Co czcimy w Niedzielę Palmową?

Zapewne każdy, kto obchodzi Święta Wielkanocy w poprzedzającą je niedzielę uda się do kościoła z gustowną palemką, by ją poświęcić. Dlaczego święcimy palmy i co one symbolizują?
/ 27.03.2012 15:30

Dawniej Niedziela Palmowa zwana była Kwietną Niedzielą albo Wierzbną Niedzielą. Nietrudno się domyśleć, że ma to związek z wierzbowymi gałązkami - a to przecież bazie, które są elementem wielu wielkanocnych dekoracji. Nie każdy jednak wie, że o wierzbowych gałązkach w kontekście zmartwychwstania w Biblii mamy tylko jedno zdanie... czemu za sprawą tego zdania palma stała się symbolem świąt?

Zobacz także: Symbole Wielkanocy, czyli Baranek, Babka i spółka

Krótka wzmianka w Biblii

Na temat gałązek palmowych pisał tylko ewangelista Jan. To wedle jego słów, mieszkańcy Jerozolimy witali Chrystusa wołając "Hosanna!", chociaż pozostali ewangeliści również opisywali wjazd Jezusa do miasta, jednak sprawę gałązek palmowych przemilczeli. Za sprawą tego zdania w tydzień przed Niedzielą Wielkanocną obchodzimy Niedzielę Palmową.

Zobacz także: Rozplanuj pracę przed świętami!

Z czego zrobiona jest palma?

Dlaczego do przygotowania wielkanocnej palmy nie użyjemy gałązek topoli, ale wierzby już tak? Co one symbolizują? Z tym wiąże się pewna legenda. Według niej, na wiadomość o śmierci Jezusa wierzba spuściła gałązki i stała się wierzba płaczącą, cis zapowiedział, że odtąd rósł będzie już tylko na cmentarzach, a jego owoce będą zatrute, natomiast topola - pozostała niewzruszona.

Według innych źródeł to właśnie na topoli powiesił się Judasz, stąd powiedzenie "drży jak osika", która podobno właśnie dlatego kołysze listkami.

Do przygotowania plamy warto użyć cisu, wierzby, jałowca czy sosny - jeśli chcemy otrzymać palmę, jaką sporządzali nasi praprapradziadowie.  Dzisiaj natomiast palmy są najczęściej kolorowe, czasem zdobione baziami - ale rzadko. Ważniejszą rolę przejęły kwiatki.

Zobacz także: Cukrowy baranek - zrób to sam!

Redakcja poleca

REKLAMA