Wystarczy odrobina wysiłku i pomysłowości, aby zamienić tradycyjny stół świąteczny w iście wiosenną ucztę. Spójną i efektowną kompozycję najłatwiej osiągnąć dzięki oparciu się o jeden kolor wiodący. Już sam wybór barwy otwiera przed nami niezliczoną ilość ciekawych rozwiązań.
Krok pierwszy: Elementy dekoracji stołu
Jedną z inspiracji może być zieleń, tak charakterystyczny kolor dla rozpoczynającej się właśnie pory roku.
Przy zakupie ważnych dodatków, takich jak serwetki, barwniki do jaj czy dekoracyjne świece, powinniśmy pamiętać o kolorze, który wybraliśmy. Tradycyjną rzeżuchę czy owies również możemy wykorzystać jako ozdobę – wystarczy posiać roślinki w skorupkach jaj i ułożyć w gniazdku z zielonej rafii – tak przygotowany stroik umieścimy na środku stołu, lub jego mniejsze wersje przy każdym nakryciu. Jeżeli zechcemy włożyć więcej własnej pracy warto pamiętać o tym, że możemy użyć farb do zdobienia szkła – wtedy nasz wazon ze świeżymi kwiatami stanie się jedyny w swoim rodzaju, jak również łatwiej nam będzie wciągnąć najmłodszych do przygotowania wspaniałej oprawy posiłku.
Zobacz także: Jak przeżyć Wielki Piątek?
Krok drugi: Ozdabianie potraw
Na jeszcze ciekawsze eksperymenty z barwami pozwalają potrawy. Nie zapomnijmy, że jest mnóstwo zielonych warzyw, które doskonale przystroją nasze tradycyjne posiłki. Sałata, koperek, zielony groszek, ogórki – te parę przykładów świetnie pokazuje, że wybór jednego koloru wcale nie musi prowadzić do monotonii, tak wiele odcieni zielonego możemy przecież odnaleźć w warzywach. Co więcej, paterę z owocami również bez problemu przekształcimy w ozdobę – posługując się chociażby zielonymi jabłkami, winogronem, kiwi a także limetkami, możemy stworzyć prawdziwe dzieło sztuki. Nie trzeba dodawać, że jest masa innych owoców, które będą pasowały do naszej zielonej kompozycji.
Krok trzeci: Modyfikacja przepisów
Nie tylko ozdabianie potraw, lecz samo ich przygotowanie może być źródłem pomysłów na przekształcenie zieleni dla naszych potrzeb. Farsz do jajek wzbogacony o zielony akcent – np. koperek czy szczypiorek – będzie doskonale eksponował naszą koncepcję. Śledzie podane z zielonym groszkiem również zaprezentują jeden z odcieni wiosny na naszym stole. Dla odważniejszych wiele zastosowań w kuchni znajdą: szpinak, bób, chrzan wasabi, zielone sery pleśniowe oraz kiełki roślin. Pysznym dodatkiem może być także sałatka z zielonych owoców, których na rynku jest mnóstwo, lub sernik z galaretką o smaku kiwi. Warto wspomnieć również o lukrze, który można zabarwić w zasadzie na dowolny kolor, jak również przeistoczyć w niesamowite wzory na domowych słodkościach.
Dobry plan to podstawa sukcesu
Przy wyborze barwy inspirującej całe przedsięwzięcie warto skupić się na odcieniach ciepłych i współgrających z radośnie budzącą się do życia naturą za naszym oknem. Kiedy już zdecydujemy, który kolor będzie dla nas najodpowiedniejszy, warto najpierw zrobić listę owoców i warzyw, które pozwolą zrealizować zamysł. Dzięki temu łatwiej nam będzie wymyślić ozdoby półmisków, jak również znaleźć przepisy na dania, które urozmaicą wielkanocne śniadanie oraz sprawią, że będzie ono wyjątkowe. Pamiętajmy, że mamy w jedzeniu ogromny potencjał, który – odpowiednio wykorzystany – umili tak ważny w naszej kulturze posiłek.
Sos wielkanocny wasabi
Idealny do jaj na twardo, wędlin i mięs na zimno.
Składniki:
- 3 jajka
- 2 łyżeczki zielonej pasty wasabi
- szklanka gęstej, kwaśnej śmietany
- łyżka soku z cytryny
- 2 łyżki posiekanego szczypioru
- 2 łyżki posiekanego kopru
- 2 łyżki pokrojonej rzeżuchy
- sól, pieprz, cukier
Ugotowane na twardo jajka obrać ze skorupki, każde przeciąć na pół. Wydrążyć żółtka, zetrzeć na drobnej tarce i dokładnie utrzeć z sokiem z cytryny. Dodać do masy śmietanę, pastę wasabi, przyprawić solą, cukrem i pieprzem. Posiekać oddzielone białka i wymieszać z koprem, szczypiorem i rzeżuchą. Przed podaniem schłodzić.
Wiosenne kuleczki
Składniki:
- 4 jaja ugotowane na twardo
- 3 łyżki twarożku
- 50 g mięsa z krewetek lub tuńczyka
- pół główki zielonej sałaty
- 1 łyżka soku z cytryny
- ½ pęczka posiekanego koperku
- łyżka oliwy z oliwek
- łyżeczka białego octu winnego
- biały pieprz, pieprz cayenne
- sól
Obrane jajka przekroić na pół i wydrążyć żółtka. Żółtka z twarożkiem rozgnieść widelcem. Do masy dodać posiekane mięso z krewetek lub tuńczyka, dosmaczyć sokiem z cytryny i przyprawami, wymieszać. Z otrzymanej mieszanki uformować 8 kulek wielkości żółtka, obtoczyć każdą z nich w posiekanym koperku i umieścić w wydrążonych wcześniej białkach. Przygotować z octu, oleju i soli sos vinegret, polać nim liście sałaty ułożone na półmisku i ułożyć na tej kompozycji jajka.
Polecamy także: Współczesne trendy w dekorowaniu pisanek