Chcesz mieć dziecko ze swoim partnerem? Upewnij się, że nie używa pasty do zębów z tym składnikiem!

Okazało się, że pewien popularny składnik past do zębów (i nie tylko) może prowadzić do męskiej bezpłodności.
Chcesz mieć dziecko ze swoim partnerem? Upewnij się, że nie używa pasty do zębów z tym składnikiem! fot. Fotolia

Duński zespół Centrum Zaawansowanych Badań i Studiów Europejskich (Caesar) pod przewodnictwem Timo Strünkera odkrył, że w niektórych produktach, z których korzystamy na co dzień, jest obecnych wiele substancji hormonalnych, które mogą prowadzić do bezpłodności u mężczyzn. Podobne wnioski z badań zostały opublikowane w magazynie „EMBO Reports”.

Czy jest się czego bać?

W Katowicach powstaje grupa wsparcia dla osób dotkniętych bezpłodnością

Groźne składniki

Chodzi przede wszystkim o 4MBC (4-Methylbenzylcathinone) – chemiczny składnik obecny w filtrach UV chroniących przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, a także bakterie inhibitora triklosan, które są składnikami past do zębów. Oba – zarówno  metylobenzylidenokamfora, jak i bakterie inhibitora triklosan –niekorzystnie wpływają na spermę.

Strünker podkreśla, że w pastach do zębów i kosmetykach z filtrami UV znajdują się substancje podwyższające poziom wapnia w organizmie. Ten z kolei prowadzi do zmniejszenia ruchliwości plemników, które nie mają możliwości przebicia się do komórki jajowej.

Sprawa jest badana przez Komisję Europejską. Na wszelki wypadek warto jednak sprawdzić, czy nie mamy w domu past i kosmetyków z tymi składnikami.

Niepłodność a bezpłodność - czy to synonimy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
Mój partner dostał z kolei zalecenie żeby brać cynk. Stosował chyba chellaflex cynk z tego co pamiętam i dziś jesteśmy rodzicami
/rok temu
Kiedy my z żoną staraliśmy się o dziecko, to poza tym że zmieniłem swoje nawyki żywieniowe, do diety dołączyłem suplement Permen Repro. Muszę przyznać, że czułem się zdecydowanie lepiej. W składniki tego suplementu wchodzi również kompleksowy zestaw witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu faceta.