Najważniejsze obowiązki świadka na ślubie i weselu. Co będziesz robić?

Zostałeś poproszony o pełnienie obowiązków świadka na ślubie i weselu. Przyjąłeś je, a potem zacząłeś się zastanawiać, na co właściwie się zgodziłeś? Oto kilka wskazówek!
/ 18.08.2018 15:53

Wiele zależy od tego, czy państwo młodzi organizują wesele i czy funkcje świadka i starosty powierzają dwóm osobom, czy jednej. Jeśli funkcje te łączą się i zostały powierzone właśnie Tobie, czeka Cię spora odpowiedzialność.

Przed ślubem

Zwykle to do świadka należy zorganizowanie wieczoru kawalerskiego. To, jak będzie wyglądał, zależy od Ciebie i od życzeń Pana Młodego.

Zanim nadejdzie dzień ślubu, narzeczeni mogą Cię także poprosić o drobną pomoc w przygotowaniach – wyprawę po garnitur z Panem Młodym, przewiezienie alkoholu na miejsce wesela itd.

W dniu ślubu powinieneś czuwać nad Panem Młodym i towarzyszyć mu podczas przygotowań, a także zadbać o to, by wszystko przebiegało bez zakłóceń.

Podczas uroczystości

Najważniejsze, o czym musisz pamiętać jako świadek, to zabranie ze sobą dowodu osobistego. Jest on niezbędny do dopełnienia formalności. Ponadto podczas całej mszy będziesz znajdował się w pobliżu Pary Młodej. Może się zdarzyć, że do Twoich zadań będzie należała także opieka nad obrączkami ślubnymi.

Po uroczystości

Podczas składania życzeń pod kościołem wraz z drugim świadkiem (lub świadkową) stajecie dyskretnie za Parą Młodą, aby odbierać od niej kwiaty i prezenty. Do Was należy opieka nad nimi także później, zadbanie o to, by dostarczono je w wybrane miejsce.

Podczas wesela

W niektórych regionach rola świadka i rola starosty na weselu należy do 2 różnych osób. Jeśli jednak powierzono Ci także te obowiązki, oznacza to, że jesteś jedną z głównych osób czuwających nad przebiegiem wesela. Główne Twoje zadania to:

  • dbanie o to, by na stołach nie brakowało alkoholu i napojów (chyba, że zajmuje się tym obsługa);
  • komunikacja z zespołem lub dj-em oraz obsługą;
  • opieka nad gośćmi – to do Ciebie będą się zwracać w razie jakichkolwiek problemów;
  • określona rola podczas oczepin i zabaw – mogą one być zorganizowane na różne sposoby;
  • udział w plenerze zdjęciowym z Parą Młodą – jeśli wyrazi takie życzenie;
  • koordynacja ewentualnego transportu gości po zakończeniu wesela.

Oprócz tego świadkowie mogą zorganizować dodatkowe atrakcje podczas wesela, niespodzianki dla Pary Młodej w postaci zabaw lub dedykacji. Pewne obowiązki mogą także wynikać z regionalnych zwyczajów.
 

Urszula Skirtun

Zobacz także:
O jakich dokumentach musi pamiętać świadek?
Jak powinien ubrać się świadek?
Będziesz świadkiem? Poznaj swoje prawa i obowiązki!

Redakcja poleca

REKLAMA