Jak wygląda powitanie młodej pary przed domem weselnym?

Powitanie młodej pary przed domem weselnym to jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów weselnych. Jak będzie wyglądał - zależy wyłącznie od młodej pary i jej rodziców. Podpowiadamy, jak mniej więcej wygląda krok po kroku!
/ 25.01.2019 11:56

 

Dawniej wesela organizowano w domu panny młodej. Tradycji tej nie praktykuje się już od kilkudziesięciu lat, przede wszystkim z powodu ilości zapraszanych osób, a także po prostu wygody. Jeśli jednak ilość gości jest niewielka, organizacja wesela w domu jest jak najbardziej świetnym pomysłem. Niektóre staropolskie zwyczaje ślubne przetrwały w niezmienionej formie do dzisiaj. Jednym z nich jest powitanie nowożeńców przed domem weselnym chlebem i solą.

Chleb i sól na powitanie pary młodej

Niemal po każdym ślubie, kiedy młodzi małżonkowie przyjeżdżają z kościoła pod dom weselny, witają ich rodzice. Najczęściej to matki młodych trzymając w rękach sól i chleb, coraz częściej ozdobiony różnymi wzorami z ciasta, albo kwiatami, wypowiadają słowa:

„Witamy was chlebem i solą, aby Wam chleba i soli nigdy w życiu nie zabrakło". 

Mogą również zapytać pannę młodą o to, co woli:

Chleb, sól czy pana młodego?”

Ona powinna odpowiedzieć:

Chleb, sól i pana młodego, żeby pracował na niego”.

Z bochenka nowożeńcy odrywają po kawałku chleba (czasem jest on już odkrojony), moczą go w soli i zjadają. Później już mogą ucałować rodziców.

powitanie młodej pray

fot. Fotolia

Wódka lub woda dla nowożeńców

Po przywitaniu nowożeńcy wybierają kieliszki. Zawsze pierwsza wyboru dokonuje panna młoda. Po wypiciu zawartości młodzi rzucają kieliszki za siebie przez prawe ramię, bez odwracania się do tylu. Rozbite szkło zapowiada szczęście w życiu i miłości, a ilość kawałków szkła, według starej wróżby mówi, ile radosnych, wspólnie spędzonych lat czeka młodą parę. Jeśli jeden z kieliszków się nie rozbije, drużba pana młodego powinien rozgnieść go nogą.

W kieliszku może być wódka lub woda. Kto trafi na wódkę, będzie rządził w związku i rodzinie, komu trafi się woda - będzie posłuszny. Zdarza się również tak, że małżonkowie sami wybierają, czy chcą napić się wody czy wódki. Niekiedy kieliszki podaje się jeszcze przed restauracją czy domem weselnym, a czasem już w środku.

Ostateczną decyzję o przebiegu tych obrzędów podejmuje para młoda. Nie należy jednak zapominać, żeby wszystkie szczegóły uzgodnić wcześniej osobami, które zajmują się przygotowaniem umowy dotyczącej rezerwacji terminu imprezy weselnej.

Zobacz także:
Jak najlepiej posadzić gości na weselu? Przykładowe teksty błogosławieństwa rodziców!Kto za co płaci przy organizacji wesela?

Redakcja poleca

REKLAMA