Jak usunąć drzazgę?

Drzazga to nic innego, jak ostry kawałek drewna, metalu czy szkła, który utkwił w naszej skórze. Jak bezpiecznie wyciągnąć drzazgę?

Drzazga to nic innego, jak ostry kawałek drewna, metalu czy szkła, który utkwił w naszej skórze. Jak bezpiecznie wyciągnąć drzazgę?

Jak usunąć drzazgę?

Mały odprysk metalu lub ostry kawałek drewna w naszej skórze mogą powodować dyskomfort a nawet ból, szczególnie jeśli utkwią w miejscu wrażliwym. Jeśli nie zostaną usunięte odpowiednio szybko i w odpowiedni sposób mogą spowodować zakażenie. Dlatego tak ważne jest, aby w bezpieczny sposób usunąć drzazgę ze skóry. Wówczas mała ranka szybko się zagoi, a my szybko zapomnimy o nieprzyjemnym incydencie. Jak to zrobić?

Fot. Depositphotos

Uwaga! Do lekarza należy udać się, gdy w skórze utkwił większy obiekt. Być może jego wyciągnięcie będzie wymagało interwencji chirugicznej. Zasięgnijmy pomocy specjalisty również wówczas, gdy drzazga utkwiła w miejscu wrażliwym lub niebezpiecznym, a próba jej samodzielnego usunięcia może przynieść więcej szkody niż pożytku. W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się podanie zastrzyku przeciwtężcowego.

  • Rozpoczynijmy od umycia rąk ciepłą wodą z mydłem lub odkażenia ich za pomocą środka o działaniu antyseptycznym. Możemy również użyć rękawice ochronnych, zwłaszcza jeśli usuwamy drzazgę innej osobie.
  • Na początek identyfikujmy rodzaj materiału, z którego pochodzi drzazga oraz miejsce, w którym się ona znajduje. Jeśli uznamy, że nie jest to miejsce niebezpieczne np. okolice oka, możemy spróbować samodzielnie usunąć drzazgę.
  • Sprawdźmy, czy drzazga umiejscowiona jest płytko, a jej koniec wystaje poza powierzchnię skóry. Jeśli tak jest, możemy spróbować ostrożnym, lecz stanowczym ruchem wyciągnąć drzazgę za pomocą zdezyfekowanej pęsety.
  • Po usunięciu drzazgi, należy oczyścić ranę wodą z mydłem oraz odkazić.
  • Jeśli drzazga utkwiła pod skórą w taki sposób, że żaden z jej końców nie wystaje poza powierzchnię skóry, należy użyć zdezynfekowanej igły i za jej pomocą delikatnie wydłubać lub wycisnąć drzazgę na zewnątrz. Można wspomóc się również pęsetą. Zanim to zrobimy, warto przez chwilę wymoczyć to miejsce w wodzie z mydłem, aby rozmiękczyć skórę.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)