Słoń na szczęście - dlaczego wierzymy, że porcelanowy słoń przynosi szczęście?

Słoń na szczęście fot. Adobe Stock
Porcelanowy słoń na szczęście to figurka, która dziś znajduje się niemal w każdym domu. Dlaczego słoń przynosi szczęście? Talizman ma długa tradycję i wywodzi się z hinduizmu.
/ 16.03.2021 15:39
Słoń na szczęście fot. Adobe Stock

Słoń na szczęście to jeden z najpopularniejszych talizmanów. Porcelanowej figurce lub maskotce w kształcie słonia przypisuje się magiczne działanie, jednak szczęście przynosi tylko słoń z trąbą uniesioną do góry. Dlaczego?

Słoń na szczęście - historia talizmanu

Źródeł słoniowego talizmanu można się dopatrywać w hinduizmie. Warto wiedzieć, czym różni się talizman od amuletu - wbrew pozorom pojęcia nie są tożsame.

Powszechnie czczone bóstwo o głowie słonia nosi imię Genesha. Jest synem Sziwy i Paratwati, a przez Hindusów uważany jest za boga przynoszącego szczęście i możliwości. Genesha posiada naprawdę obszerną ikonografię w Indiach, zaś jego symbolem jest swastyka. Warto wiedzieć, że jeszcze do czasów Hitlera była ona w USA popularnym symbolem szczęścia.

Biały słoń na szczęście

Moda na słoniki, która szybko pojawiła się w USA, nie jest jednak związana w wpływami indyjskimi, ale raczej z uwielbieniem do samych zwierząt. W XX wieku, kiedy pojawiły się ogólnoświatowe media, właśnie one po I wojnie światowej zwróciły uwagę czytelników na białe słonie z Tajlandii.

Obyczaj nakazywał, by słonie o wyjątkowo jasnej skórze należały jedynie do rodziny królewskiej. Gazety amerykańskie zwracały uwagę na ten fakt, a także na ogromne koszty utrzymania tych zwierząt.

Byli i tacy, którzy sądzili, że król Tajlandii zastawił zawartość skarbca, aby utrzymywać białe olbrzymy. Odtąd termin „biały słoń” zaczął oznaczać niechciany bibelot, którego nie można było lub nie chciano się pozbywać.

biały słoń na szczęście
fot. Adobe Stock

Słoń na szczęście z trąbą do góry

Amerykańska fascynacja białymi słoniami, wraz z legendą Geneshy, dały w efekcie wszechobecną maskotkę w postaci białego słonia. Orzeczono, że szczęście przynoszą tylko te słonie, których trąby uniesione są w górę. Pozostałe były zwykłymi bibelotami.

Dlaczego szczęście przynosi tylko słoń z trąbą skierowaną do góry? Być może wiara ta wzięła się z przekonania, że podkowa powinna być zwrócona końcami do góry, aby przynosiła szczęście. Maskotki robiono z przeróżnych materiałów – fajansu, porcelany, jadeitu, ebonitu, serpentynu itp.

Obok słoni – bibelotów popularne stały się słonie talizmany, przede wszystkim wisiory, najczęściej srebrne i jadeitowe. Wisiorki takie wchodziły również w skład bransolet na szczęście.

Słoń na szczęście na prezent

Słonik z trąbą uniesioną do góry jest często jedyną (poza długopisem) „pomocą”, na którą przymykają oko nawet egzaminatorzy na egzaminach państwowych.

Słoń na szczęście to popularny talizman dawany w prezencie, także przed ważnymi rozmowami, np. przed rozmową o pracę.

Słoń na szczęście jako cenny przedmiot

W okresie Wielkiego Kryzysu, podczas mody na szczęśliwe monety, pojawiły się na nich również słonie. Później ich sylwetki firmowały loterie, konkursy i inne wydarzenia, w których potrzebne było szczęście.

Obecnie popularność słonia nieco spadła, wciąż jednak obecny jest  jako breloczek, wisior albo symbol gier liczbowych. Warto jednak zauważyć, że słoń jest gatunkiem zagrożonym przez cywilizację, która ewidentnie nie przyniosła mu szczęścia.

Amulet lub talizman wykonany ze zwierząt lub ich części w naszych czasach nie jest pożądany. To dlatego chętniej sięgamy po ich odpowiedniki (np. porcelanową figurkę słonia), przypisując im magiczne znaczenie.

Zobacz też:
Te znaki zodiaku tworzą najlepsze pary
Pechowe znaki zodiaku
Żywioły znaków zodiaku - Powietrza, Wody, Ziemi i Ognia

Redakcja poleca

REKLAMA