Jak boli trzustka i co ten ból oznacza – sprawdź koniecznie! fot. Adobe Stock

Jak boli trzustka i co ten ból oznacza – sprawdź koniecznie!

Na podstawie rodzaju bólu i jego charakteru można podejrzewać różne choroby trzustki. Dowiedz się, jaki ból towarzyszy niewinnym torbielom, a jaki zapaleniu lub rakowi trzustki.
Ewa Cwil / 13.07.2018 15:23
Jak boli trzustka i co ten ból oznacza – sprawdź koniecznie! fot. Adobe Stock

Trzustka potrafi boleć na różne sposoby, jednak jej ból najczęściej jest zlokalizowany w tym samym miejscu – w nadbrzuszu. Ból może promieniować w kierunku pleców, może też być opasujący.To, czy dolegliwości faktycznie związane są z trzustką musi stwierdzić lekarz, także na podstawie wyników badań, gdyż podobne objawy dają także inne przyczyny.

Kiedy i jak boli trzustka

Rak trzustki – ból pojawia się niestety dopiero w zaawansowanym stadium choroby i może być odczuwany wyłącznie w okolicy pleców. Jego nasilenie może być duże, a charakter ciągły. Chorobie towarzyszy złe samopoczucie i utrata masy ciała, gazy, wzdęcia, odbijanie.


Ostre zapalenie trzustki –ból jest ciągły i świdrujący, może nie ustępować po doustnym podaniu leków przeciwbólowych. Poza bólem pojawia się gorączka i żółtaczka, nudności, wymioty, ból mięśni, podwyższone tętno i niskie ciśnienie krwi.

Przewlekłe zapalenie trzustki – ból ma charakter napadowy, może trwać wiele godzin, a nawet kilka dni. Między napadami ból całkowicie znika. Chory, mimo dobrego apetytu, chudnie, cierpi na biegunki i wymioty. Jednym ze skutków choroby może być cukrzyca.

Zapaleniu trzustki sprzyjają: wiek powyżej 40 r. ż., płeć męska, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, zbyt tłuste jedzenie, zbyt obfite posiłki, kamica żółciowa, zakażenie wirusowe (np. po śwince), niedrożność przewodów żółciowych, zaburzenia metaboliczne, bulimia, przyjmowanie niektórych leków, nadczynność przytarczyc.
Zapalenie trzustki leczy się w warunkach szpitalnych.

Alkoholowe przyczyny– ból przez kilka dni stopniowo narasta. Nasilenie bólu pojawia się podczas kaszlu, poruszania się, głębokiego oddychania oraz po posiłku.


Torbiele trzustki – mogą powodować ostry ból w nadbrzuszu lub jedynie jego pobolewanie.

Jak stwierdzić, czy to boli trzustka?

Każdy ból nadbrzusza wymaga konsultacji z lekarzem. Jeśli specjalista będzie podejrzewał, że jego przyczyną jest trzustka, zleci badania, które potwierdzą lub wykluczą wstępną diagnozę. Należą do nich: badanie aktywności enzymów trzustkowych (w surowicy krwi i w moczu) i stężenia białek ostrej fazy, morfologia krwi, USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, EVPW (ocena stanu przewodów trzustkowych).

Polecamy:Najwięksi wrogowie trzustki. Poznaj 5 rzeczy, które są dla niej zagrożeniem


Jakie objawy mogą świadczyć o raku trzustki
Gwiazdy, które zmarły na raka trzustki
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/17.04.2018 21:51
Bole brzucha to ogolnie nie jest fajna sprawa. Sama mialam okropne przygody nim zdiagnozowano u mnie IBS. Na szczescie dopasowanie diety i lekow i dodatkowe stosowanie intesty reguluje mi prace jelit i wreszcie moge normalnie funkcjonowac, a bole brzucha odpuscily. Najwazniejsze, by nie bagatelizowac objawow, ale skonsultowac je z lekarzem, bo nigdy nie wiadomo co sie za nimi kryje.