Żałoba po babci, dziadku czy rodzicach: ile powinna trwać?

Ile trwa żałoba fot. Adobe Stock, New Africa
Ile trwa żałoba w kościele katolickim? To zależy od tego, którego członka rodziny opłakujesz. Żałoba po babci i dziadku zgodnie z tradycją powinna trwać 6 miesięcy. Żałoba po ojcu i matce teoretycznie również trwa 6 miesięcy, a kolejnych 6 należy spędzać w tzw. pół żałobie. O czym warto pamiętać?
Weronika Kwaśniak / 10.01.2023 14:33
Ile trwa żałoba fot. Adobe Stock, New Africa

Żałoba to trudny, ale potrzebny okres. To czas na uporanie się ze smutkiem po stracie bliskiej osoby. Według polskiej tradycji czas żałoby łączy się również z noszeniem żałobnego stroju. Może ona trwać od trzech miesięcy do roku - zależy to od tego, którego członka rodziny opłakujesz podczas żałoby.

Spis treści:

  1. Ile trwa żałoba?
  2. Zachowanie i strój podczas żałoby
  3. Żałoba po dziadku, babci czy rodzicach: etapy
  4. Żałoba po ojcu, mamie i dziadkach: zwyczaje na świecie

Ile trwa żałoba?

Żałoba po babci, dziadku, rodzicach czy innych członkach rodziny może trwać kilka miesięcy aż do roku. Oczywiście dla każdego człowieka może być to kwestia indywidualna, jednak odgórne ramy czasowe to:

  • Tradycyjnie żałoba po śmierci współmałżonka trwa przez rok i 6 tygodni.
  • Żałoba po ojcu i matce noszona jest przez 6 miesięcy, a przez kolejne 6 trwać w tzw. pół żałobie (szare stroje).
  • Żałoba po babci i dziadku trwa 6 miesięcy, podobnie jak po śmierci brata lub siostry.
  • Żałoba po śmierci dalszych krewnych powinna trwać 3 miesiące.

Kiedyś na czas żałoby rezygnowano z udziału w tańcach i w innych rozrywkowych wydarzeniach. Współcześnie jednak raczej nikt nie spędza całej żałoby w domu, stroniąc od wszystkich spotkań towarzyskich. Ważna jest przede wszystkim pamięć o zmarłych bliskich, niezależnie od otoczenia.

Podczas imprezowania warto zachowywać umiar i stronić od mocno ekstrawaganckich, wielobarwnych strojów. Samo uczestniczenie w tego typu wydarzeniach nie jest traktowane jako brak szacunku dla osoby zmarłej. Przeciwnie - gdyby zmarli bliscy mogli nam coś przekazać, na pewno nie chcieliby, żebyśmy rezygnowali z codziennych przyjemności.

żałoba po dziadku

fot. Ile trwa żałoba/Adobe Stock, Pixel-Shot

Zachowanie i strój podczas żałoby i pogrzebu

Podczas pogrzebu warto nie podejmować tematów związanych ze zmarłym. Na uroczystościach pogrzebowych staraj się być poważna i wyciszona. Zasada nie dotyczy stypy, podczas której wspominanie osoby zmarłej jest wręcz w dobrym tonie.

Biorący udział w pogrzebie powinni być ubrani stosownie do uroczystości. Wskazany jest czarny lub bardzo ciemny kolor ubrania. Kobiety nie powinny odkrywać ramion, nóg czy dekoltu. Nie warto też dobierać ekstrawaganckiej biżuterii czy pryskać się mocnymi perfumami. Mężczyźni zakładają garnitury, kobiety - klasyczne sukienki i ciemne rajstopy albo również garnitury w damskiej wersji.

zaloba po babci

fot. Żałoba po babci, dziadku i rodzicach/Adobe Stock, Photographee.eu

Żałoba po dziadku, babci czy rodzicach: etapy

To, ile trwa żałoba, określa pewne ramy czasowe, które dodatkowo wymagają pewnych zachowań. Jest on podzielony na etapy, podczas których stopniowo przechodzi się ten smutny czas opłakiwania.

Okres po pogrzebie podzielić można na kilka faz żałoby:

  • pierwszy dzień pogrzebu oraz kilka dni po nim,
  • następne kilkanaście dni,
  • okres do końca zwyczajowej żałoby.

W te pierwsze dni należy zachowywać się i ubierać w sposób podobny jak przed pogrzebem. Wszelkie huczne zabawy i inne rozrywki nie powinny mieć miejsca. Nie należy też zapraszać na nie bliskich zmarłego. Ponadto należy organizować wszelkie imprezy w taki sposób, by nie zakłócały spokoju bliskim zmarłego. Kolejne dni powinna cechować pewna powaga. Wszystko jest jednak kwestią osobistej kultury, wyczucia, taktu.

Po kilku tygodniach intensywnej żałoby można powoli wracać do codzienności - zacząć udzielać się w społecznych wydarzeniach, spotykać z bliskimi i przyjaciółmi czy organizować niewielkie spotkania.

Żałoba na świecie i tradycje z nią związane

Kolor czarny nie we wszystkich krajach oznacza żałobę. W Chinach np. osoba przeżywająca żałobę nosi białe ubrania. Jeszcze inaczej jest w Iranie. Tam żałobnicy zakładają niebieskie kolory.

Charakterystycznie żałobę przeżywają Żydzi. Tradycja nakazuje, by co najmniej przez tydzień nie golić się, nie myć, nie wychodzić z domu, nie pracować, nie słuchać muzyki i nie studiować Tory. W kolejnych dniach zakazane jest również spożywanie mięsa, picie wina i noszenie nowych ubrań.

ile trwa żałoba w kościele katolickim

fot. Ile trwa żałoba/Adobe Stock, StockPhotoPro

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 13.04.2010

Czytaj także:
Żałoba a depresja
Popularne tradycje żałobne
Jak złożyć kondolencje?

Redakcja poleca

REKLAMA