Teorii na temat pochodzenia walentynek jest bardzo wiele. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych jest założenie, że historia walentynek pochodzi z pogaństwa.
Walentynki - pochodzenie
Zwyczaj obchodzenia walentynek, czyli święta zakochanych, prawdopodobnie pochodzi od prastarego, pogańskiego święta Luperkalia, które dopiero później zostało przejęte przez chrześcijaństwo.
Było to święto ku czci Fauna, patrona płodności i zbiorów obchodzone w Rzymie. 14 lutego przypadała wigilia Luperkaliów. W trakcie tego święta odbywały się dość frywolne zabawy na cześć zbliżającej się wiosny.
Dziewczyny wrzucały do skrzynki liściki ze swoimi imionami, a chłopcy je losowali. Ta, której liścik wyciągnął chłopak, była jego towarzyszką do końca zabawy. Od Rzymu święto to przejęli także Galia i Brytania.
Po upadku wiecznego miasta siła Luperkaliów stopniowo przygasała. Sytuację odmieniło wprowadzenie chrześcijaństwa i - paradoksalnie - zakaz świętowania Luperkaliów wydany przez papieża Galazjusza w 496 roku.
Owoc zakazany smakuje najlepiej, zatem ludzie nie przestali obchodzić tego święta. Kościół w tej sytuacji wolał nadać Luperkaliom chrześcijańską interpretację, niż dalej walczyć z jego zwolennikami.
fot. Adobe Stock
Kim tak naprawdę był św. Walenty?
Zmianom uległ także patron święta, miejsce Fauna zajął święty Walenty - biskup Interamny, męczennik, zgładzony przez cesarza Klaudiusza II Gota ok. 269 r. Z jakich powodów z zginął? Do dziś nie wiadomo co jest prawdą, a co legendą.
Jedno z podań głosi, że św. Walenty zginął w obronie swojej wiary. Inne natomiast, że Walenty uzdrowił ze ślepoty córkę jednego ze sług cesarskich, w konsekwencji czego cała jej rodzina zmieniała wiarę.
Cesarz postanowił wtedy ukarać świętego i stracić go. W miejscu pochówku postawiono bazylikę, a kult świętego Walentego bardzo szybko rozpowszechnił się na tereny chrześcijańskiej Europy.
W późniejszym czasie pojawiły się także legendy, które tłumaczyły fakt, dlaczego to właśnie św. Walenty został patronem zakochanych. Jedno z tych podań głosi, że św. Walenty udzielał potajemnie ślubów żołnierzom cesarza Klaudiusza II, którym władca zabronił zawierać związki małżeńskie.
Za sprzeciwienie się woli cesarza, święty Walenty został skazany na śmierć. Pary, które pobrały się dzięki świętemu, zaczęły potajemnie świętować dzień śmierci Walentego jako święto miłości.
fot. Adobe Stock
Jeszcze inna legenda głosi, że Walenty wcale nie był duchownym, ale młodym chrześcijaninem, który sprzeciwił się uciskaniu swoich współwyznawców. Za to został on następnie skazany na śmierć.
Oczekując wyroku w więzieniu, wysłał miłosny list do swojej ukochanej, który podpisał słowami „Twój Walenty”.
Walentynki - historia święta w Europie
Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Tradycja walentynek zapoczątkowana została w kulturze anglosaskiej. Do Polski walentynki dotarły późno, bo dopiero w latach 90. ubiegłego wieku.
Powodem tego mógł być fakt, że mieliśmy swoje własne święto zakochanych – Noc Kupały, która przypadała z 21 na 22 czerwca. Na kresach wschodnich obchodzono także 4 marca drugie święto zakochanych tzw. Kaziuki, czyli dzień świętego Kazimierza, w którym dziewczyny piekły specjalne pierniki i ofiarowywały je swoim ukochanym.
Artykuł został pierwotnie opublikowany 5.02.2009.
Przyda ci się na walentynki:
Prezenty na walentynki do 25 zł
Jak spędzić walentynki? 13 pomysłów
22 przepisy na deser na walentynki
Miłosne wróżby na walentynki