POLECAMY

Boisz się kleszczy? Sprawdź, jak wyglądają na zdjęciach!

Zobacz zdjęcia kleszczy w ich naturalnym środowisku i wbitych w skórę by wiedzieć, na co zwracać uwagę w przyszłości!
Boisz się kleszczy? Sprawdź, jak wyglądają na zdjęciach! fot. Fotolia

Co roku, od późnej wiosny do jesieni, w mediach pojawia się temat kleszczy. I słusznie - te niepozorne z wyglądu pajęczaki mogą być nosicielami groźnych chorób. Okazuje się jednak, że mimo licznych informacji o zagrożeniu wiele osób nie wie... jak wyglądają kleszcze! Dlatego zebraliśmy zdjęcia kleszczy, które pomogą ci w przyszłości rozpoznać te niebezpieczne pasożyty. Warto się z nimi zapoznać i nauczyć się, jak wyciągnąć kleszcza.

Jak wygląda kleszcz?

Na świecie wyróżnia się ponad 800 gatunków kleszczy. Niektóre mają twardy pancerz, inne nie mają go wcale. W Polsce najczęściej spotykane są kleszcze pospolite, których długość ciała wynosi ok. 4 mm.

Kleszcze nacinają skórę i wgryzają się w nią za pomocą tzw. narządu gębowego o ryjkowatym kształcie, który przystosowany jest do wysysania krwi. Narząd ten uzbrojony jest w specjalne ząbki, dzięki którym kleszcz może zahaczyć się w skórze.

Kleszcze są nosicielami wielu groźnych chorób, np. boreliozy, babeszjozy czy kleszczowego zapalenia mózgu dlatego warto wiedzieć, jak je rozpoznać by się przed nimi chronić. Na poniższych zdjęciach kleszczy zobaczysz, jak wygląda kleszcz wbity w skórę, kleszcz u psa lub kota oraz kleszcz, który nassał się krwi.

Jak wygląda kleszcz wbity w skórę?

Kleszcze najchętniej wgryzają się w delikatną skórę, np. pod kolanami, pachami, w zagłębieniu łokci lub, za uszami czy w okolicach miejsc intymnych. Potrafią wędrować po ciele w poszukiwaniu najlepszego miejsca do ugryzienia, dlatego po spacerze zawsze warto dokładnie obejrzeć ciało.Być może uda ci się znaleźć kleszcza, zanim zdąży się wgryźć w skórę.
 

Jak wygląda kleszcz w skórze

Jak wygląda kleszcz u psa lub kota?

Aby zabezpieczyć pupila przed ugryzieniem kleszcza, warto zaopatrzyć go w specjalną obrożę lub zastosować spraye czy preparat odstraszające kleszcze, który zakrapla się na bezpośrednio na skórę.

Jak wygląda kleszcz u psa lub kota

Jak wygląda nassany (opity) kleszcz?

Ciało samicy kleszcza, która nassał się krwi może powiększyć się nawet kilkaset razy. Najedzony (opity) kleszcz sam odłącza się od żywiciela (oczywiście o ile wcześniej nie zostanie usunięty), a następnie składa jaja, z których później wyklują się larwy. A kleszcz? Czeka na kolejną ofiarę...
 

Nassany kleszcz

Więcej na temat kleszczy:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/miesiąc temu
one są niebezpieczne w lesie, warto zabrać coś na głowę
/3 lata temu
o rany, nie wiedzialam, że kleszcz wygląda tak obrzydliwie :/