POLECAMY

Jak wygląda powitanie młodej pary?

Powitanie młodej pary przed domem weselnym to jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów weselnych. Jak będzie wyglądał ten moment zależy wyłącznie od młodej pary i jej rodziców. Podajemy przebieg tego obyczaju weselnego krok po kroku.

powitanie młodej pary

fot. Fotolia

Dawniej wesela organizowano w domu panny młodej. Tradycji tej nie praktykuje się już od kilkudziesięciu lat z powodu dużej ilości zapraszanych osób, a także wygody. Jednak mimo tych zmian, niektóre zwyczaje ślubne przetrwały do dzisiaj. Jednym z nich jest powitanie nowożeńców przed domem weselnym chlebem i solą.

Zobacz także:  Przykładowe teksty błogosławieństwa rodziców

Chleb i sól na powitanie pary młodej

Niemal po każdym ślubie, kiedy młodzi małżonkowie przyjeżdżają z kościoła pod dom weselny, witają ich rodzice. Najczęściej to matki młodych trzymając w rękach sól i chleb, coraz częściej ozdobiony różnymi wzorami z ciasta, albo kwiatami, wypowiadają słowa: „Witamy was chlebem i solą, aby Wam chleba i soli nigdy w życiu nie zabrakło". Mogą również zapytać pannę młodą o to, co woli: „Chleb, sól czy pana młodego?” Ona powinna odpowiedzieć: „Chleb, sól i pana młodego, żeby pracował na niego”. Z bochenka nowożeńcy odrywają po kawałku chleba (czasem jest on już odkrojony), moczą go w soli i zjadają. Później już mogą ucałować rodziców.

powitanie młodej pray

fot. Fotolia

Zobacz także: Jak usadzić gości na weselu?

Wódka lub woda dla nowożeńców

Po przywitaniu, nowożeńcy wybierają kieliszki. Zawsze pierwsza wyboru dokonuje panna młoda. Po wypiciu zawartości rzucają je za siebie przez prawe ramię, bez odwracania się do tylu. Rozbite kieliszki zapowiadają szczęście w życiu i miłości, a ilość kawałków szkła, według starej wróżby mówi, ile radosnych, wspólnie spędzonych lat czeka młodą parę. Jeśli jeden z kieliszków się nie rozbije, drużba pana młodego powinien rozgnieść go nogą.

W kieliszku może być wódka lub woda. Kto trafi na wódkę, będzie rządził w związku i rodzinie, komu trafi się woda, będzie posłuszny. Zdarza się również tak, że małżonkowie sami wybierają, czy chcą napić się wody czy wódki. Niekiedy kieliszki podaje się jeszcze przed restauracją czy domem weselnym, a czasem już w środku.

Ostateczną decyzję o przebiegu tych obrzędów podejmuje para młoda. Nie należy jednak zapominać, żeby wszystkie szczegóły uzgodnić wcześniej osobami, które zajmują się przygotowaniem umowy dotyczącej rezerwacji terminu imprezy weselnej.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (15)
/3 lata temu
nie
/3 lata temu
nie
/3 lata temu
panie pobógosław pare młodą na wieki wieków amnen
POKAŻ KOMENTARZE (12)