POLECAMY

Zadania rodziców chrzestnych

Na czym polega rola rodziców chrzestnych? Jakie zadania mają do spełnienia?
Zadania rodziców chrzestnych

Rola rodziców chrzestnych jest bardzo istotna, nie tylko podczas przygotowań dziecka do chrztu, lecz także przez całe jego życie.

W zależności od regionu Polski, w którym mają odbyć się chrzciny oraz od rodzinnej tradycji, matka chrzestna ma różne zadania. Najczęściej możemy się spotkać ze zwyczajem kupowania ubranka dla malucha i pieczeniem tortu. Jej zadanie jako matki chrzestnej powinno polegać głównie na pomocy w kształtowaniu religijności dziecka i jego rozwoju duchowego.

Zadania ojca chrzestnego również mają duże znaczenie. Jak mówi prawo kanoniczne powinien on dbać o to, aby dziecko prowadziło chrześcijańskie życie. Poza tym ojciec chrzestny powinien być dla malucha autorytetem, wspierać go i być jego duchowym przewodnikiem.

Pamiętajmy, że wybieramy rodziców chrzestnych dla naszej pociechy na całe życie. Zwracajmy więc uwagę na to, jakimi są ludźmi. Jeśli się wahamy, zapytajmy sami siebie, komu powierzylibyśmy pod opiekę dziecko, gdyby nas zabrakło.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/miesiąc temu
Z uwagi na zamknięcie Platformy blogów na Onecie zmienił się również link do mojego bloga nt. kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa, znajduje się on obecnie na: uniewaznieniemalzenstwakoscielnego.blox.pl dr Arletta Bolesta adwokat kościelny
/4 miesiące temu
Z kolei nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zapraszam na mój blog dr Arletta Bolesta adwokat kościelny
/6 lat temu
Miałam właśnie tą przyjemność zostania matką chrzestną, nie ukrywam,że miałam stres jak wy wszyscy :) ale powiem, tak, oczytałam się ze 100 stron dotyczących chrztu, jak wygląda msza św, jak się ubrać i co dać w prezencie. jest to tylko tak naprawdę nakręcanie w negatywny sposób samego siebie. odnośnie mszy św., to ksiądz podpowiada kiedy założyć szatkę, kiedy zapalić i zgasić świece, także nie ma się co stresować. Odnośnie ubioru, to na pewno raczej jasne kolory, jeśli są to spodnie czy spódnica czarna, to na pewno na gore jasna marynarkę, żadnych dekoltów i krótkich spódniczek - kościół i uroczystość chrztu, bo przecież w tym dniu nie my jesteśmy najważniejsi! co do prezentu- ważne jest, nie iść na łatwiznę i nie dać tylko pieniążków, bo dziecko nie ma żadnej pamiątki od chrzestnej z tego dnia. Owszem można dorzucić pieniążki, ale najważniejsza jest pamiątka, ja kupiłam album pluszowy ze złotym grawerem dla kogo i od kogo, dodatkowo kupiłam interaktywnego pieska do nauki raczkowania,- bo chrześniak miał już 6 miesięcy, i dodatkowo dorzuciłam pieniążki, rodzice przeznacza na potrzeby dziecka. i powiem tak - album zrobił furorę, a piesek interaktywny wkupił się w łaski maluszka od pierwszych chwil :) towarzyszy mu teraz podczas każdej podróży i spacerku. Także i miłe i przyjemne i pożyteczne - wszystko w jednym :) pozdrawiam
POKAŻ KOMENTARZE (3)