Kleszcz u dziecka - wyciągnij go w ciągu 24h! Poznaj opis postępowania
Kleszcza u dziecka należy wyciągnąć w ciągu doby. Możesz kupić w aptece przyrządy lub poradzić się farmaceuty, jak to zrobić. Następnie obserwuj dziecko przez 30 dni.

Po każdej zabawie na dworze warto dokładnie obejrzeć ciało dziecka pod kątem użądleń czy ugryzień kleszcza. Jak postępować, kiedy się go znajdzie?
Kleszcz u dziecka - jak usunąć + opis postępowania
Kleszcz u dziecka musi zostać jak najszybciej usunięty, bo w przeciwnym razie wzrasta ryzyko zakażenia chorobą przenoszoną przez kleszcze. Działanie w ciągu pierwszych 24 godzin wiąże się z niższym prawdopodobieństwem choroby.
W aptece kupisz przyrządy do usuwania kleszczy zaopatrzone w instrukcję obsługi (haczyki, długopisy, karty, lassa, szczypczyki, pompki próżniowe). Narzędzie przed użyciem należy zdezynfekować wodą utlenioną lub alkoholem.
Kleszcza u dziecka chwytasz jak najbliżej skóry uważając, by nie złapać go za wypełniony krwią brzuch i nie wcisnąć z powrotem do organizmu dziecka zainfekowanej zawartości.
Zdecydowanym ruchem wyciągnij kleszcza wzdłuż jego linii wbicia w skórę. Nie wykręcaj go! Usuwanie ruchem obrotowym może skutkować tym, że w ciele dziecka zostaną pozostałości pajęczaka. Po wyjęciu kleszcza umieść go na białej kartce lub chusteczce i upewnij się, czy został usunięty w całości. Po usunięciu kleszcza zdezynfekuj miejsce po jego obecności. Następnie obserwuj dziecko przez 30 dni.
Kleszcz u dziecka - tego nie rób
- nie wykręcaj kleszcza,
- nie drap,
- nie przypalaj kleszcza papierosem,
- nie smaruj masłem,
- nie polewaj kleszcza alkoholem czy benzyną.

Kleszcz u dziecka - co może się dziać po jego usunięciu
Może się zdarzyć, że w ciele dziecka pozostaną pozostałości kleszcza. Nie wydłubuj ich! Resztki nie zwiększają ryzyka zakażenia. W razie wątpliwości warto udać się do pediatry. Po usunięciu kleszcza u dziecka, może wystąpić rumień wędrujący ok. 1-3 tygodnia po usunięciu intruza.
Jak wygląda rumień po kleszczu? Jest to czerwona plama, która centralnie zmienia swoje zabarwienie na jaśniejsze, poszerzając średnicę do ok. 5 cm. Nie należy mylić go z występującym krótko po usunięciu pajęczaka obrzękiem.
Jeśli niepokoi cię stan zdrowia i samopoczucie dziecka, a wiążesz to z ugryzieniem kleszcza, warto wykonać test ELISA, który przeprowadza się po 4-6 tygodniach. Jeśli wynik jest dodatni, u pacjenta wykonuje się dodatkowo test Western blot, który wykrywa przeciwciała IgM i IgG dla boreliozy.