Wizytówki osobiste

Wizytówki osobiste
Kiedyś popularne były wizytówki towarzyskie. Teraz ludzie wymieniają się między sobą wizytówkami osobistymi. Niby ich funkcja jest taka sama, a jednak różni je bardzo wiele.
/ 07.04.2010 12:04
Wizytówki osobiste

Rodzaje wizytówek osobistych

Wizytówki osobiste różnią się od wizytówek towarzyskich przede wszystkim formą i stopniem sformalizowania. Te pierwsze są znacznie bardziej elastyczne, mają mniej oficjalny charakter. Obecnie na tego typu bilecikach można umieszczać nie tylko imię i nazwisko, ale równie dobrze także numer telefonu.

  • typowe wizytówki osobiste – umieszczamy na niej zawsze imię i nazwisko, a poza tym można także numer telefonu czy nawet adres zamieszkania; niektórzy na tego typu wizytówkach zamieszczają również zgoła inne informacje, które w jakiś sposób odnoszą się do ich osoby, np. ulubione zajęcie;
  • bileciki wizytowe – w pewien sposób są pozostałością z XIX wieku; rozdaje się je najczęściej podczas przyjęć; na bilecikach wizytowych umieszczamy zawsze swoje imię i nazwisko, ale także możemy pozostawić na odwrocie krótką wiadomość dla osoby, do której bilecik kierujemy;
  • karteczka do prezentu – na tego typu wizytówka umieszcza się zwykle, jedno- lub dwuzdaniowe, życzenia oraz własne imię i nazwisko, np. Wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia. Jan Kowalski.

Zobacz także: Rodzaje biletów wizytowych

Kilka dodatkowych rad

  • mimo że nie jest to obecnie zakazane, nietaktem jest umieszczanie na wizytówce osobistej adresu zamieszkania, zwłaszcza jeśli wręczamy ją osobie nam obcej (adres zawsze można dopisać odręcznie, jest to z pewnością bardziej kulturalne);
  • to, czy chcesz przed imieniem i nazwiskiem umieścić tytuł grzecznościowy (Pan, Pani, Panna) czy też zawodowy, zależy w pełni od ciebie, nie jest to obecnie wymagane;
  • na wizytówkach osobistych nie umieszczamy nigdy tytułów honorowych.

Bileciki wizytowe

Może to wydawać się nam dziś niemożliwym, ale jeszcze do niedawna ludzie umawiali się na spotkania za pomocą bilecików wizytowych, czy inaczej wizytówek towarzyskich. Ich kształt i kolor były z góry określone, wyjście poza ogólnie przyjęty wzór było postrzegane jako wielki nietakt i nieznajomość norm towarzyskich. I tak bileciki mogły występować wyłącznie w odcieniach bieli, jakiekolwiek wzorki czy obwódki były także surowo zabronione. Wizytówki towarzyskie dla pań były mniejsze, niż te przeznaczone dla panów.
Ścisła reguła dotyczyła również formy zapisu imienia i nazwiska; nie wolno było stosować żadnych skrótów, a nazwisko musiało być zawsze poprzedzone odpowiednim tytułem czy zwrotem, np. Pani Sidonie-Gabrielle Colette-Willy.

Bileciki wizytowe pełniły istotną rolę w stosunkach towarzyskich. Chcąc kogoś odwiedzić, należało zostawić u niego wizytówkę towarzyską. Gest taki był równoznaczny z informacją – pragnę się z Panią/Panem spotkać. Chroniło to ludzi przed nagłymi i niespodziewanymi wizytami, które, jak każdy zapewne wie z własnego doświadczenia, nie zawsze są dobrze widziane. Zdarzało się, że dżentelmen zostawiając swoją wizytówkę damie, dołączał do niej skromny podarunek, w postaci czekoladek czy też kwiatów.

Zobacz także: Zaproszenie do kawiarni

Obecnie nie używa się już bilecików wizytowych. Jeżeli pragniemy kogoś odwiedzić, po prostu dzwonimy do niego bądź wysyłamy wiadomość tekstową z telefonu komórkowego. Jest to z pewnością dużo prostsze, jednak, chyba nikt nie zaprzeczy, że bileciki wizytowe miały jednak swój urok, którego nic nie zastąpi.

Redakcja poleca

REKLAMA