ile trwa żałoba fot. Adobe Stock

Ile trwa żałoba po babci i dziadku, a ile po śmierci innych członków rodziny

Żałoba po babci i dziadku zgodnie z tradycją powinna trwać 6 miesięcy. Żałoba po ojcu i matce teoretycznie również trwa 6 miesięcy, a kolejnych 6 należy spędzać w tzw. pół żałobie.
Weronika Kwaśniak / 20.05.2020 11:33
ile trwa żałoba fot. Adobe Stock

Żałoba to trudny, ale potrzebny okres. To czas na uporanie się ze smutkiem po stracie bliskiej osoby. Według polskiej tradycji czas żałoby łączy się również z noszeniem żałobnego stroju.

Ile trwa żałoba?

  • Tradycyjnie żałoba po śmierci współmałżonka trwa przez rok i 6 tygodni.
  • Żałobę po ojcu i matce należy nosić przez 6 miesięcy, a przez kolejne 6 trwać w tzw. pół żałobie (szare stroje).
  • Żałoba po babci i dziadku trwa 6 miesięcy, podobnie jak po śmierci brata lub siostry.
  • Żałoba po śmierci dalszych krewnych ma trwać 3 miesiące.

Kiedyś na czas żałoby rezygnowano z udziału w tańcach i w innych rozrywkowych wydarzeniach. Współcześnie jednak raczej nikt nie spędza całej żałoby w domu, stroniąc od wszystkich spotkań towarzyskich. Ważna jest pamięć o zmarłych bliskich, niezależnie od otoczenia.

Zachowanie podczas żałoby i pogrzebu

W tym okresie nie podejmuj tematów związanych ze zmarłym. Na uroczystościach pogrzebowych staraj się być poważna i wyciszona. Zasada nie dotyczy stypy, podczas której wspominanie osoby zmarłej jest wręcz w dobrym tonie.

Odpowiedni strój na pogrzeb i okres żałoby

Biorący udział w pogrzebie powinni być ubrani stosownie do uroczystości. Wskazany jest czarny (ciemny) kolor ubrania. Kobiety nie powinny odkrywać ramion, nóg czy dekoltu. Nie warto też dobierać ekstrawaganckiej biżuterii czy pryskać się mocnymi perfumami. Mężczyźni zakładają garnitury, kobiety - klasyczne sukienki i ciemne rajstopy.

Etapy żałoby po pogrzebie

Okres po pogrzebie podzielić można na kilka faz żałoby:

  • pierwszy dzień pogrzebu oraz kilka dni po nim,
  • następne kilkanaście dni,
  • okres do końca zwyczajowej żałoby.

W te pierwsze dni należy zachowywać się i ubierać w sposób podobny jak przed pogrzebem. Wszelkie huczne zabawy i inne rozrywki nie powinny mieć miejsca. Nie należy też zapraszać na nie bliskich zmarłego. Należy tak je organizować, by nie zakłócały spokoju bliskim zmarłego. Kolejne dni powinna cechować pewna powaga. Wszystko jest jednak kwestią osobistej kultury, wyczucia, taktu.

Żałoba na świecie i tradycje z nią związane

Kolor czarny nie we wszystkich krajach oznacza żałobę. W Chinach np. osoba przeżywająca żałobę nosi białe ubrania. Jeszcze inaczej jest w Iranie. Tam żałobnicy zakładają niebieskie kolory.

Charakterystycznie żałobę przeżywają Żydzi. Tradycja nakazuje, by co najmniej przez tydzień nie golić się, nie myć, nie wychodzić z domu, nie pracować, nie słuchać muzyki i nie studiować Tory. W kolejnych dniach zakazane jest również spożywanie mięsa, picie wina i noszenie nowych ubrań.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 13.04.2010

Zobacz także:Dlaczego żałoba jest nam potrzebna?Dziecko w żałobie - jak pomóc mu przeżyć stratę?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (84)
/27.09.2019 00:33
Żałoba to bardzo złożony proces. Każdy przeżywa go indywidualnie i nie powinniśmy oceniać nikogo, patrząc wyłącznie przez pryzmat kręgu kulturowego, w którym żyjemy. Ja akurat po śmierci bliskich zawsze chodziłem ubrany na czarno. Zarówno po śmierci Dziadków, a teraz Mamy, która odeszła ponad 7 miesięcy temu. Po prostu wewnętrznie tego potrzebuję. Nie wyobrażam też sobie uczestniczenia w żadnych hucznych imprezach, ubierania się w inne niż czarne stroje, itp. One oddają stan mojej duszy, wyrażają szacunek dla zmarłych osób. Nigdy nie zakładałem i nie zakładam teraz, że będę chodził ubrany na czarno przez jakiś konkretny czas. Po prostu mam taką potrzebę, a kiedy ten czas minie podpowie mi moja psychika. Nie musi to być pół roku, rok... Teraz sam nie wiem, ile to potrwa. Może nawet dłużej niż zwyczajowy rok. Uważam, że każdy ma prawo do indywidualnego przeżywania żałoby i nikt z osób postronnych nie powinien tego oceniać. Osobiście, nie spotkałem się z krytyką ani z pytaniem o to, jak długo będę chodził w czerni. Sam też nigdy o to nikogo nie pytam. Po prostu, dajmy każdemu przeżyć ten trudny czas na swój sposób.
/10.09.2019 21:08
Właśnie zmarła mi mama. Noszę żałobę, reakcja gimbusów: aleś się na czarno wystroił- odpowiadam zmarła mi mama - jest zażenowanie, konsternacja i przepraszanie. Zgadzam się, że żałobę nosi się w sercu jednak przez lata wypracowano bardzo dobry sposób -kolor czarny dla osób postronnych powinien wskazywać, że ktoś może cierpi, może być bardziej drażliwy, itp.
/14.06.2019 08:01
Przecież każdy chce do Raju a innej drogi nie ma jak przez śmierć
POKAŻ KOMENTARZE (81)