Lampiony szczęścia na weselu - jak zorganizować pokaz?

Zachwyciły cię pokazy świetlne przy użyciu lampionów? Chcesz zorganizować taki pokaz na swoim weselu? Dowiedz się jak krok po korku go przygotować, jak załatwić stosowne pozwolenia i jakie środki ostrożności przedsięwziąć, zanim zdecydujesz się na lampiony na swoim weselu. Choć z pokazem lampionów nie jest tak łatwo jak z pokazem fajerwerków, to wysiłek się opłaca. Goście będą zachwyceni niepowtarzalną atmosferą!
/ 11.02.2013 13:37

Podniebne lampiony życzeń

Pokaz świetlny z lampionami, realizacja Perfect Moments, fot. Tomasz Urbanowicz

Lampiony szczęścia to obecnie najbardziej popularny w Polsce termin opisujący podniebne lampiony życzeń czy też chińskie lampiony. Te świetlne ozdoby stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Wiele osób wykorzystuje je podczas nieformalnych spotkań i przyjęć. Często wykorzystywane są podczas przyjęć urodzinowych, rocznic, wielkich otwarć, imprez biznesowych, a przede wszystkim podczas wesel. Niezależnie od okazji wypuszczone w niebo lampiony nadają każdemu przyjęciu wyjątkowej, odświętnej atmosfery. Sprawiają dużo radości i tworzą piękny świetlny pokaz. Nic więc dziwnego, że ich popularność ciągle rośnie. Nie jest to jednak nowe zjawisko. Podniebne lampiony stosowane są już od wieków i mają bogatą tradycję zwłaszcza w krajach azjatyckich. Do dziś na całym świecie odbywa się niezliczona ilość festiwali światła, na których lampiony stanowią główną atrakcję.

Podniebne lampiony stanowią integralną część tradycyjnej kultury Azji, szczególnie Tajlandii, gdzie są wypuszczane podczas świąt i mają symbolizować pomyślność, spełniać życzenia oraz odstraszać problemy i zmartwienia. Duże powodzenie festiwali lampionów takich jak festiwal Loi Krahtong w Tajlandii jest wynikiem niewątpliwego piękna pokazów setek świetlnych lampionów wypuszczanych w niebo.

Jak działają lampiony?

Chińskie lampiony tradycyjnie skonstruowane były z naoliwionego papieru ryżowego na bambusowej ramce i zawierały małą świeczkę lub woskowy materiał palny. Obecnie lampiony nie różnią się specjalnie od nich. Jednak bambusowe wzmocnienia zastąpił dziś cienki metalowy drut. Lampion unosi się w powietrze na tej samej zasadzie co balony na gorące powietrze. Gdy płomienie podgrzeją powietrze wewnątrz czaszy lampionu, powodują tym samym obniżenie jego gęstości i wznoszenie. Podniebne lampiony wznoszą się jedynie tak długo, dopóki podtrzymywany jest płomień, po jego zgaśnięciu lampion opada na ziemię.

Polecamy: Candy bar na przyjęcie weselne - krok po kroku

Lampiony szczęścia - kontrowersje

Tradycja sprzed wieków przetrwała do dziś. Od czasów starożytnej kultury Azji jej popularność znacznie wzrosła i dziś lampiony szczęścia rozświetlają przyjęcia weselne niemalże na całym świecie. W dzisiejszych czasach możemy cieszyć się widokiem dziesiątek a nawet setek białych lub kolorowych lampionów wypuszczanych przez młode pary i ich gości. Młodzi wypuszczają pojedynczy lampion jako symbol ich wiecznej miłości i często zapraszają swoich gości do wspólnej zabawy. Niestety lampiony zyskały złą sławę zwłaszcza wśród rolników i farmerów w wielu krajach ze względu na potencjalne zagrożenie związane z pożarami pól uprawnych oraz lasów.

Tradycyjne podniebne lampiony jako że zawierają otwarty płomień mogą stwarzać zagrożenie pożarowe lądując na łatwopalnym podłożu. Lampiony osiągają wysoki pułap zatem wypuszczanie ich podczas silnego wiatru nie jest zalecane. Pozostałości lampionu po wylądowaniu, np. cienki drut, mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt. W 2009 roku Brytyjska firma Sky Orbs Chinese Lanterns opracowała pierwszy lampion pozbawiony metalowych elementów, używając biodegradowalnych, ognioodpornych materiałów. Obecnie wiele europejskich fabryk stosuje podobną technologię produkcji. W 2012 roku ta sama firma opatentowała projekt ognioodpornej bazy lampionu (czaszy) w odpowiedzi na raporty o pożarach spowodowanych lampionami.

Konieczne pozwolenia do pokazu lampionów

W Polsce każdy kto chce przeprowadzić pokaz lampionów szczęścia, musi pamiętać o załatwieniu wszelkich niezbędnych formalności. Przede wszystkim należy uzyskać pozwolenie od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, skontaktować się z najbliższym portem lotniczym, zawiadomić straż pożarną, policję i lokalne władze. Nie można też zapomnieć o pisemnym pozwoleniu na przeprowadzenie pokazu od właściciela lokalu, na terenie którego odbędzie się pokaz. Pamiętajmy również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zachowajmy bezpieczną odległość od budynków, nie wypuszczamy lampionów w centrum miasta, w otoczeniu wysokich budynków, podczas silnego wiatru, w okresie suszy oraz w pobliżu linii wysokiego napięcia.

Mając wszystkie niezbędne pozwolenia oraz zachowując ostrożność i zdrowy rozsądek, możemy spokojnie zapraszać gości na piękny świetlny pokaz.

Zobacz także: Ślubne księgi wpisów - nietypowe pomysły

Organizacja pokazu lampionów

Ile lampionów będziecie potrzebowali? Przyjmuje się, że najlepiej zamówić po jednym lampionie na parę oraz dodatkowo kilka lampionów na zapas. Nie zapomnijcie także o zapalniczkach, które rozdaje się wraz z lampionem. Warto przed rozdaniem zmontować wszystkie części, by goście dostali już lampion gotowy do wypuszczenia.

Przed rozdaniem lampionów trzeba objaśnić gościom zasady korzystania z nich:

  • jeden lampion rozdawany jest dla dwóch osób,
  • lampion należy delikatnie rozłożyć,
  • jedna osoba trzyma, a druga podpala lampion,
  • wszystkie lampiony powinny być wypuszczone w jednym czasie,
  • przy wypuszczaniu wszyscy goście życzą młodej parze stu lat !

Zachowaj ostrożność

  • Nie należy robić pokazu zbyt późno, najpóźniej około 22-23. Pamiętajcie, że im później, tym goście (nazwijmy to) mają zmniejszoną uwagę;
  • Trzeba wybrać miejsce do wypuszczania z dala od drzew, samochodów, budynków, linii wysokiego napięcia, etc.;
  • Dla bezpieczeństwa najlepiej jest wynająć strażaka, który będzie pilnował, by nic się nie stało lub mieć naszykowaną gaśnicę w pobliżu pokazu (są lokale, które bezwzględnie tego wymagają).

Miłego i bezpiecznego wypuszczania lampionów szczęścia!

Polecamy: 10 hitów ślubnych 2013 roku

Agnieszka Starosta, Bartosz Michalak, Konsultanci ślubni Perfect Moments, www.perfectmoments.pl

Tagi: wesele

Redakcja poleca

REKLAMA