POLECAMY

Kogo i jak długo obowiązuje żałoba i strój żałobny?

Jak długo obowiązuje żałoba po śmierci współmałżonka, rodziców lub rodzeństwa? Przez jaki okres powinniśmy nosić strój żałobny i jak on powinien wyglądać? Sprawdź!
Kogo i jak długo obowiązuje żałoba i strój żałobny? fot. Fotolia

Żałoba to trudny okres dla większości z nas. Jest jednak potrzebna, bo to czas na uporanie się ze smutkiem po stracie bliskiej osoby. Zgodnie z polską tradycją, jest określony czas, przez który obowiązuje żałoba i noszenie żałobnego stroju.

Jak długo powinna trwać żałoba?

Tradycyjnie żałoba po śmierci współmałżonka trwa przez rok i sześć tygodni. Po śmierci rodziców żałobę nosimy przez sześć miesięcy, a przez kolejne pół roku trwamy w tzw. pół żałobie (szare stroje). Po rodzeństwie i dziadkach żałoba trwa pół roku, a po dalszych krewnych trzy miesiące.

W czasie żałoby powstrzymujemy się oczywiście od tańców i udziału we wszystkich „radosnych” rozrywkach.

Zachowania właściwe dla żałoby powinny obowiązywać w podstawowym zakresie w wypadku żałoby narodowej do trzech miesięcy. Wyróżniamy tu trzy sytuacje:

  • do pogrzebu,
  • podczas pogrzebu,
  • po pogrzebie.

Zachowanie podczas pogrzebu i żałoby

W tym okresie obowiązują dwie zasady: nie zawracamy w żaden sposób głowy bliskim zmarłego i nie poruszamy w żaden sposób, o ile to tylko możliwe, tematów związanych ze zmarłym. Zachowania bliskich zmarłego cechuje powaga i wyciszenie. Mogą oni oczywiście rozmawiać o zmarłym, jeśli czują taką potrzebę, ale wszyscy biorący udział w rozmowie muszą mieć pewność, że pozostałe osoby chcą podejmować takie tematy.

Odnosi się to również do wszystkich tych, którzy znajdują się w pobliżu pogrzebu, czy w trakcie kontaktu z jego uczestnikami (również bezpośrednio po pogrzebie).

Dziecko w żałobie - jak pomóc mu przeżyć stratę?

Odpowiedni strój na pogrzeb i okres żałoby

Wszyscy, którzy w taki czy inny sposób biorą udział w pogrzebie powinni być stosownie ubrani: najlepiej w czarny, a przynajmniej ciemny garnitur (jeśli jest wierzchnie okrycie to również czarne), czarne buty, czarna sukienka nie odkrywająca żadnych partii ciała. Może być też ciemna sukienka (gdy nie mamy czarnej), czarne rajstopy, całkowity brak biżuterii (bardzo ważne) i całkowity brak perfum (bardzo ważne).

Okres po pogrzebie

Okres po pogrzebie podzielić można na kilka faz: 1. dzień pogrzebu – kilka dni po nim; 2. następne kilkanaście dni; 3. okres do końca zwyczajowej żałoby.

W te pierwsze dni należy zachowywać się i ubierać w sposób podobny jak przed pogrzebem. Wszelkie huczne zabawy i pełne wesołości rozrywki nie powinny mieć miejsca. Nie mogą w nich brać udziału ci, którzy uznają się za bliskich zmarłego (czy zmarłych). Pozostali nie powinni zapraszać na nie bliskich zmarłego (czy zmarłych) oraz tak je organizować, by nie zakłócały spokoju bliskim zmarłego (czy zmarłych).

Następne dni powinna cechować pewna znaczna powaga. Pozostałe dni powinny być również w jakimś stopniu poważne, a na ubraniu powinny być oznaki żałoby. Nie ma tutaj szczegółowych wskazań. Wszystko jest kwestią kultury, wyczucia, taktu.

Tej kultury i taktu będziemy potrzebować w czasie żałoby, by zamanifestować we właściwy sposób to, co czujemy.

Dlaczego żałoba jest nam potrzebna?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (77)
/miesiąc temu
Żałobę nosimy w sercu, a nie na ubraniu.Zmarłemu o wiele bardziej pomożemy modlitwą, ofiarowaniem za Niego Mszy czy Komunii Św. niż pokazywaniem ludziom naszej żałoby.Niektórzy noszą się na czarno tyko po tobie, żeby ludzie widzieli i współczuli, a za Zmarłego nie modlą się wcale, bo ważniejszy jest strój i zewnętrzny fałsz.
/rok temu
Z tego artykułu można wywnioskować , że ta cała żałoba to by ludzie widzieli ? A w Ewangelii napisano o czasie postu by nie zachowywać się tak jak faryzeusze którzy rozdzierają szaty , głowy posypują popiołem udają smutnych by ludzie widzieli ... Ja widzę tu analogię w stosunku do żałoby . Mi także zmarła kilka miesięcy temu bliska osoba ale nie rozpaczam bo jestem pewny , że tam po drugiej stronie ma lepiej niż na tym padole pełnym łez . A więc rozumiem , że raczej powinienem się cieszyć niż smucić a to co ludzie sobie myślą mnie nie za bardzo obchodzi ..
/rok temu
Myślę, że to jest prywatna sprawa. Ja np po śmierci taty noszę już czarne ubrania 9 miesięcy i dlatego, że po prostu jest mi lepiej. To jest poniekąd obraz mojej duszy. I jakbym miała teraz ubrać sukienkę w kwiatuszki to poczułabym się źle z samą sobą, bo nie pasowałoby to do mnie w tym momencie. Jednak jeśli ktoś po śmierci bliskiej osoby powiedzmy nie chcę nosić żałoby i nie ma znaczenia dla niego kolor ubrań, to ja nie mam nic przeciwko. Denerwują mnie osoby, które plotkują i mówią coś w stylu: "O, jej ojciec zmarł miesiąc temu, a ta już czerwoną sukienkę zakłada!". Kurcze, to jej wybór. Nic nikomu do tego. Każdy inaczej przeżywa żałobę. I tak najważniejsze jest to czujemy i to, że nosimy żałobę w sercu.
POKAŻ KOMENTARZE (74)