Ślub cywilny

Ślub cywilny
Ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego jest prawnym usankcjonowaniem związku małżeńskiego. Decyduje się na niego coraz więcej par w Polsce. Z wielu przyczyn.
/ 23.02.2009 12:33
Ślub cywilny

Na decyzję o zawarciu ślubu cywilnego wpływają nie tylko nasze przekonania religijne, ale również życiowe doświadczenia. Coraz więcej osób po rozwodzie wchodzi w kolejne związki, coraz więcej osób zaczyna weryfikować nauki religii, w której się wychowali, wzrasta liczba ateistów. Ślub cywilny jest dla jednych koniecznością, a dla drugich świadomym wyborem.

Formalności krok po kroku

Najpóźniej 31 dni przed planowaną datą ślubu para młoda powinna dopełnić formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego. Warto jednak pomyśleć o tym wcześniej, ponieważ może okazać się, że interesujący nas termin jest już zajęty. Zwłaszcza jeśli zaplanowaliśmy sobie ślub w stylowym pałacu ślubów, który cieszy się dużą popularnością wśród nowożeńców. Kolejki wydłużają się także w miesiącach z literką „r”. Warto w tym miejscu nadmienić, że w Polsce nie obowiązuje już tzw. rejonizacja. To od nowożeńców zależy, w którym urzędzie wezmą ślub. Jakie dokumenty będą nam potrzebne?

  1. Dowód wpłaty wniesionej opłaty skarbowej w wysokości 80 zł.
  2. Dowody osobiste – do okazania.
  3. Odpisy skrócone aktów urodzenia. Wymóg ten pomijamy, jeśli akty zostały sporządzone w tym samym urzędzie, w którym zamierzamy wziąć ślub.
  4. Pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa.

Jeśli w związek małżeński wstępują osoby rozwiedzione, wdowy, wdowcy czy kobiety między 16 a 18 rokiem życia, muszą one dopełnić jeszcze innych formalności. I tak:

  • wdowa/wdowiec muszą dodatkowo przedstawić odpis skrócony aktu zgonu małżonka;
  • osoba rozwiedziona załącza odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie, ewentualnie prawomocny wyrok sądu orzekający o rozwodzie;
  • kobieta między 16 a 18 rokiem życia przedstawia dodatkowo zezwolenie sądu rodzinnego zezwalające na zawarcie małżeństwa.

Warunki zgody na zawarcie ślubu cywilnego

Osoby chcące zawrzeć małżeństwo w USC muszą być:

  • pełnoletni - jeśli nie, to muszą przedstawić postanowienie sądu rodzinnego na zawarcie małżeństwa,
  • zdrowi psychicznie,
  • niespokrewnieni w linii prostej,
  • stanu wolnego,
  • nie będący wobec siebie w stosunku przysposobienia.

Wymogi wobec świadków

Świadkami ślubu cywilnego muszą być dwie osoby, nieważne jakiej płci. Mogą to być zarówno dwaj mężczyźni jak i dwie kobiety. Warunek jest tylko jeden – muszą mieć ukończone 18 lat. W dniu ślubu zgłaszają się 15 minut przed ceremonią w USC z obrączkami i dowodami osobistymi. Nie muszą się o nic więcej martwić.

Jak wygląda ceremonia

Podczas pierwszej części, po zweryfikowaniu tożsamości nowożeńców i świadków na podstawie ich dowodów osobistych, urzędnik wygłasza mowę. Mówi w niej o roli małżeństwa jako podstawowej komórce społeczeństwa. Pyta następnie parę młodą, czy zamierzają zawrzeć związek małżeński i czy uczynią wszystko, aby małżeństwo było trwałe i szczęśliwe. W tej części następuje symboliczne założenie obrączek. Kolejnym ważnym punktem uroczystości jest podpisanie aktu małżeństwa, najpierw przez nowożeńców, a później przez świadków oraz urzędnika udzielającego ślubu. Na koniec uroczystości urzędnik składa życzenia młodym, a następnie świadkowie, rodzina i inni goście. Po czym wszyscy przechodzą do innej sali, gdzie tradycyjnie wznoszony jest toast za pomyślności młodej pary. Warto wystąpić do kierownika USC o pozwolenie na ślub w plenerze. Uroczystość taka zapewne nabierze jeszcze bardziej uroczystego wymiaru.

Redakcja poleca

REKLAMA