POLECAMY

Wstydliwe choroby, czyli co może oznaczać swędzenie lub ból w miejscu intymnym?

Zmiany skórne, pieczenie, problemy z oddawaniem moczu i ból w trakcie stosunku to tylko kilka z objawów groźnych chorób wenerycznych.
Marta Słupska / 11 miesięcy temu
Wstydliwe choroby, czyli co może oznaczać swędzenie lub ból w miejscu intymnym? fot. Fotolia

Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową. Możemy się nimi zarazić w trakcie seksu uprawianego bez zabezpieczenia, to znaczy bez prezerwatywy. Pamiętajmy, że zagrożeni jesteśmy nie tylko podczas stosunków dopochwowych, ale też analnych. Do tych najbardziej znanych i rozpowszechnionych chorób wenerycznych należą: kiła, opryszczka narządów płciowych, chlamydioza, rzeżączka, rzęsistkowica.  Przyjrzyjmy się im bliżej.

Kiła, czyli syfilis

Kiła to inaczej syfilis – choroba znana od czasów renesansu. Wywołuje ją krętek blady. Chorobą można się zakazić podczas stosunku seksualnego, ale też matka może nią zakazić płód. Inną drogą zakażenia jest krew.

Objawami kiły są:

  • twardy naciek, który zmienia się w owrzodzenie, najczęściej na narządach płciowych,
  • powiększenie regionalnych węzłów chłonnych,
  • pojawienie się zmian skórnych,
  • wypadanie włosów.

Kiłę leczy dermatolog. Odpowiednio leczona – farmakologicznie – kiła jest w pełni wyleczalna.

Jak rozpoznać kiłę?

Rzeżączka

Rzeżączkę wywołuje bakteria dwoinka rzeżączki. Choroba ta może prowadzić do niepłodności, a jeśli zakażona kobieta zakazi dziecko w trakcie porodu, może u niego dojść do ciężkiego zakażenia tkanek oka.

U kobiet rzeżączka objawia się bólem i pieczeniem podczas oddawania moczu, bolesnymi stosunkami, krwistymi lub żółtawymi upławami, swędzeniem w okolicy odbytu, krwawieniami między miesiączkami, bólem w dole brzucha, wymiotami i gorączką. U mężczyzn zaś – bólem i pieczeniem podczas oddawania moczu, stanem zapalnym układu moczowego, pojawieniem się ropnej wydzieliny w cewce moczowej, a także swędzeniem w okolicy odbytu.

W leczeniu rzeżączki podaje się antybiotyki. Obecnie trwają prace nad szczepionką na tę chorobę.

Jakie są najczęstsze objawy rzeżączki?

Chlamydioza

Chlamydioza to choroba, którą wywołują bakterie Chlamydia trachomatis. Przez długi czas może nie dawać widocznych objawów, ale powoduje groźne powikłania: zapalenie nadjądrza u mężczyzn i jajników u kobiet.

Jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę? U kobiet są to ropne upławy, ból lub krwawienie po stosunku, mdłości, gorączka, ból podbrzusza, pieczenie podczas oddawania moczu, a u mężczyzn – ropno-śluzowa wydzielina z cewki moczowej, jej pieczenie, ból przy oddawaniu moczu, a czasem obrzęk i ból jąder.

W leczeniu najczęściej konieczne jest przyjmowanie antybiotyków przez tydzień. Przez dwa tygodnie trzeba też unikać kontaktów seksualnych.

Dowiedz się więcej o chlamydiozie

Opryszczka narządów płciowych

Opryszczkę narządów płciowych wywołuje najczęściej wirus opryszczki typu 2 (HSV2), a rzadziej – wirus HSV1 (Herpes simplex virus typ 1). Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla ciężarnych z powodu ryzyka zakażenia u płodu lub dziecka w trakcie porodu.

Objawami zakażenia się swędzenie, bolesność, pieczenie skóry. Następnie pojawia się owrzodzenie i pęcherzyki wypełnione płynem, które pękają, pozostawiając blizny. Mogą się one pojawiać na narządach płciowych, pośladkach i odbytnicy.

Osoby zakażone powinny przyjmować przepisane przez lekarza leki, można też stosować leczenie miejscowe.

Rzęsistkowica

Rzęsistkowicę wywołuje pierwotniak rzęsistek pochwowy. U mężczyzn często choroba przebiega bezobjawowo, przez co nieświadomi niczego panowie mogą zakażać w trakcie kontaktów seksualnych. Symptomy, jakie u niektórych się pojawiają, to: podrażnienie penisa, uczucie parcia na mocz, wydzielina z cewki moczowej, trudność z oddawaniem moczu, bolesność krocza, stan zapalny żołędzi. U kobiet zaś może pojawić się ból podczas oddawania moczu, cuchnące upławy, pieczenie warg sromowych, a nawet ud, uczucie dyskomfortu w dole brzucha oraz ból w czasie stosunku.

Rzęsistkowicę leczy się lekami o działaniu pierwotniakobójczym i bakteriobójczym wobec drobnoustrojów beztlenowych. Leczeniu powinni się też poddać partnerzy seksualni osoby zakażonej.

Dowiedz się więcej o rzęsistkowicy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 miesięcy temu
Lepiej zapobiegać, lepiej uważać, ale jak juz się przytrafi to należy się jak najszybciej zgłosić do lekarza! Taką zasadę wyznaję. Ja jak mam jakąś wątpliwosć to pędzę do mojej pani doktor Beaty Chołys Duszyńskiej i jestem bardzo zadowolona z opieki medycznej.