POLECAMY

Co to znaczy glam?

Spotkałaś się z określeniem glam? Czy to słowo nie jest nadużywane? Czy wszystko naprawdę musi być glam?
Co to znaczy glam?

 Jest kilka słów, które bywają nadużywane, jednym z nich moim zdaniem jest właśnie "glam". To angielskie słowo wywodzi się od rzeczownika "glamour", dość trudno jednoznacznie jest je przetłumaczyć na język polski, oznacza ono bowiem pewien zestaw cech takich jak urok, czar, blask, przepych, splendor, wizualne bogactwo. Przyjmuje się, że w modzie glam oznacza widowiskowe ubranie, związane z lukusem i przepychem. Czy więc zatem ubrania w stylu glam można nosić w ciągu dnia lub do pracy? Albo też, czy można użyć tego słowa do opisu dżinsów, kostiumu kąpielowego czy też t-shirtu?

Oczywiście, słowa czasami zmieniają swoje znaczenie, zmieniają się trendy, także reguły dresscode'u, więc ubranie wieczorowe, niegdyś noszone tylko w określonych okolicznościach, jako eleganckie lub odświętne, jest i może być noszone także w ciągu dnia.

Mam teorię związaną z popularnością stylu glam - nie bierze się ona z sympatii dla "Glamour", kobiecego miesięcznika, ukazującego się także w Polsce, ale z sukcesu amerykańskiego serialu "Seks w wielkim mieście", uważanego już przez wielu (być może powinnam napisać 'wiele', bo wśród fanów dominują przecież kobiety) za kultową produkcję telewizyjną, która została dwa razy przeniesiona na ekrany kin.

Zobacz także: Magdalena Mielcarz dla CCC

Dlaczego? Carrie Bradshow, fikcyjna felietonistka z Nowego Jorku, jedna z czterech przyjaciółek będących bohaterkami tego serialu, stała się modową ikoną, jej styl, wymyślony przez stylistkę Patricię Field, do dziś kopiują fashionistki na całym świecie. Jednym z wyznaczników tego stylu jest miksowanie drogich markowych ubrań z rzeczami z odzieżowych sieciówek oraz ekscentryczna elegancja, objawiająca się także łamaniem zasad dotyczących noszenia wieczorowych lub ekstrawaganckich ubrań od samego rana.

Czym jest glam? Czy każda koszulka z cekinami, czy też sukienka z tiulu zasługuje na tę nazwę? Czy glam do słowo blisko spokrwenione z luksusem? Nie jestem tego pewna, choć pewnie to może zależeć od nastawienia. Dla mnie luksusowe materiały i perfekcyjne szycie to warunek niezbędny do tego, by zwykła sukienka zmieniła się w kreację w stylu glamour, a przeładowane ozdobami ubrania kojarzą się jedynie z kiczem i złym gustem.

Stosunkowo łatwo "podrasować" ubranie kiepskiej jakości dużą ilością ozdóbek, falbanek, koronek i cekinów, ale czy zmieni to je w kreację glamour? Przyjęło się uważać, że sukienka w stylu glam uszyta jest z tiulu, satyny lub innego błyszczącego materiału, jest dość ozdobna i ma charakter wieczorowy. Ale na przykład styl związany z glam rockiem z lat 70. XX wieku oznaczał teatralną przesadę, feerię barw i wielokolorowe graficzne makijaże. Współczesny glam to przy tym minimalizm i stonowana klasyka.

Glam niejedno ma imię.

Zobacz także: Jaka sukienka na wesele? Bez satyny i kobieco?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)