POLECAMY

Co oznacza ból po uderzeniu w głowę?

Ból głowy pourazowy dotyka nawet 90% osób uderzonych w głowę. W ten sposób może objawiać się złamanie kości czaszki lub krwiak nadtwardówkowy. Często bywa, że ból jest niegroźny i nie świadczy o żadnym poważnym uszkodzeniu. Warto wiedzieć, kiedy powinien niepokoić oraz skłonić do szukania pomocy.
Co oznacza ból po uderzeniu w głowę?

Trochę statystyk ku przestrodze

W ciągu każdego roku notuje się 180 – 220 urazów głowy na 100 000 osób i liczba ta ciągle rośnie. Spowodowane jest to przede wszystkim coraz większą ilością wypadków komunikacyjnych.

10% uszkodzeń głowy jest śmiertelnych. Statystyki nie liczą tych, którzy nie zgłaszają się do lekarza, dotkniętych stosunkowo niewielkim urazem. Jednak osoby te także mogą cierpieć z powodu groźnych następstw wypadku. Uderzenie w głowę wiąże się z bólem o różnym pochodzeniu i znaczeniu.

Ból miejscowy – najczęściej niegroźny

Występuje w miejscu, które zostało uderzone. Związany jest najczęściej z otarciem skóry czy stłuczeniem kości. Jest niegroźny i zwykle mija bez leczenia po paru dniach.

Kiedy nie ustępuje albo się nasila wymaga wizyty u lekarza!

Zwiastun nagłej katastrofy

Silny ból po urazie obejmujący całą głowę albo miejsce odległe od uderzonego może świadczyć o bardzo poważnych powikłaniach. Zwłaszcza, jeśli towarzyszy mu utrata przytomności, nawet krótkotrwałe omdlenie. Dlatego zawsze musi być powodem szybkiego poszukiwania pomocy lekarskiej!

Jednym z objawiających się w ten sposób niebezpieczeństw jest krwiak nadtwardówkowy. Występuje u osób, które doznały złamania kości czaszki. Zwykle jest ono zupełnie niewidoczne gołym okiem! Tylko szybko wykonana operacja może uratować życie.

Zobacz też: Skąd się bierze napad migreny?

Głowa na oko zdrowa

Często ból pojawia się po urazie, ale nie jest spowodowany widocznym uszkodzeniem głowy. Jest zwykle niegroźny, nie wiąże się z żadnym zagrożeniem życia osoby poszkodowanej. Ten rodzaj bólu nie przychodzi w momencie uderzenia ani tuż po nim. Może pojawić się w ciągu dwóch tygodni od wypadku. Dotyka około 20% osób.

Utrzymuje się różnie długo. U 60% z nich trwa dłużej niż 3 miesiące. 30% odczuwa go jeszcze nawet po roku. Ten rodzaj bólu może być związany zarówno z ciężkim jak i z banalnym uderzeniem. Szczególnie narażeni są na niego ci, którzy bóle głowy miewali już przed wypadkiem. Częściej występuje u osób skłonnych do depresji i zamartwiania się, lękliwych.

Występuje około 6 rodzajów bólu pourazowego, które wzajemnie się na siebie nakładają. Dolegliwości mogą nasilać się podczas kaszlu, wysiłku, potrząsania głową. Bywa, że mają charakter migreny. Zdarzają się też napięciowe bóle głowy. Zwłaszcza, jeśli doznany uraz jest przyczyną długiej i trudnej sprawy w sądzie o odszkodowanie lub innych sytuacji powodujących zmartwienia.

Zobacz też: Jak sobie radzić z bólem głowy?

Jak leczyć?

Leczenie bólu zależy od jego charakteru. Może być takie samo jak migreny czy klasterowego bólu głowy. W przypadku napięciowych bólów głowy oprócz tabletek przeciwbólowych skuteczna może być terapia psychologiczna czy leki antydepresyjne.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/rok temu
3dni temu uderzyłam czołem w sciane przy przejeżdżamy palcem czuję takiego guza coś jak siniak lecz głowa boli w centralnej części a nie w tym miejscu już 3dzien 😶😶
/rok temu
Uderzylam sie 11 lipca w glowe o siedzenie w samochofzie tego dnia glowa mnie bolała ale nastepnego nie po ok 1 tyhodniuvzaczela mnie delikatnie pobolewac po przeciwnej stronie a od 02 sierpnia boli mnie po tej przeciwnej stronie mocno co to moze oznaczac prosze o szybka odpowiedz i jak moge zlagodzic bol
/2 lata temu
Witam parę dni temu uderzyła się w głowę godz mi już zszedł ale nadal odczuwam bóle głowy a moje pytanie"czy ma to związek z uderzeniem ponieważ tydzień od uderzenia niżej kolo karku dostałam tz.postrzal inaczej mówiąc postrzyklo mnie "bardzo mnie boli i nie mogę ruszać głową czy ma to związek z uderzeniem
POKAŻ KOMENTARZE (5)