko dodajemy sobie roboty po przyjściu do domu mamy więcej ubrań do obejrzenia i zwiększamy prawdopodobieństwo że przywleczemy kleszcze do domu na ubraniach. Kolejny mit że kleszczy najwięcej jest w lesie, na obrzeżach lasów tak, ale głęboko w lesie na pewno jest ich mniej jak w parkach czy skwerach... Swoją drogą to co się dzieje przez ostatnie dwa lata to jakaś apokalipsa kleszczowa, przez całe życie nie miałem tyle kleszczy co przez ostatnie dwa lata i jak tak dalej pójdzie to nie będzie pytaniem czy zachorujemy na bolerioze tylko kiedy zachorujemy, ale oczywiście rząd ma ważniejsze sprawy jak np. rozwalanie konstytucji czy rozdawanie pieniędzy uczciwych ludzi nierobom!!
/3 dni temu
Mam grupę 0Rh+ i nawet zastanawiałem się, czy grupa krwi ma wpływ na obecność kleszczy na ciele. Od dziecka chodziło się na jagody co sezon, ok. 5-6 lat z rzędu. Spędzało dzieciństwo i młodość nad zalewem przy lesie, grało w podchody, chodziło po bagnach w wysokich trawach, i tak całe wakacje na łonie natury przez całą młodość. Jeździłem też po lasach rowerem górskim, trasy do 70km, również na wytrzymałość z mixem z bieganiem. I nigdy nie miałem za sobie kleszcza. Za to komary masakra, jak jestem przy zbiorniku wodnym wieczorem i z kimś rozmawiam to ja się zawsze odganiam, a ktoś obok wypieki na twarzy ze śmiechu
POKAŻ KOMENTARZE (3)