para, związek, miłość fot. Fotolia

Dzień świętego Walentego - oficjalna data i historia walentynek

Dzień świętego Walentego, zwany walentynkami obchodzimy w Polsce każdego roku. Dowiedz się, jaka jest oficjalna data i historia tego święta
/ 05.02.2016 09:34
para, związek, miłość fot. Fotolia

Kiedy są walentynki?

Walentynki to święto obchodzone 14 lutego. W starożytności celebrowano je 15 lutego. W walentynki zakochani obdarowują się upominkami i wyznają sobie miłość. Tego dnia osoby będące w związku pragną sprawić przyjemność swojej drugiej połówce. Pary zastanawiają się nad zakupem miłego podarunku, okazują uczucia obficiej niż zwykle. Czy dzień świętego Walentego rzeczywiście jest potrzebny? Czy warto celebrować walentynki?

Zrób miłosną wróżbę dla singli!

Kim był święty Walenty?

Święty Walenty był kapłanem rzymskim, który udzielał ślubów zakochanym parom. Panujący wówczas cesarz Klaudiusz II Gocki wprowadził zakaz stosowania tego typu praktyk, ponieważ wyrażał przekonanie, że najlepszymi żołnierzami są samotni mężczyźni w wieku od 18 do 37 lat. Kapłan zlekceważył zakaz władcy, w związku z czym został wtrącony do więzienia. Tam zadurzył się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda głosi, że dziewczyna pod wpływem uczucia Walentego odzyskała wzrok. Cesarz dowiedziawszy się o tym, kazał ściąć Walentemu głowę. Kapłan rzymski został nie tylko patronem zakochanych. Warto wiedzieć, że jest on również orędownikiem osób dotkniętych chorobą.

Pochodzenie walentynek

Początki walentynek sięgają starożytności. W starożytnym Rzymie 15 lutego obchodzono wigilię Luperkaliów, czyli święta ku czci Fauna (bożka płodności). W czasie uroczystości młodzi mężczyźni wrzucali do specjalnej urny skrawki papieru, na których zapisane były imiona wszystkich dziewcząt w Rzymie. Do urny wkładane były również krótkie wierszyki miłosne. Następnie karteczki losowano i w ten sposób kojarzono pary. Połączone osoby musiały dotrzymywać sobie towarzystwa do końca uroczystości.

Walentynki kontra noc kupały

Część polskiego społeczeństwa podchodzi do walentynek niechętnie. Uważa je za przejaw amerykanizacji, święto obce polskiej kulturze. Niektórzy nie obchodzą walentynek ze względu na ich komercyjny i konsumpcjonistyczny charakter. Święto kojarzy im się z obdarowywaniem kiczowatymi artykułami i sztucznym, wymuszonym wyznawaniem miłości. Według niektórych singli święto zakochanych marginalizuje osoby nie pozostające w związku. Przeciwnicy walentynek dążą do tego, by miano dnia zakochanych zostało nadane nocy kupały (rodzimemu świętu dawniej obchodzonemu przez Słowian, które wypada w nocy z 21 na 22 czerwca). Czy to oznacza, że niebawem walentynki odejdą w zapomnienie?

Tylko u nas dowiesz się więcej o walentynkach! Sprawdź:

Wyrocznia szczęścia i miłości - wywróż swoją przyszłość

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)