Zaproszenia ślubne – kiedy i w jaki sposób je wręczyć?

Para młoda fot. Adobe Stock
Kiedy opadną już pierwsze emocje związane z przyjęciem oświadczyn i planowaniem daty ślubu, czas na zaproszenia na tą piękną uroczystość! Jak się dobrze przygotować?
Wioletta Górecka / 16.05.2018 05:30
Para młoda fot. Adobe Stock

Stało się! On zadał to najważniejsze pytanie, ona się zgodziła. Data ślubu ustalona, rozpoczynają się więc przygotowania do tego najpiękniejszego w życiu pary dnia: ślubu. O tak wielkim i ważnym wydarzeniu trzeba koniecznie zawiadomić gości w równie podniosły sposób. Obowiązkowym elementem przygotowań są więc zaproszenia ślubne. Na co warto zwracać uwagę przy ich wyborze?

Zaproszenia ślubne – bądźcie oryginalni!

Najłatwiejszą opcją jest wybranie wzoru spośród gotowych w ofercie firmy specjalizującej się w organizacji ślubów. Wystarczy podać imiona i nazwiska pary młodej, a także niezbędne dane dotyczące ceremonii zaślubin i uroczystości weselnych. Imiona i nazwiska gości mogą być wydrukowane lub wpisane odręcznie. W zależności od ilości zamówionych sztuk i wzoru, ceny gotowych zaproszeń wahają się od kilku do kilkunastu złotych za sztukę. Jeśli jednak macie czas i głowy pełne pomysłów – zaprojektujcie własne wzory zaproszeń! Większość firm umożliwia taką opcję. W sieci również nie brakuje kreatorów spersonalizowanych zaproszeń. Dzięki temu możecie wgrać tło – na przykład stworzone ze zdjęcia, albo dodać fotografię.

Kiedy wręczać zaproszenia ślubne?

Równie ważne, co stworzenie i wypełnienie zaproszeń ślubnych, jest poinformowanie gości o uroczystości i wręczenie zaproszenia. Z uwagi na ich rodzaj (gotowe lub personalizowane), czas realizacji może być różny. Warto wziąć to pod uwagę i tym elementem przygotowań zająć się już na samym początku, by uniknąć stresu związanego z potencjalnymi opóźnieniami. Jeśli uroczystość będzie niewielka, a lista gości nie powinna ulec sporym modyfikacjom (bo jesteście pewni, że przyjdą wszyscy zaproszeni), zaproszenia można wręczyć na ok 3 miesiące przed ceremonią. W przypadku długiej listy gości, warto zostawić sobie większy zapas czasu na ewentualne uzupełnienie z listy dodatkowej. W takim przypadku zaproszenia warto rozdać wcześniej – nawet do pół roku przed ceremonią.

Jak wręczyć zaproszenia ślubne?

O zamiarze zawarcia związku małżeńskiego i dacie ślubu oraz wesela, warto poinformować wszystkich planowanych gości niezwłocznie po ustaleniu daty. W przypadku rodziny – wskazane jest spotkanie młodych z jej członkami, jeśli chodzi zaś o przyjaciół i znajomych, telefoniczna informacja będzie wystarczająca. W miarę możliwości zaproszenia ślubne warto również wręczyć osobiście: w dobrym tonie będzie zaproszenie gości na kawę i przekazanie zaproszenia. Jeśli nie jest to możliwe z różnych względów, wypada zadzwonić, poinformować o dacie ślubu, a także zapytać, czy zaproszenie można wysłać pocztą.

To także może cię zainteresować!
Chcesz mieć oryginalne zaproszenie ślubne? Zainspiruj się naszymi wzorami!
Jak wybrać idealne zaproszenia ślubne?
Zaproszenia ślubne inne niż wszystkie! 

Redakcja poleca

REKLAMA