Pierścionek zaręczynowy - jak wybrać brylant i nie dać się oszukać

Poznaj zasadę „czterech C”!
/ 01.03.2016 09:48

Poznaj zasadę „czterech C”!

fot. Fotolia

Kiedy już zadecydowałeś, że pierścionek zaręczynowy, który podarujesz swojej wybrance, ozdobiony będzie diamentem – najtrwalszym z minerałów, warto się do tego zakupu przygotować. W salonie może bowiem zaskoczyć cię ciąg znaków i liczb, opisujący ten zjawiskowy kamień szlachetny. Podpowiadamy, jak interpretować te oznaczenia i na co zwrócić uwagę przy wyborze pierścionka z brylantem.

Co warto wiedzieć o brylantach?

Brylant to tak naprawdę diament, tylko oszlifowany w specyficzny, charakterystyczny sposób. W mowie potocznej te dwie nazwy często stosuje się jednak zamiennie. Diamenty klasyfikuje się zgodnie z tak zwaną zasadą „czterech C”. Są to cztery kryteria, według których ocenia się dany kamień.

1. „Carat” – czyli masa kamienia

W jubilerstwie masę kamienia wyraża się w karatach metrycznych. Taką właśnie jednostką miary najprawdopodobniej będą określać brylant sprzedawcy w sklepach i salonach. Jeden karat odpowiada 0,2 grama.

Oczywiście im więcej karatów, tym wyższa wartość diamentu. Brylant o masie 0,10 karata będzie miał średnicę równą 3mm, zaś ten o masie 0,50 karata już ok. 5mm. Jednokaratowy brylant osiągnie rozmiar ok. 6,5mm.

fot. Fotolia

2. „Clarity” – czyli czystość kamienia

Jest to parametr, który określa jak duże skazy i zanieczyszczenia wewnętrzne (tzw. inkluzje) nosi dany diament. Im jest ich mniej, tym wyższa wartość brylantu.
Co więcej, czystość przez fachowców jest uznawana za bardziej istotną cechę niż masa, ponieważ dzięki niej uzyskuje się atrakcyjniejszy efekt załamania światła.

Skala czystości wygląda następująco:

  • FL (lub LC) - bez żadnych inkluzji ani skaz, bardzo rzadko spotykane
  • IF - wolny od inkluzji, mikroskopijne skazy zewnętrzne
  • VVS1, VVS2 - wyjątkowo małe inkluzje, obserwowalne tylko pod mikroskopem przy dokładnym, specjalistycznym badaniu
  • VS1, VS2 - bardzo małe inkluzje, zauważalne przy 10-krotnym powiększeniu
  • SI1, SI2 - małe inkluzje, niewidoczne dla oka, zauważalne w powiększeniu
  • I1, I2, I3 (lub P1, P2, P3) - inkluzje/skazy widoczne gołym okiem

3. „Colour” – barwa kamienia

Wyróżnia się diamenty o barwach fantazyjnych, np. niebieskiej albo różowej, a także o barwach typowych. Te pierwsze nie podlegają klasyfikacji, ponieważ są bardzo rzadko spotykane. Barwy typowe zaś ocenia się w skali od D do Z, gdzie najbardziej wartościowe są diamenty D, czyli bezbarwne. Im dalsza litera w alfabecie, tym kamień jest bardziej zabarwiony w stronę żółci.

4. „Cut” – szlif kamienia

W tej kategorii ocenie poddawane jest rzemiosło jubilera. Należy pamiętać, że surowy diament jest matowy i pozbawiony efektu brylancji, czyli blasku mieniących się odbić świetlnych. Dopiero prawidłowa, wyjątkowo staranna obróbka kamienia pozwala wyzwolić jego piękno i blask. Szlif oceniany jest słownie jako: bardzo dobry, dobry, średni lub słaby. Wynik tej kategorii zazwyczaj nie jest jednak podawany w ofertach jubilerów.

Zobacz także

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?
O jakich zaręczynach marzymy?
Kobieta się oświadcza

Redakcja poleca

REKLAMA