Kiedy wręczać zaproszenia na ślub? Optymalny czas to…

Para młoda z bukietem fot. Adobe Stock
Kiedy macie już ustaloną datę i miejsce ślubu oraz wesela, czas poinformować o tym gości i wręczyć im zaproszenia. Jaki jest optymalny czas na wręczenie zaproszeń?
Wioletta Górecka / 29.06.2018 05:30
Para młoda z bukietem fot. Adobe Stock

Kiedy tylko opadną pierwsze emocje i wzruszenie po zaręczynach, przychodzi czas na ustalenie daty ślubu i wszystkich szczegółów związanych z tym wyjątkowym dniem. Wstępna lista gości, poszukiwania sali, a następnie czas na zaproszenia na ślub! Zaproszenie gości na waszą uroczystość powinno odbyć się jak najszybciej po ustaleniu szczegółów, a im większe przyjęcie planujecie, tym większy powinniście zostawić zapas czasu. Kiedy najlepiej wręczać zaproszenia na ślub? Im wcześniej, tym lepiej, najpóźniej jednak na 3 miesiące przed ceremonią.

Czas na zaproszenia!

W zależności od tego, jak wyglądać będą wasze zaproszenia – wzór wybrany z gotowej oferty, czy też tworzone na zamówienie według indywidualnego projektu – czas realizacji może być różny. Na wszelki wypadek lepiej założyć więcej czasu i działać z zapasem, niż zostawiać wszystko na ostatnią chwilę i narazić się na niepowodzenie. Zaproszenia na ślub warto wręczyć nawet na kilka miesięcy przed ceremonią. Jeśli planujecie duże przyjęcie, a nazwisk na liście jest sporo, zaproszenia warto wręczyć nawet na pół roku przed ślubem. Da to możliwość uzupełnienia z listy rezerwowej, jeśli odpadłoby dużo osób. To szczególnie istotne w przypadku rezerwacji sali, na której wymagana minimalna liczba gości jest spora. Jeśli jednak planowana jest niewielka uroczystość, a lista gości w miarę pewna, zaproszenia na ślub można wręczyć na kilka tygodni wcześniej (najlepiej około 3 miesięcy).

Jak poinformować gości o ślubie?

Mile widziane jest osobiste wręczenie zaproszeń, jednak z wielu względów nie zawsze jest to możliwe. Znajomych i przyjaciół można najpierw poinformować telefonicznie lub w inny sposób o tym, że na ślub na pewno będą zaproszeni i, jeśli nie jest możliwe osobiste spotkanie, zaproszenia na ślub można po ustaleniu z nimi wysłać pocztą. Pozwoli to także na szybsze oszacowanie, ilu gości spośród planowanych pojawi się na uroczystości. W przypadku rodziny, a szczególnie seniorów rodu, wskazane jest jednak osobiste poinformowanie o nadchodzącym wydarzeniu i wręczenie zaproszeń osobiście.

Zobacz także:
Ślubna biżuteria w stylu Kate Middelton - wiemy, gdzie ją kupić!Ślub w pigułce, czyli co musicie koniecznie załatwić!Ślub, do którego nie doszło - prawdziwe historie!

Redakcja poleca

REKLAMA