Ślub konkordatowy

Ślub konkordatowy
Dzięki podpisaniu ustawy konkordatowej przez Polskę i Stolicę Apostolską w 1998 roku, osoby wyznania rzymsko-katolickiego mogą zawierać jeden ślub – konkordatowy, który akceptuje zarówno Kościół jak i prawo polskie.
/ 20.02.2009 12:45
Ślub konkordatowy

Ślub konkordatowy zawierany jest w Kościele. Najczęściej w parafii panny młodej lub pana młodego. Można też zawrzeć ten sakrament w innej parafii, ale na to potrzebna jest zgoda proboszcza swojej parafii. Wprowadzenie możliwości zawarcia ślubu konkordatowego, nie wyklucza jednak zawarcia osobnego ślubu kościelnego i cywilnego. Wbrew pozorom znajduje się dość duża liczba par, które decydują się na podwójną uroczystość. To dobre wyjście w przypadku, gdy np. jedna ze stron czeka na unieważnienie małżeństwa w Kościele. Wówczas ślub cywilny bierze się wcześniej, a po uzyskaniu zgody na małżeństwo przed Bogiem – ślub kościelny.

Formalności ślubne

Podjęcie decyzji o ślubie konkordatowym nie uchroni nas przed wizytą w Urzędzie Stanu Cywilnego. Musimy bowiem księdzu przedstawić zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego, które wydaje właśnie USC.

Aby uzyskać to zaświadczenie musimy przedłożyć w urzędzie następujące dokumenty:

  • dowód osobisty,
  • skrócony odpis aktu urodzenia,
  • pisemne zapewnienie, że nie wie się o istnieniu okoliczności eliminujących zawarcie małżeństwa.

Ponadto osoba rozwiedziona musi dołączyć skrócony odpis aktu małżeństwa z informacją o rozwodzie, a wdowa lub wdowiec akt zgonu małżonka lub małżonki. W przypadku osób niepełnoletnich wymagane jest postanowienie sądu rodzinnego na zawarcie związku małżeńskiego. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego jest ważne tylko 3 miesiące, więc nie należy się z nim zbytnio śpieszyć.

Co jeszcze dostarczyć do kancelarii parafialnej

Oprócz zaświadczenia z USC do kancelarii parafialnej musimy donieść:

  • metryki chrztu,
  • zaświadczenie o bierzmowaniu (oba wystawione nie dawniej niż trzy miesiące przed wizytą w kancelarii),
  • zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich i uczestniczeniu w spotkaniach w poradni rodzinnej,
  • zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi,
  • zaświadczenie o spowiedzi,
  • dane świadków,
  • świadectwa nauki religii (zależy od parafii).

Przed uroczystością ślubną para młoda podpisuje w zakrystii klauzulę skutków cywilno-prawnych małżeństwa konkordatowego. Uczestniczą w tym również obowiązkowo świadkowie. Ksiądz ma 5 dni od zawarcia małżeństwa na powiadomienie o ślubie Urząd Stanu Cywilnego.
Parze młodej pozostaje poczekać na sporządzenie przez USC aktu ślubu. Po 10 dniach od daty ślubu powinien być gotowy do odebrania.

Kiedy zacząć przygotowania formalne

O ślubie konkordatowym najlepiej pomyśleć 6 miesięcy przed wybraną datą ślubu. Wówczas łatwiej ustalić datę i godzinę ślubu. Jeśli okaże się, że termin w naszej parafii jest zajęty, będziemy mieli sporo czasu na znalezienie innego kościoła. Na trzy miesiące przed planowanym ślubem warto dostarczyć już do kancelarii parafialnej komplet dokumentów.

Redakcja poleca

REKLAMA