Przenoszenie przez próg i toasty

Przenoszenie przez próg i toasty
Wbrew pozorom moment przeniesienia panny młodej przez próg domu weselnego nie należy do najprostszych. Podobnie wzniesienie toastu może być dla niektórych dużym wyzwaniem.
/ 20.02.2009 12:37
Przenoszenie przez próg i toasty

Mimo wielu atrakcji podczas wesela, goście najlepiej zapamiętują moment przed wejściem do domu weselnego i pierwsze ceremonie po wejściu do lokalu. Chwile te są również istotne dla samych nowożeńców, dlatego warto, żeby były dokładnie zaplanowane.

Przenoszenie przez próg

Młoda para po przywitaniu się z rodzicami i poczęstowaniu chlebem z solą, wchodzi razem z gośćmi do domu weselnego. Pan młody może przenieść swoją żonę przez próg lokalu. Tradycja ta sięga jeszcze czasów rzymskich. Wierzono wówczas, że jeśli panna młoda potknie się, będzie to zapowiedź nieszczęścia. Przeniesienie jej na rękach przez pana młodego może więc temu zapobiec. Czynność ta ma również inne znaczenie. Może bowiem symbolizować zmianę w naszym życiu, polegającą na porzuceniu wolności na rzecz małżeństwa. Dawniej wierzono także w złe duchy czające się pod progiem. Pan młody musiał więc wnieść swoją wybrankę do domu na rękach, a by ją przed nimi uchronić.

Wznoszenie toastu

Po wejściu do lokalu, najczęściej już przy samych drzwiach, obsługa domu weselnego częstuje wszystkich szampanem lub winem musującym. Nie bez powodu wybiera się te trunki. Mają one bowiem symbolizować „szampańskie” życie. Wypija się je na stojąco jeszcze przed podejściem do stołu, a w trakcie ich spożywania, śpiewa się „Sto lat”.

Można wówczas wznieść toast za parę młodą. Nie należy jednak zapominać o prawidłowej kolejności. Niekiedy jako pierwsza toast wznosi orkiestra, częściej jednak jako pierwszy podnosi kieliszek ojciec panny młodej. Może on powitać pana młodego w swojej rodzinie. Kolejny jest pan młody lub jego ojciec. Na tym najczęściej się kończy wznoszenie toastów, choć zdarza się również, że niekiedy kontynuują je świadkowie i najstarsi w rodzinach. Tradycja ta ma swoje uzasadnienie. Dawniej bowiem nikt nie sięgał po kieliszek bez toastu. Dzięki temu można było kontrolować ilość wypitego alkoholu. Pamiętajmy również, żeby podczas wznoszenia toastów nie zanudzać gości długimi przemówieniami. Najlepiej jest w ogóle ich nie wygłaszać, a jeśli już, to nie dłuższe niż dwuminutowe.

Podawanie szampana

Szampan lub wino musujące może być podane na różne sposoby. Wszystko zależy od wyobraźni nowożeńców. Butelkę można otworzyć tradycyjnie lub szablą. Nie wykonujmy jednak tego sami – poprośmy o to eksperta.

Trunek może być podawany z owocami (najczęściej z truskawkami), a kieliszki mogą być ozdobione imionami nowożeńców lub udekorowane ubrankami podobnymi do tych, jakie mają na sobie młodzi małżonkowie. Tradycja nakazuje, żeby młoda para po wypiciu alkoholu wyrzuciła kieliszki za siebie. Niekiedy, żeby uniknąć rozpryśnięcia się szkła na boki, kieliszki wkłada się do specjalnie przygotowanych eleganckich woreczków.

Młoda para może spełnić niemal każde swoje życzenie dotyczące wesela. Należy jednak pamiętać, żeby wszystkie szczegóły dokładnie omówić z organizatorami i osobami odpowiedzialnymi za lokal, w którym planujemy imprezę weselną.

Redakcja poleca

REKLAMA