Jakie objawy wskazują na chorą trzustkę? [video]

Bóle brzucha, tłuszczowe biegunki i gorączka to jedne z częstszych objawów, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza w celu zdiagnozowania chorób trzustki. Zobacz na filmie, na jakie inne symptomy warto zwrócić uwagę!

Jakie są objawy chorej trzustki? 

Objawy wskazujące na chorobę trzustki są często mało specyficzne, ale mogą wskazywać na postępujące uszkodzenie tego narządu. Wśród schorzeń trzustki często wymienia się zapalenie. Może mieć ono postać ostrą lub przewlekłą. Zazwyczaj zapalenie trzustki rozwija się po 40. roku życia i częściej chorują na nie mężczyźni niż kobiety. Najbardziej narażone są osoby nałogowo palące papierosy, pijące alkohol oraz takie, które niezdrowo się odżywiają.

Co roku przewlekłe zapalenie trzustki diagnozuje się u nawet kilkunastu osób na sto mieszkańców Polski. 

Ostre zapalenie trzustki - co to takiego? 

Objawy chorej trzustki: 

1. Tłuszczowe biegunki, które charakteryzują się: 

  • gwałtownym i bolesnym wypróżnianiem
  • nieprzyjemnym zapachem
  • trudnością w spłukaniu stolca 

W wyniku atakowania trzustki przez enzymy może powstać stan zapalny. Zaobserwujemy wówczas: 

2. Pojawienie się gorączki

3. Palące bóle brzucha po lewej stronie ciała i pod żebrami, które mogą pogłębiać się po jedzeniu i piciu oraz podczas leżenia na wznak. Zdarza się, że taki ból promieniuje z tyłu pleców. 

Jakie objawy daje chora trzustka? 

4. Świąd skóry, wynikający z pojawiania się pod skórą kompleksów białkowych z bilirubiną.

5. Nudności, chory może też chociaż nie jest to objaw występujący u każdego - wymiotować. Jego ciało jest osłabione, układ odpornościowy nie ma wystarczającego zapasu energii, a to zmusza serce do szybszej pracy i w związku z tym szybszego oddychania. 

6. Bóle głowy oraz problemy z koncentracją

7. Uczucie zmęczenia i irytacji

8. Nagłe chudniecie, nie wynikające z żadnej diety, ani wzmożonej aktywności fizycznej. Co więcej problemy z trzustką mogą objawiać się powracającą ochotą na coś słodkiego po zjedzeniu obfitego posiłku, wynika to z nieprawidłowego metabolizmu glukozy. 

Jeśli zauważysz u siebie kilka z wymienionych w tym artykule objawów najlepiej skontaktuj się z lekarzem. 

Jaką dietę stosować w chorobach trzustki? 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
Nikomu nie życzę tego bólu , nic nie pomaga żaden lek
/rok temu
Przy chorej trzustce pod zebrami mamy nadmiar gazow ,bol przechodzi na plecy...czasami pomaga gdy wezmiemy espumisan lub Ulgix wzdecia i na chwile polozymy sie na lewym boku.
/2 lata temu
Gdy ma się chorą trzustkę można mieć bóle w okolicach splotu słonecznego.
POKAŻ KOMENTARZE (1)