Toasty ślubne

Urodziny zazwyczaj wiążą się z prezentami i życzeniami składanymi solenizantowi.
Toasty ślubne wznoszone podczas przyjęcia weselnego są nieodłącznym elementem tradycji ślubnej. Warto poznać parę reguł, dzięki którym będą udane.
/ 05.03.2009 12:57
Urodziny zazwyczaj wiążą się z prezentami i życzeniami składanymi solenizantowi.

Kiedy wygłaszać toast ślubny?

Toastów nie powinno się wznosić na samym początku przyjęcia. Według tradycji weselnej pierwszy toast wznosi ojciec panny młodej, który swoją mową dziękuje wszystkim za przybycie i zaprasza do zabawy. Jako drugi zabiera głos pan młody lub jego ojciec, ale może go też wznieść świadek, gość honorowy lub senior rodziny.

Zobacz także: Kiedy wznosić i jak wygłaszać toasty?

Jaki powinien być idealny toast?

Gdy chcemy wznieść toast powinniśmy słownie zwrócić uwagę zgromadzonych, nie powinniśmy jednak dzwonić sztućcem o kieliszek. Czasami wystarczy tylko, że wstaniemy z miejsca i goście od razu zmiarkują się, że chcemy wygłosić toast.

Zobacz także: Z historii toastu

W jakiej pozycji wznosimy toast?

Toast wznosi się na stojąco, podczas gdy pozostałe osoby siedzą. W trakcie jego wygłaszania nie należy trzymać kieliszka w ręku. Nietaktem jest za toast dziękować. Przemówienie nie powinno być zbyt długie, by nie zanudzić słuchaczy – idealny mówca powinien charakteryzować się zabawnym usposobieniem i lekkością wypowiedzi. Może zmienić życzenia w miłą anegdotę, która trafi w gusta wszystkich gości, nikogo przy okazji nie urażając.

O czym mówimy w czasie toastu?

Toast może być szczery i zabawny, nie powinien jednak nikogo obrazić ani wywołać nieprzyjemnych skojarzeń czy wspomnień. Można oczywiście posłużyć się konwencjonalną bądź gotową postacią przemówienia. Nie należy używać zwrotu „dziękuję za…”, lepszą formą będzie „wznoszę ten toast za…”. Po zakończeniu przemówienia należy ukłonić się w kierunku państwa młodych i wznieść kieliszek a następnie, razem z pozostałymi, zachęconymi toastem gośćmi, wypić zdrowie młodej pary.

Idealny toast będzie wzruszającym przeżyciem nie tylko dla nowożeńców, ale i dla wszystkich zebranych, warto go więc wcześniej przygotować. Świadek powinien skonsultować treść przemówienia ze świadkową i znajomymi młodej pary.

Oto kilka przykładów: „Pragnę podziękować wszystkim obecnym za przybycie na tę uroczystość i świętowanie z nami tego radosnego dnia…”, „Składam młodej parze życzenia nieustającego szczęścia i spełnienia wszelkich wspólnych marzeń…”, „Niech nam żyją państwo młodzi, niech im w życiu się powodzi, niech marzenia się im spełnią, a kieliszki wnet napełnią”' „Ona i on – i radość, malująca się na ich twarzach w tym najradośniejszym dniu. Niech opromienia ich przez wszystkie lata!”, „Młoda paro – życzymy Wam w tym niezwykłym dniu miłości, która przetrwa próbę czasu, radości, która będzie towarzyszyć Wam w codziennym życiu…”

Redakcja poleca

REKLAMA