Niepłodność a bezpłodność – czy to synonimy?

Zdarza się czasem, że terminy „bezpłodność” lub „niepłodność” są używane zamiennie. Tymczasem są to dwa różne zjawiska. Jaka jest definicja niepłodności i bezpłodności?
/ 13.11.2013 14:15

Czym jest bezpłodność?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „bezpłodność” jest trwałą niezdolnością do zostania rodzicem (zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn), której niestety nie można leczyć.

Jej przyczyną u kobiet może być na przykład zabieg usunięcia macicy, utrata funkcji jajników (wczesna menopauza, zabiegi usunięcia jajników w przebiegu chorób lub urazów), natomiast u mężczyzn, na przykład utrata jąder w wyniku nieszczęśliwego wypadku, uszkodzenie nasieniowodów, będące np. powikłaniem operacji w zakresie miednicy-przepukliny czy po stanach zapalnych lub nowotworach.

Zobacz też: In vitro - na czym polega sztuczne zapłodnienie?

Czym jest niepłodność?

Z kolei „niepłodność” – według WHO – jest niezdolnością do zajścia w ciążę czy spłodzenia dziecka, którą można leczyć. Niepłodnością nie jest jednak sytuacja, gdy para od miesiąca stara się o dziecko i nie doszło jeszcze do poczęcia. Dopiero po roku regularnego (dwa-trzy razy w tygodniu) współżycia bez żadnego zabezpieczenia, z nastawieniem na poczęcie, gdy nie dochodzi do zapłodnienia, stwierdza się niepłodność. Wówczas dana para zaczyna robić badania płodności i – w razie potrzeby – podejmuje leczenie. Mówimy o parze, bo niepłodność może dotyczyć nie tylko kobiety, ale również i mężczyzny.

Jakie mogą być przyczyny niepłodności?

Przyczyn niepłodności może być wiele. Wśród nich można wymienić:

 • styl życia (nieprawidłowa dieta, prowadząca do otyłości, palenie papierosów, siedzący tryb życia),
 • zaburzenia hormonalne,
 • czynniki środowiskowe (np. metale ciężkie lub substancje chemiczne, z którymi mężczyzna lub kobieta mogą mieć styczność w pracy),
 • choroby nowotworowe,
 • choroby tarczycy,
 • endometrioza (u kobiet),
 • stany zapalne jąder,
 • gruczołu krokowego lub pęcherzyków nasiennych (u mężczyzn),
 • zaburzenia układu odpornościowego (np. organizm kobiety może wytwarzać przeciwciała przeciw plemnikom mężczyzny, a nawet sam organizm mężczyzny może produkować przeciwciała dla niektórych składników własnego nasienia),
 • działania niepożądane leków,
 • stan psychiczny (np. stres, depresja).           

Światowa Organizacja Zdrowia określiła niepłodność jako chorobę społeczną, która dotyczy osób w wieku rozrodczym i może prowadzić do zaburzeń w związku (poczucie winy, wzajemne obwinianie się partnerów). Jest to jednak choroba, którą można leczyć i w ogromnej ilości przypadków jej leczenie jest skuteczne.

Polecamy: Niepłodność w związku – jak wpływa na relacje partnerów?

Artykuł pochodzi z magazynu "Płodna Polska" (2/2013). Publikacja za zgodą wydawcy. Tytuł, lid i śródtytuły zostały wprowadzone przez redakcję.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/22.06.2015 02:02
Jeżeli wszystkie badania wyszły dobrze.A jednak nie możesz zajść w ciąże,być może brakuje w Twoim organizmie podstawowych suplementów,bez których raczej ciężko zajść w ciążę..zostało już to dawo dowiedzone,ze przed ciazą należy zażywać witaminę D, kwas foliowy i inne.Ale zamiast kilkunastu pigułek można wzmocnić siebie i partnera odpowiednimio skomponowanymi suplementami dr bociana.To specjalnie skomponowane mieszanki wspierające zajscie w ciązę..
/09.02.2014 18:50
nieplodnosc mozna leczyc i to skutecznie. my z mezem dopiero po paru latach otrzymalismy ten cudowny dar jakim jest dziecko. wszystkim parom, które nadal się starają polecam poczytać gazetę "Chcemy być rodzicami". jest tam sporo ciekawych informacji dotyczących tego tematu, ale tez artykuly o modzie, np. dotyczace doboru sukienek ciążowych