Zielone Świątki w Niemczech: jakie tradycje mają poszczególne regiony?

Zielone Świątki w Niemczech fot. Adobe Stock, Objective Eye
Zielone Świątki w Niemczech to ważne święto, które trwa aż dwa dni i rozpoczyna się 7 tygodni po dniu Wielkiej Nocy. W tym czasie Niemcy, w zależności od regionu kraju, organizują mnóstwo wydarzeń. To radosny czas, podczas którego czci się wiosnę, prosi o obfite plony, a także dziękuje za wszelkie dobro.
/ 09.05.2022 14:22
Zielone Świątki w Niemczech fot. Adobe Stock, Objective Eye

Zielone Świątki w Niemczech obchodzone są podobnie, jak w Polsce, choć wydaje się, że Niemcy mają z tej okazji więcej atrakcji, szczególnie lokalnie. Zesłanie Ducha Świętego to czas pełen radości, ciekawych atrakcji oraz rodzinnych pikników. Jak Niemcy obchodzą Zielone Świątki?

Spis treści:

  1. Zielone Świątki w Niemczech: kiedy wypadają?
  2. Tradycje na Zielone Świątki w Niemczech
  3. Zielone Świątki w Niemczech: lokalne tradycje

Zielone Świątki w Niemczech: kiedy wypadają?

Zielone Świątki w Niemczech wypadają na ten sam dzień, co w Polsce. To święto ruchome, które pojawia się w kalendarzu 49 dni po Świętach Wielkanocnych – zwykle jest to niedziela. Niemcy obchodzą Zielone Świątki przez 2 dni – w niedzielę (Pfingstsonntag) i poniedziałek (Pfinstmontag). Jest to czas wolny od pracy i szkoły.

W 2022 roku Zielone Świątki w Niemczech wypadają w niedzielę 5.06 i poniedziałek 6.06. W przyszłości obchodzone będą:

  • 28-29.05.2023,
  • 19-20.2024,
  • 8-9.06.2025.

Dawniej Zielone Świątki ściśle wiązano z Wielkanocą, jednak od IV wieku uważa się je za osobne święto. To dzień ważny nie tylko dla katolików, bo ma również symbolizować święto wiosny, obfitych plonów i urodzaju. W tym dniu często organizowane jest bierzmowanie.

Tradycje na Zielone Świątki w Niemczech

Obchody zielonoświątkowe w Niemczech pełne są koncertów na świeżym powietrzu, rodzinnych pikników, a także lokalnych wydarzeń, które są charakterystyczne dla danego regionu. Wszystkie jednak są kolorowe, radosne i ubarwiają codzienność Niemców przez całe dwa dni. W tych dniach dekoruje się kościoły i domy, a także organizuje procesje konne – w ten sposób mieszkańcu (szczególnie rolnicy) proszą o błogosławieństwo dla plonów oraz o ich obfitość.

W Niemczech z okazji Zielonych Świątków przygotowuje się także specjalną potrawę – Pfingstmilch. Jest to zupa mleczna z dodatkiem migdałów i jajek. Niektórzy dodają także rodzynki, cukier puder lub  cukier waniliowy.

Zielone Świątki w Niemczech tradycje
fot. Zielone Świątki w Niemczech/Adobe Stock, Laugesen

Zielone Świątki w Niemczech: lokalne tradycje

W dolnej Saksonii kultywuje się tradycję tzw. magicznej brzozy. Ścina się gałązki młodej brzozy, a następnie mocuje przy drzwiach wejściowych do domu. Według wierzeń ludowych taki zabieg miał ochronić dom przed złymi mocami. Brzozowe gałązki wykorzystuje się także jako “bukiet”. Kawalerowie zostawiają je pod domami wybranek, aby wiedziała, że ma adoratora. Ci odważniejsi i bardziej zapobiegliwi przy pomocy wapna malują ślad prowadzący od brzózki do domu kawalera.

W północnej części Niemiec (Maklemburgia – tuż przy granicy z Polską) panuje zwyczaj organizowania procesji bydła. Rolnicy wyprowadzają swoje krowy i byki, a najsilniejsze ze zwierząt przyozdabia się wiankami, kwiatami i słomą.

Inna ciekawa tradycja jest w miejscowości Oelde (zachodnia część Niemiec, Nadrenia Północna-Westfalia). Organizowany jest tzw. Oelder Pfingstenkranz, podczas którego mieszkańcy tworzą duże wieńce i układają je na kształt piramidy. Następnie przez dwa dni świąt tańczy się dookoła wzniesionych piramid, śpiewając tradycyjne piosenki.

W tym samym regionie popularny jest zwyczaj, wedle którego młodzi ludzie chodzą od domu do domu, śpiewają i grają, a w zamian dostają jajka, bekon i inne drobiazgi. Jest to wiosenny odpowiednik “cukierek albo psikus”.

Zielone Świątki w Niemczech tradycje lokalne
fot. Zielone Świątki w Niemczech/Adobe Stock, kovop58

Czytaj także:
Zielone Świątki: tradycje
Wielkanoc w Niemczech
Boże Narodzenie w Niemczech

Redakcja poleca

REKLAMA