Czy wiesz, co rządzi naszymi snami

Czy wiesz, co rządzi naszymi snami

Światem naszych snów nie rządzą zasady obowiązujące w świecie fizycznym. Sny kierują się własnymi regułami, często całkowicie od nas niezależnymi.
Weronika Kwaśniak / 26.09.2016 17:03
Czy wiesz, co rządzi naszymi snami

Rzeczy, które niemożliwe są w codziennym życiu, zdarzają się w snach i wcale nie są postrzegane przez osobę śniącą jako coś osobliwego. Realne obrazy mogą zostać zniekształcone oraz zestawione ze sobą w zaskakujący sposób.

Czas i przestrzeń

W snach czas nie ma znaczenia. Wydarzenia, które dzielą dekady, mogą odbywać się w tym samym momencie, postacie historyczne mogą przeplatać się z członkami rodziny danej osoby lub osoba śniąca może zostać przeniesiona w przyszłość lub przeszłość. Podobnie jak w przypadku czasu, również w kwestii przestrzeni — świat snów jest płynny i nie przestrzega żadnych praw z wyjątkiem swoich własnych. Znane miejsca, takie jak biuro lub dom, mogą znajdować się w gdzieś daleko lub ich obraz może być zniekształcony. Na przykład Twój dom może mieć dodatkowe pokoje lub może być o wiele większy lub o wiele mniejszy niż w rzeczywistości.

Gra słów

Kobieta śniąca o byciu panną młodą może być ubrana we śnie w suknię ślubną z trenem, który ktoś pociągnął.

Nagłe pojawienie się we śnie pociągu może wydawać się czymś fizycznie niemożliwym, niemniej jednak istnieje tutaj pewien związek słów. Kolejnym przykładem może być sen, w którym pojawia się scena rozgrywająca się w zamku w sytuacji, gdy osoba śniąca niedawno wymieniała zamek w drzwiach do swojego mieszkania.

Tego rodzaju gry słów mogą mieć również związek z przezwiskami lub zdrobnieniami imion funkcjonującymi w rodzinie.

Emocje

Wiele snów ma dramatyczny przebieg i towarzyszą im silne emocje. Wydarzenia, które mają miejsce w snach, oraz uczucia, które wywołują, mogą wydawać się przesadzone. Może wydawać się, że tego rodzaju sny pozbawione są poczucia zła i dobra. Czasami pojawiają się w nich sceny, których obecność w realnym życiu zostałaby uznana za coś przerażającego i całkowicie niemoralnego. 

Zobacz także: Interpretacja snów erotycznych

Treść

Znajome sceny, przedmioty oraz ludzie często są symbolami za pomocą, których śniący umysł komunikuje się z czuwającym umysłem.

Kiedy sny odtwarzają przeszłość, wydarzenia, a także być może nastrój nigdy nie są dokładnie takie same, jak to miało miejsce w rzeczywistości. 

Artykuł jest fragmentem książki: Symbolika snów. Seriaporad.pl, HarperCollinsPublishers, wyd Helion