Kobieta się oświadcza

Czy we współczesnym świecie, gdzie powoli zanika już różnica pomiędzy tym co kobiecie wypada a czego nie powinna robić, jest miejsce na przejęcie bardzo męskiej roli jaką jest decyzja o małżeństwie?
/ 09.04.2013 06:52

Czy we współczesnym świecie, gdzie powoli zanika już różnica pomiędzy tym co kobiecie wypada a czego nie powinna robić, jest miejsce na przejęcie bardzo męskiej roli jaką jest decyzja o małżeństwie?

Kobieta się oświadcza

Dawniej kobiety miały biały taniec, kiedy mogły oficjalnie poprosić do tańca mężczyznę. W świecie uporządkowanych przez sztywne konwenanse kobieta miała oficjalne przyzwolenie na przejęcie na chwilkę męskiej roli. W Irlandii istniała oficjalna zgoda na oświadczyny kobiet  w roku przestępnym. 29 lutego kobiety mogły prosić mężczyzn o rękę. Było to o tyle istotne, że w czasach gdy rodzice kojarzyli pary, w ten jeden dzień kobieta miała szansę na podjęcie własnej decyzji, z kim chce iść do ołtarza. Kobieta nie ryzykowała - jeśli mężczyzna odmówił - musiał wynagrodzić jej to finansowo. Dziś ponoć ta zasada też funkconuje, ale zamiast drogocennych podarków jako zadośćuczynienie odrzucownym kobietom należy się nawet ... mercedes ;) No bo właśnie - dziś też kobiety oświadczają się, niekoniecznie w Iralndii, niekoniecznie 29 lutego.

Kobieta się oświadcza

A  jak jest u nas? Ja nie znam kobiet, które oświadczały się swoim mężczyznom. Owszem, potrafiły wpływać na przyspieszenie ich decyzji, ale same nie uklękły. Ale w Internecie udało mi się znaleźć sporo artykułów a nawet filmów z kobiecych oświadczyn, łącznie z poradami jak przygotować się do takiego dnia. Częścią z nich dzielę się poniżej. Być może którejś z Was te rady się przydadzą:

Oświadczyny na stadionie

Oświadczyny na stadionie

Oświadczyny na stadionie

Oświadczyny w centrum miasta

Oświadczyny w centrum miasta

Oświadczyny w centrum miasta

Oświadczyny podczas show w tv

Oświadczyny w telewizji

Oświadczyny w telewizji

A tu mini poradnik - jak się oświadczyć mężczyźnie

Jak się oświadczyć facetowi?

Jak się oświadczyć facetowi?

Najważniejsza w tego typu oświadczynach jest znajomość swojego mężczyzny i pewność, że nie urazimy tym jego męskiej dumy. Jeśli pomysł oświadczenia się Waszemu mężczyźnie chodzi Wam po głowie, koniecznie zastanówcie się i wybadajcie grunt. Jeśli Wasz wybranek jest tradycjonalistą, konserwatystą - to pomysł wydaje mi się być nietrafiony. Jeżeli nie macie pewności - warto delikatnie sprowokować dyskusję na ten temat puszczając mu np. jeden z filmów z kobiecych zaręczyn. To będzie na pewno dobry wstęp do rozmowy.

Kobieta się oświadcza

Jeżeli masz pewność co do oświadczenia się swojemu mężczyźnie - warto przygotować się podobnie, jak czynią to panowie. Z tą różnicą, że oświadczamy się mężczyźnie i weźmy to pod uwagę w planowaniu. Odrzućmy nasze kobiece myślenie o kwiatach, romantycznej kolacji, etc. Jeśli pierścionek - to tylko symboliczna obrączka. To co może się sprawdzić to ciekawy pomysł. Twój mężczyzna kocha piłkę nożną - oświadcz się na murawie, biega - wybiegnij mu na spotkanie. Możesz też skorzystać z męskich gadżetów, na których  napiszesz "wyjdziesz za mnie". Może to być piłka nożna z ręcznie napisanym "marry me", kubek gorącej kawy, który pod wpływem ciepła ujawni napis "kocham Cię - wyjdziesz za mnie?". Dla łasucha polecam słodkie ciastka, torty czy babeczki. Pomysłów jest wiele.
Miejsce? Jak dla mnie - ryzykowne jest oświadczanie się w publicznym miejscu  gdzie patrzą na nas tłumy gapiów. I nieważne kto prosi o rękę - kobieta czy mężczyzna - w obu wypadkach wymaga to od osoby oświadczającej się poważnego przemyślenia czy chce to zrobić na oczach wszystkich, a przede wszystkim - czy osoba, której się oświadcza, też by tego chciała.

Na sam koniec - chciałabym poznać Wasze odczucia dotyczące oświadczania się przez kobiety? Mężczyzno - czy chciałbyś zostać poproszony o rękę? Kobieto - czy jesteś w stanie przejąć kontrolę i w tej sferze? A może znacie historie takich oświadczyn z Waszego podwórka? Czekam na Wasze wypowiedzi i zachęcam do dyskusji.

Z pozdrowieniami,
Maria Zając
konsultantka ślubna Perfect Moments

www.perfectmoments.pl

Źródła:
http://blog.theheartbandits.com/leap-year-tradition-women-proposing-to-men/
http://thedailyedge.thejournal.ie/open-thread-should-a-woman-propose-marriage-today-368863-Feb2012/
http://bridestobe.ca/vancouver/women-can-propose-too/
http://www.demotivationalposters.org/smurf-porn-demotivational-posters-136051.html
http://offbeatbride.com/2009/01/propose-to-your-boyfriend
http://www.slate.com/slideshows/double_x/crazy-old-postcards-showing-women-proposing-to-men-during-leap-year.html#slide_10
http://imgfave.com/popular/page:24?after=1348522625
http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2108266/Leap-Day-Couple-weds-hours-getting-engaged-hundreds-women-propose.html
http://blog.prosperalways.com/post/722477663/calendar-2012-typography-served.
http://www.polyvore.com/its_leap_year/set?.svc=copypaste&embedder=3370689&id=44587349
http://poetryman6969.hubpages.com/hub/Doomsday-Leap-Year-and-Sadie-Hawkins-Day
http://www.msdowantiques.com/2012/02/collecting-vintage-leap-year-postcards.html
http://www.dailymail.co.uk/home/index.html
http://www.bing.com/images/search?q=+vintage+leap+year
+art&view=detail&id=0284C85EBFDD64EAC0286059915877D9BEAE0743&first=0&FORM=IDFRIR
http://www.keepcalm-o-matic.co.uk/
http://www.fiance2wife.com/2012/02/29/leap-year-proposals/
http://widzialas.to/jak-sie-oswiadcza-mezczyzna-a-jak-kobieta-9662.html
http://favim.com/image/63017/
http://www.renfair.com/bristol/wedding_parties/index.asp
http://madebyjulene.com/
http://wanelo.com/p/4005850/marry-me-harry-green-shirt
http://www.framedcanvasart.com/product/marry-me-brown-aqua-coral.html
http://blackdogblack.blogspot.com/
http://sweetlilphotos.tumblr.com/page/2
http://topcreativeproducts.com/351
http://senselesssophistication.blogspot.com/2011/02/wedding-pictures.html
http://www.marryyoume.com/
http://www.weddingbee.com/#axzz2MIgB3M5U