POLECAMY

Savoir-vivre na ślubie i weselu

Ślub i wesele charakteryzują się pewną etykietą, której należy przestrzegać. Wiele elementów tej uroczystości jest sprawą indywidualną, podczas której nie ma obowiązku kierowania się żadnymi regułami, ale w polskiej tradycji ślubnej doszukać się można stałych elementów, które powinny być respektowane zarówno przez Młodą Parę, jak i przez gości weselnych.

Zaręczyny

Zazwyczaj, zaręczyny odbywają się z dala od rodzin przyszłych małżonków. Miło jednak będzie, jeżeli zapoznamy najbliższą rodzinę przed ślubem, nawet jeżeli mieszkają oni daleko od siebie. Najprostszym sposobem będzie założenie strony ślubnej, na której zupełnie za darmo przybliżycie swoim rodzinom waszych wybranków oraz pozwolicie na bliższe zapoznanie obu rodzin.

Zobacz też: Sukienka na ślub cywilny taka jak do kościoła?

Idealnym powodem do spotkania najbliższej rodziny będzie kolacja, zarówno ta elegancka w restauracji, jak i ta smaczna, w domu np. przyszłej panny młodej. Dobry zwyczaj nakazuje, aby do mieszkania rodziców przyszłej synowej przyjść z bukietem kwiatów dla pani domu i butelką wina lub szampana, którym można uwieńczyć zaręczyny dzieci. Poproszenie przyszłych teściów o rękę córki- mimo, że nieco staroświeckie- będzie oznaką szacunku zarówno dla wybranki serca, jak i dla jej rodziców. Zaręczyny w domu panny młodej wypada utrzymać w konwencji, jakiej życzyliby sobie gospodarze domu.

Zobacz też: Para młoda z dzieckiem w dniu ślubu i wesela

Savoir-vivre ślubny /fot. Apart

Anja Rubik i Sasha Knezevic dla Apart /fot. Materiały prasowe

Planowanie ślubu

Przed ślubem należy także zadbać o poinformowanie gości o ślubie, co także uczynić można za pomocą strony ślubnej Zankyou.

Zobacz też: Sukienki idealne na wesele

Z dużym wyprzedzeniem (co najmniej 3 miesiące przed) należy zapytać osoby wybrane przez nas na świadków, czy chcieliby pełnić tę rolę. Goście weselni powinni otrzymać zaproszenia do 2 miesięcy przed dniem ślubu, aby nie kolidował on z innymi planami naszych przyjaciół i członków rodziny. W zaproszeniach należy poinformować gości o ewentualnej niemożności opłacenia hotelu,  istnieniu listy prezentów ślubnych czy chęci wymiany kwiatów na prezenty.

Rolą gości jest potwierdzenie swojego uczestnictwa w uroczystości (tzw. RSVP)!

Ceremonia ślubna

Po ceremonii ślubnej także należy pamiętać o kilku podstawowych elementach: kwiaty zawsze wręczamy łodygą do dołu (co nader często jest nieprzestrzegane!), do składania życzeń ustawiamy się w kolejce, a w przypadku deszczowej pogody- rezygnujemy z tradycji rzucania ryżu i monet.

Zobacz też: Bielizna ślubna Intimissimi 2012

Wesele

Kolejną kwestią, o której mowa w podręcznikach dobrych manier, to zorganizowanie miejsc dla gości przy stołach. Już przed weselem powinniśmy zaplanować, kto powinien siedzieć obok kogo, aby nikt nie poczuł się urażony. W Internecie znajdziecie dużo aplikacji, które Wam to ułatwią. Da wam to pewność, że już na początku wesela nie zaistnieją żadne problemy i sytuacje stresowe. 

Jeżeli na przyjęcie zaproszone zostały dzieci, w dobrym stylu będzie przygotowanie im osobnego stolika ze specjalnym menu (więcej owoców i przekąsek, a mniej tłustych potraw).

Przyjęcie weselne to także toasty, które powinny być wznoszone kolejno przez: ojca panny młodej, ojca pana młodego, a następnie świadka i pana młodego we własnej osobie.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/5 lat temu
Niektóre z tych zasad wydają się przestarzałe.
/5 lat temu
Tyle jest tego, że nie wiem czy to ogarnę!!!!