Rubin
Rubin to czerwona odmiana mniej znanego korundu. Jest to minerał z gromady tlenków. Nazwa minerału wywodzi się z łacińskiego słowa rubens, oznaczającego kolor czerwony. Rubin to kamień Marsa i jako taki był symbolem siły witalnej i walki, dlatego nosili rzymscy wojownicy. Do szlachetnych odmian korundu należą czerwone rubiny i niebieskawe szafiry. Inne, mniej cenione odmiany to szafir oraz rubin gwiaździsty, leukoszafir – biały i bezbarwny, szafir arbuzowy – dwubarwny, ametyst orientalny – fioletowy i padparadża – żółty lub pomarańczowy. Wszystkie barwne korundy poza czerwoną, szarą i brunatną, traktowane są jako odmiany szafiru.
Rubiny wzmacniają zdrowie, dodają energii, przyciągają bogactwo i dostatek. Osoba nosząca je łatwiej zdobywa wiedzę, jest kreatywna i długowieczna. Rubiny chronią swoich posiadaczy, wzmacniają ich namiętność i ułatwiają podejmowanie decyzji nawet tym wahającym się. Ułatwiają również przystosowanie się do nowych sytuacji i zaczynanie od nowa. Wzmagają również chęć życia, werwę, dlatego powinny być noszone przez ludzi o melancholijnym usposobieniu. Rubiny gwiaździste osiągają na rynku jubilerskim zawrotne ceny, niejednokrotnie wyższe od cen brylantów.
Chryzolit
Chryzolit to minerał z grupy oliwinów, zwany oliwinem właściwym, także forsterytem, lecz lepiej znany jako Perydot. Nazwa chryzolit pochodzi od gr. chrysos (khrysos) – złoty oraz lithos – kamień, skała i nawiązuje do charakterystycznej barwy tego minerału. Stanowi bardzo atrakcyjny i wysoko ceniony kamień kolekcjonerski.
Zazwyczaj jest zielony, lecz może mieć barwę czerwoną, brązową lub żółtą. To kamień na dobre samopoczucie. Wpływa korzystnie na zdrowie a także na samoocenę. Chroni przez wpływami zewnętrznymi, pomaga w samodoskonaleniu, zwalcza rozleniwienie, korzystnie zmienia wzorce zachowań.