Wskazówki do zaproszeń

fot. Insell
W zaproszeniach można umieścić nie tylko podstawowe informacje, tyczące się daty czy miejsca imprezy, lecz także dodatkowe – ale jakie? W zaproszeniu pojawił się błąd w nazwisku czy imieniu – jak zareagować?
/ 19.04.2010 15:36
fot. Insell

Informacja o prezentach

Niegdyś wiadomym było, kiedy należy przynosić ze sobą prezent, a kiedy nie jest to stosowne do sytuacji. Dziś jednak wiele osób wręcz za punkt honoru bierze sobie obdarowanie gospodarza jakimś, chociażby małym, podarunkiem. Nie znaczy to jednak, że sam organizator imprezy czy spotkania będzie rzeczywiście uradowany z takiego daru. Teraz nawet przynoszenie prezentów na urodziny nie jest już wymagane – nie każdy lubi tego typu zachowanie.
Więc, mimo że jeszcze kilka – kilkanaście lat temu jakakolwiek informacja tycząca się prezentów byłaby nietaktem, obecnie coraz częściej zamieszcza się taką wzmiankę w zaproszeniu. Najlepiej, i zarazem najładniej, jest napisać: „Prosimy nie przynosić prezentów” na dole zaproszenia (ale tak by było to dla wszystkich widoczne) lub ewentualnie powiadomić o tym telefonicznie.

Zignorowanie tej prośby ze strony gościa jest niemile widziane w towarzystwie. Niechciany prezent nie sprawia raczej nikomu radości, a co najwyżej może go krepować.

Zobacz także: Nowoczesne prezenty na komunię

Informacja o stroju

Niektóre spotkania czy imprezy wymagają od gości należytego ubrania. Warto o tym powiadomić ich już w samym zaproszeniu. Na dole zamieszcza się zwykle notkę: wymaganie ubranie… Uchroni to nas przed obowiązkiem powiadamiania wszystkich drogą telefoniczną, a samych gości przed krępującą sytuacji, gdy nagle okaże się, że na przyjęcie basenowe przyjdą w garniturze (oczywiście bez stroju kąpielowego). Informacja o stroju mówi także zaproszonym dużo o charakterze imprezy, w której będą uczestniczyć.

Zobacz także: Dodatki do ubioru

Jedzenie i napoje

Na zaproszeniu mogą pojawić się skróty: BYOB (ang. bring your own bottle) lub BYOF (ang. bring your own food), które w wolnym przekładzie oznaczają kolejno: „przynieś własną butelkę/picie” oraz „przynieś własne jedzenie”. Tego typu wzmianki pojawiają się jednak wyłącznie na zaproszeniach nieoficjalnych, z reguły dotyczących spotkań w gronie przyjaciół. Są to tzw. spotkania składkowe, na które każdy z uczestników przynosi ze sobą określoną potrawę lub napoje. Tego typu rzeczy warto jest jednak ustalić na długo przed planowanym spotkaniem, by np. jedzenie się nie dublowało.

Błąd w nazwisku

Może się zdarzyć, że otrzymasz zaproszenie, w którym zostanie błędnie zapisane twoje nazwisko lub imię. Może to wynikać ze zwykłego pośpiechu gospodarza, albo z faktu, że został on źle poinformowany. W tej sytuacji najlepiej jest w odpowiedzi napisać poprawnie swoje imię czy nazwisko (albo zwrot grzecznościowy). Nie warto na pewno wszczynać kłótni z powodu małej pomyłki, która może przytrafić się każdemu, nawet tobie.

Redakcja poleca

REKLAMA