Słoń na szczęście

Słoń na szczęście

Amulet w postaci słonia przynoszący szczęście jest elementem egzotycznym w kulturach Zachodu. Jego pochodzenie datuje się na okres brytyjskiej kolonizacji Indii, na dobre zadomowił się w magii ludowej w drugiej połowie XIX w. i prawdopodobnie osiągną szczyt swojej popularności w latach 30. XX w.
/ 26.08.2009 08:03
Słoń na szczęście

Źródeł słoniowego amuletu można się dopatrywać w hinduizmie. Powszechnie czczone bóstwo o głowie słonia, noszące imię Genesha to syn Sziwy i Paratwati. Hindusi uważają go za boga przynoszącego szczęście i możliwości. Genesha ma obszerną ikonografię w Indiach, a jego symbolem jest swastyka, która była, do czasów Hitlera, popularnym symbolem szczęścia w USA.

Biały słoń

Moda na słoniki w USA nie jest związana w wpływami indyjskimi, ale raczej z modą na same słonie. W XX w. pojawiły się ogólnoświatowe media, które po I wojnie światowej zwróciły uwagę czytelników na białe słonie z Tajlandii. Obyczaj nakazywał, by słonie o wyjątkowo jasnej skórze należały jedynie do rodziny królewskiej. Gazety amerykańskie zwracały uwagę na ten fakt, a także na ogromne koszty utrzymania tych zwierząt. Niektórzy uważali nawet, że król Tajlandii zastawił zawartość skarbca, aby utrzymywać białe olbrzymy. Odtąd termin „biały słoń” zaczął oznaczać niechciany bibelot, którego nie można było lub nie chciano się pozbywać.

Trąba w górę

Amerykańska fascynacja białymi słoniami, wraz z legendą Geneshy, dały w efekcie wszechobecną maskotkę w postaci białego słonia. Orzeczono, że szczęście przynoszą tylko te słonie, których trąby uniesione są w górę. Pozostałe były zwykłymi bibelotami. Być może wiara ta wzięła się z przekonania, że podkowa powinna być zwrócona końcami do góry, aby przynosiła szczęście. Maskotki robiono z przeróżnych materiałów – fajansu, porcelany, jadeitu, ebonitu, serpentynu itp.
Obok słoni – bibelotów popularne stały się tematowe słonie amulety, przede wszystkim wisiory, najczęściej srebrne i jadeitowe. Wisiorki takie wchodziły w skład również bransolet na szczęście.

Loteria

W okresie Wielkiego Kryzysu, podczas mody na szczęśliwe monety, pojawiły się na nich również słonie. Później firmowały loterie, konkursy i inne wydarzenia, w których potrzebne było szczęście. Obecnie popularność słonia nieco spadła, ale nadal pojawia się od czasu do czasu jako breloczek, wisior lub symbol gier liczbowych. Być może jego zastosowaniu jako symbolu szczęścia szkodzi fakt, że słoń jest gatunkiem zagrożonym przez cywilizację, która ewidentnie nie przyniosła mu szczęścia. Poza tym amulet ze zwierząt lub ich części w naszych czasach nie jest dobrze widziany ze względów etycznych i ekologicznych.


Lilith Black Moon
www.okulta.pl
www.okulta.com.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/28.09.2011 20:16
Jak to jest: słoń przynosi szczęście jeżeli jest skierowany trąbą do okna czy drzwi??