Pomimo, że oświadczyny leżą w gestii mężczyzn, kobieta może oświadczyć się raz na 4 lata w roku przestępnym, 29 lutego. Niezdecydowanym panom można więc zrobić psikusa, a nuż się zgodzą?
Nazwisko
Sądzi się, iż pechowe jest dla kobiety poślubienie mężczyzny, którego nazwisko i imię zaczynają się od tych samych liter, co jej. Zostało to ujęte w następujący wierszyk: "To change the name and not the letter, Is to change for the worst and not the better" co w wolnym tłumaczeniu może znaczyć, że jeśli nastąpi zmiana nazwiska ale nie inicjałów, jest to zmiana na gorsze, a nie na lepsze. Aby to odwrócić, istnieje przesąd, iż panna młoda nie powinna ćwiczyć pisania nowego nazwiska przed ślubem.
Panna młoda i druhny
Zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w innych krajach Europy tradycyjny ślub zaczyna się od małej dziewczynki rzucającej kwiatki stokrotek lub płatki kwiatów na drodze do kościoła, a następnie stąpa po tym panna młoda i jej druhny. Kwitnące ścieżki i symboliczny spacer oznaczały nadzieję dla panny młodej na drogę życia pełną szczęścia i miłości. Ciekawostką również są suknie druhen — pewnie niejedna z Was zastanawiała się nad tym, dlaczego druhny czasami noszą sukienki podobne do panny młodej? W czasach starożytnych był to rodzaj przynęty, aby zmylić złe duchy, a tym samym chronić pannę młodą.
Obyczaje ślubne w Wielkiej Brytanii
- Tort
Tradycyjnym angielskim tortem weselnym jest tort owocowy, najczęściej z rodzynkami, migdałami, wiśniami i marcepanem. Górna warstwa tortu nazywany jest “christening cake”, który para zachowuje (czyli prosi o zamrożenie) na chrzciny pierwszego dziecka.
- Buty
Goście weselni często przywiązują różne rzeczy — zwykle buty do samochodu Pary Młodej — na szczęście. Jest to tradycja, która powstała w Anglii w okresie panowania Tudorów. Początkowo goście weselni rzucali butami w nowożeńców, gdy Ci opuszczali kościół. Wyobrażacie to sobie?
Ślub Kate i Williama
W przypadku ostatniego "ślubu stulecia" Williama i Kate obecne jedynie były małe dziewczynki - druhenki z kwiatkami (jednak nie rzucały ich) oraz Pippa ubrana na biało. Biały strój świadkowej lub gości weselnych w Polsce uchodzi za duży nietakt.
William podobno złamał jedną zasadę oświadczając się Catherine jako pierwszej, a dopiero później poprosił o jej rękę ojca. Zgodnie z tradycją powinno być odwrotnie, co jednak tłumaczył tym, że tak naprawdę nie był pewien czy Kate się zgodzi, a zatem wolał najpierw się upewnić.